Gevaarlijke rook door gecontroleerde bosbrand bij Sydney
SYDNEY (ANP) - Bewoners van de Australische stad Sydney hebben veel last van giftige rook die wordt veroorzaakt door een opzettelijk aangestoken, gecontroleerde bosbrand buiten de stad. Bewoners is gevraagd om binnen te blijven omdat de luchtverontreinigingsniveaus naar gevaarlijke, zeer ongezonde niveaus zijn gestegen.
De Australische brandweer probeert regelmatig om buiten de zomermaanden "risicobeperkende branden" aan te steken, waarbij de bosbodem wordt ontdaan van puin dat bosbranden kan aanwakkeren. Met man en macht wordt nu geprobeerd de bosbranden te bestrijden. De brand is waarschijnlijk aangewakkerd door de wind die de rook naar woongebieden in de stad heeft gevoerd.
Vorig jaar verwoestten natuurbranden een groot deel van het oosten van Australië, waarbij 33 mensen omkwamen, meer dan 3000 huizen werden verwoest en Sydney en andere steden maandenlang werden gehuld in een waas van rook en as.
Aangenomen wordt dat de klimaatverandering het bosbrandseizoen langer en gevaarlijker maakt en tegelijk de tijd beperkt waarin gecontroleerde branden veilig kunnen worden uitgevoerd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
2 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
6 uur geleden