Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Getalm met defensiebudgetten centraal bij bezoek Rutte aan Trump

Getalm met defensiebudgetten centraal bij bezoek Rutte aan Trump

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal tijdens het beladen bezoek van NAVO-topman Mark Rutte donderdag opnieuw erop hameren dat de Europese bondgenoten meer geld moeten steken in defensie. Trump vindt nog steeds dat zij hun defensiebudgetten moeten verhogen naar 5 procent van hun economie, zei zijn woordvoerder. Nu haalt een flink aantal NAVO-landen de afgesproken 2 procent nog niet.

"De president zal aandringen bij de NAVO-secretaris-generaal op zijn opvatting dat NAVO-landen hun eerlijke deel moeten besteden voor hun eigen verdediging", zei Trumps woordvoerder Karoline Leavitt aan de vooravond van het bezoek. "Daar ben ik vrij zeker van. Zoals hij altijd doet als het over de NAVO gaat."

Trump houdt vast aan zijn eis dat de norm voor defensie-uitgaven met 150 procent omhoog moet, wat bijvoorbeeld Nederland al gauw 30 tot 36 miljard euro per jaar extra zou kosten. "De laatste keer dat ik hem sprak was dat zijn standpunt", zei Leavitt. De VS komen zelf uit op ongeveer 3,4 procent en Trump is van plan te bezuinigen.

De president ontvangt Rutte aan het eind van de middag (Nederlandse tijd) in het Witte Huis. De ontmoeting staat onder grote spanning. Trump zoekt toenadering tot Rusland, zegt NAVO-bondgenoten de wacht aan en zaait twijfel over de grondslagen van de alliantie.

Meer uit Buitenland

Iran: vooruitgang in overleg met VS, maar akkoord nog ver weg

TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.

19 minuten geleden
Yonhap: Noord-Korea vuurt zeker één ballistische raket af

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.

3 uur geleden
Brazilië, Mexico en Spanje beloven extra hulp aan Cuba

MADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.

3 uur geleden
Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

3 uur geleden
Iran: elk schip in Straat van Hormuz is doelwit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.

4 uur geleden
Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

6 uur geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

7 uur geleden