Getroffene explosie Purmerend: we zijn alles kwijt
PURMEREND (ANP) - "We zijn alles kwijt", zegt een van de bewoonsters van de woningen aan de Maasstraat in Purmerend, waar zondagochtend vroeg een explosie brand veroorzaakte. De vrouw, die anoniem wil blijven, woonde in een van de aangrenzende huizen die voorlopig onbewoonbaar zijn verklaard. Ze staat maandag even bij haar huis en vertelt dat ze na de ontploffing het zwaargewonde slachtoffer opving, dat volgens haar ernstige brandwonden had. "Ik heb hem opgepakt en onder de douche gezet in het huis ernaast", vertelt de vrouw.
Ze heeft geen idee wat er is gebeurd en kent de bewoners van het huis waar de explosie was niet goed. "We zeiden alleen gedag, verder niet." De vrouw werd in de nacht van zaterdag op zondag wakker van een harde knal. "We waren laat thuis en lagen net te slapen, toen we een luide knal hoorden. Ik keek door het raam en zag verder niks, dus ik dacht het zal wel. Totdat ik de buurvrouw keihard hoorde roepen dat haar zoon vastzat op zolder. Toen ik buiten kwam, zag ik allemaal mensen bellen. Er zat een gat in de voordeur."
Haar eigen woning stond uiteindelijk ook vol rook en ze konden nog net de katten eruit halen. "Daardoor hebben we veel rook ingeademd." De vrouw komt net van de huisarts waar ze zich nog even heeft laten nakijken. Ze verblijft nu bij een familielid. "We zijn al onze spullen kwijt, want zijn in onze pyjama naar buiten gegaan. Ik had ook net alle kerstcadeaus binnen."
Dichtgetimmerd
Volgens de vrouw is er maandagavond een bewonersbijeenkomst in de Taborkerk en er is Slachtofferhulp ingeschakeld. Dat zegt ook een andere buurtbewoner, die een huizenblok verder woont. Hij en zijn vrouw verleenden eveneens hulp aan het slachtoffer. "Ik zag de vlammen uit het dak slaan en hoorde een bepaalde gil die door merg en been ging", zegt de man, die ook anoniem wil blijven. "Ik heb me snel aangekleed en ben erheen gegaan." Ook hij kende de bewoners van het huis waar de explosie was niet goed.
Het is niet de eerste keer dat er een ontploffing was in de buurt, vertelt hij. "Ik heb eerder mensen uit een brandend huis gehaald aan de Rijnstraat." Onlangs werd er verderop in de buurt volgens hem een brandbom gegooid. Bang is hij niet. "Maar ik hoop wel dat dit de laatste was."
Voor de beschadigde huizen staan hekken met zwarte schermen. De voordeur van het huis op nummer 13, waar de explosie was, is dichtgetimmerd met houten planken. Ook aan de achterkant van de woning zijn ramen dichtgemaakt, evenals de ruiten van enkele omliggende panden.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft woensdag de 20-jarige Mahir B. uit Purmerend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij een aanslag met een vuurwerkbom in de Maasstraat in zijn woonplaats in december 2024. Daarbij raakte een 16-jarige jongen ernstig gewond.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren kunnen langer nadenken of ze minder koeien willen houden en daarvoor subsidie willen ontvangen. De subsidieregeling daarvoor zou eigenlijk eind deze maand sluiten, maar het ministerie verlengt deze tot eind januari 2027. De afgelopen maanden hebben slechts 42 boeren zich aangemeld, waarmee 700 koeien minder gehouden worden.
49 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vervoersbedrijf RET laat in een verklaring weten erg geschrokken te zijn van de kop-staartbotsing van twee trams op de Erasmusbrug. "We hebben de beelden zien langskomen en zijn erg geschrokken. We leven mee met de slachtoffers en de aanwezige reizigers."
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn twee trams op elkaar gebotst. Daarbij zijn achttien mensen gewond geraakt, van wie twee zwaargewond, meldt de veiligheidsregio.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet voor de tweede keer in een maand tijd een boete van 100.000 euro betalen, omdat het staalbedrijf rauwe kooks heeft geproduceerd. Daarbij komen stoffen vrij die schadelijk zijn voor mens en milieu. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft in de afgelopen jaren al drie keer een zogeheten last onder dwangsom opgelegd aan Tata Steel, om zo te proberen het ontstaan van rauwe (ongare) kooks te stoppen.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Er is een 18-jarige man uit Rotterdam aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij het dodelijke schietincident dinsdagavond nabij de Vierdaagsefeesten in Nijmegen. Dat meldt de politie. De omgeving is woensdagochtend nog steeds afgezet voor forensisch onderzoek.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar zijn in Nederland voor het eerst minder aanslagen met explosieven geregistreerd, meldt de werkgroep Offensief tegen Explosies. In de eerste zes maanden van 2026 waren er 581 explosies of pogingen daartoe bij huizen, bedrijfspanden en voertuigen. Dat zijn er 124 minder dan dezelfde periode een jaar eerder. Het Offensief ziet voor het eerst sinds de start van het initiatief in 2024 een daling van het aantal gerichte explosies.
7 uur geleden