Getroffene explosie Purmerend: we zijn alles kwijt
PURMEREND (ANP) - "We zijn alles kwijt", zegt een van de bewoonsters van de woningen aan de Maasstraat in Purmerend, waar zondagochtend vroeg een explosie brand veroorzaakte. De vrouw, die anoniem wil blijven, woonde in een van de aangrenzende huizen die voorlopig onbewoonbaar zijn verklaard. Ze staat maandag even bij haar huis en vertelt dat ze na de ontploffing het zwaargewonde slachtoffer opving, dat volgens haar ernstige brandwonden had. "Ik heb hem opgepakt en onder de douche gezet in het huis ernaast", vertelt de vrouw.
Ze heeft geen idee wat er is gebeurd en kent de bewoners van het huis waar de explosie was niet goed. "We zeiden alleen gedag, verder niet." De vrouw werd in de nacht van zaterdag op zondag wakker van een harde knal. "We waren laat thuis en lagen net te slapen, toen we een luide knal hoorden. Ik keek door het raam en zag verder niks, dus ik dacht het zal wel. Totdat ik de buurvrouw keihard hoorde roepen dat haar zoon vastzat op zolder. Toen ik buiten kwam, zag ik allemaal mensen bellen. Er zat een gat in de voordeur."
Haar eigen woning stond uiteindelijk ook vol rook en ze konden nog net de katten eruit halen. "Daardoor hebben we veel rook ingeademd." De vrouw komt net van de huisarts waar ze zich nog even heeft laten nakijken. Ze verblijft nu bij een familielid. "We zijn al onze spullen kwijt, want zijn in onze pyjama naar buiten gegaan. Ik had ook net alle kerstcadeaus binnen."
Dichtgetimmerd
Volgens de vrouw is er maandagavond een bewonersbijeenkomst in de Taborkerk en er is Slachtofferhulp ingeschakeld. Dat zegt ook een andere buurtbewoner, die een huizenblok verder woont. Hij en zijn vrouw verleenden eveneens hulp aan het slachtoffer. "Ik zag de vlammen uit het dak slaan en hoorde een bepaalde gil die door merg en been ging", zegt de man, die ook anoniem wil blijven. "Ik heb me snel aangekleed en ben erheen gegaan." Ook hij kende de bewoners van het huis waar de explosie was niet goed.
Het is niet de eerste keer dat er een ontploffing was in de buurt, vertelt hij. "Ik heb eerder mensen uit een brandend huis gehaald aan de Rijnstraat." Onlangs werd er verderop in de buurt volgens hem een brandbom gegooid. Bang is hij niet. "Maar ik hoop wel dat dit de laatste was."
Voor de beschadigde huizen staan hekken met zwarte schermen. De voordeur van het huis op nummer 13, waar de explosie was, is dichtgetimmerd met houten planken. Ook aan de achterkant van de woning zijn ramen dichtgemaakt, evenals de ruiten van enkele omliggende panden.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Twee kinderen van negen en tien jaar oud zijn jarenlang ernstig verwaarloosd en mishandeld in een gezinshuis in het noorden van het land, is te lezen in een uitspraak van de kinderrechter. De kinderen verbleven al drie jaar in het huis en vielen onder de verantwoordelijkheid van de William Schrikker Stichting, die ook verantwoordelijk was voor het Vlaardingse pleegmeisje.
13 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De teller van het aantal schademeldingen na de zware aardbeving bij het Groningse Zeerijp is dinsdag opgelopen naar 2117, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Eerder op de dag ging het nog om 1950 meldingen.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met veel ceremonieel vertoon de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman ontvangen. Het is het eerste bezoek van de feitelijke Saudische leider aan het Witte Huis sinds de dood van journalist Jamal Khashoggi in 2018.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Rechtspraak voorziet een mogelijk "grote impact op de rechtsgang van strafzaken" door het opschorten van bezoek aan cliënten in zware gevangenisregimes door strafadvocaten. Een groep van 46 strafadvocaten heeft dinsdag aangekondigd die cliënten niet meer te bezoeken, omdat de aangescherpte veiligheidsmaatregelen in een aantal inrichtingen vertrouwelijke communicatie onmogelijk maken. De Rechtspraak roept de minister van Justitie en Veiligheid op "oog te hebben voor de zorgen van de advocatuur en op zoek te gaan naar een voor alle partijen werkbare oplossing".
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt de komende dagen geleidelijk kouder, met kans op natte sneeuw of hagel. Volgens Weeronline neemt de temperatuur vanaf vrijdag vooral 's nachts af en kan het plaatselijk zelfs matig vriezen.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft een 14-jarige jongen veroordeeld tot een jaar jeugddetentie en een PIJ-maatregel (jeugd-tbs) voor het doodsteken van de 13-jarige Joni in Schiedam in februari. Dat gebeurde tijdens een ruzie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De directie van het Concertgebouw Amsterdam heeft een brief van medewerkers gekregen met vragen over het compromis dat de zaal sloot over het chanoekaconcert. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Volkskrant. Die schrijft dat zo'n zestig medewerkers ontstemd zijn over de beslissing dat voorzanger Shai Abramson toch mag optreden in het Concertgebouw. De brief is geen aanleiding de beslissing te heroverwegen, aldus de woordvoerder.
4 uur geleden