Getalm met defensiebudgetten centraal bij bezoek Rutte aan Trump
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal tijdens het beladen bezoek van NAVO-topman Mark Rutte donderdag opnieuw erop hameren dat de Europese bondgenoten meer geld moeten steken in defensie. Trump vindt nog steeds dat zij hun defensiebudgetten moeten verhogen naar 5 procent van hun economie, zei zijn woordvoerder. Nu haalt een flink aantal NAVO-landen de afgesproken 2 procent nog niet.
"De president zal aandringen bij de NAVO-secretaris-generaal op zijn opvatting dat NAVO-landen hun eerlijke deel moeten besteden voor hun eigen verdediging", zei Trumps woordvoerder Karoline Leavitt aan de vooravond van het bezoek. "Daar ben ik vrij zeker van. Zoals hij altijd doet als het over de NAVO gaat."
Trump houdt vast aan zijn eis dat de norm voor defensie-uitgaven met 150 procent omhoog moet, wat bijvoorbeeld Nederland al gauw 30 tot 36 miljard euro per jaar extra zou kosten. "De laatste keer dat ik hem sprak was dat zijn standpunt", zei Leavitt. De VS komen zelf uit op ongeveer 3,4 procent en Trump is van plan te bezuinigen.
De president ontvangt Rutte aan het eind van de middag (Nederlandse tijd) in het Witte Huis. De ontmoeting staat onder grote spanning. Trump zoekt toenadering tot Rusland, zegt NAVO-bondgenoten de wacht aan en zaait twijfel over de grondslagen van de alliantie.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben in de nacht van maandag op dinsdag het luchtruim tijdelijk gesloten, meldt de lokale luchtvaartautoriteit. Het ministerie van Defensie van het land meldde eerder in de nacht dat de luchtafweer was ingeschakeld vanwege inkomende raketten en drones uit Iran.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft in onderhandelingen met Cuba laten weten dat de president van het land, Miguel Díaz-Canel, op moet stappen. Dat melden vier bronnen met kennis van die gesprekken aan The New York Times.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt de oorlog tegen Iran een "historisch keerpunt". Volgens het Israëlische staatshoofd, dat in de praktijk een vooral ceremoniële rol heeft, moet het Westen "iedere poging om Hezbollah uit te roeien steunen", zegt hij in een interview met persbureau AFP. "Ze moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je soms een oorlog moet winnen."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In de oorlog tegen Iran zijn circa 200 Amerikaanse militairen gewond geraakt. Dat meldt een woordvoerder van de Amerikaanse strijdmacht. Meer dan 180 van hen zouden inmiddels weer hersteld zijn, tien van hen zijn nog "ernstig gewond", aldus de zegsman.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
5 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
5 uur geleden