Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Getalm met defensiebudgetten centraal bij bezoek Rutte aan Trump

Getalm met defensiebudgetten centraal bij bezoek Rutte aan Trump

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal tijdens het beladen bezoek van NAVO-topman Mark Rutte donderdag opnieuw erop hameren dat de Europese bondgenoten meer geld moeten steken in defensie. Trump vindt nog steeds dat zij hun defensiebudgetten moeten verhogen naar 5 procent van hun economie, zei zijn woordvoerder. Nu haalt een flink aantal NAVO-landen de afgesproken 2 procent nog niet.

"De president zal aandringen bij de NAVO-secretaris-generaal op zijn opvatting dat NAVO-landen hun eerlijke deel moeten besteden voor hun eigen verdediging", zei Trumps woordvoerder Karoline Leavitt aan de vooravond van het bezoek. "Daar ben ik vrij zeker van. Zoals hij altijd doet als het over de NAVO gaat."

Trump houdt vast aan zijn eis dat de norm voor defensie-uitgaven met 150 procent omhoog moet, wat bijvoorbeeld Nederland al gauw 30 tot 36 miljard euro per jaar extra zou kosten. "De laatste keer dat ik hem sprak was dat zijn standpunt", zei Leavitt. De VS komen zelf uit op ongeveer 3,4 procent en Trump is van plan te bezuinigen.

De president ontvangt Rutte aan het eind van de middag (Nederlandse tijd) in het Witte Huis. De ontmoeting staat onder grote spanning. Trump zoekt toenadering tot Rusland, zegt NAVO-bondgenoten de wacht aan en zaait twijfel over de grondslagen van de alliantie.

Meer uit Buitenland

Iran twijfelt over intenties VS bij onderhandelingen

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.

1 uur geleden
Coalitie Japanse premier Takaichi verstevigt mandaat in Lagerhuis

TOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op een flinke winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens exitpolls van de Japanse publieke omroep NHK haalt de coalitie 302 tot 366 zetels van de 465 te verdelen zetels.

1 uur geleden
Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

2 uur geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

5 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

6 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

9 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

10 uur geleden