Gestrande bemanning ISS in september terug naar de aarde
MOSKOU (ANP/RTR) - Drie bemanningsleden in het internationale ruimtestation ISS, die daar vooralsnog moeten blijven omdat hun ruimteschip kapot is, keren in september terug naar de aarde. Hun missie wordt met ongeveer een half jaar verlengd, meldt de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos dinsdag.
De Russische kosmonauten Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin en de Amerikaanse astronaut Francisco Rubio waren afgelopen september naar het ISS gegaan. In maart zouden ze terugkeren. Half december ontstond echter een lek in het Sojoez-ruimteschip dat ze had gebracht en waarmee ze ook zouden terugkomen.
Om de bemanningsleden op te halen, stuurt Rusland een vervangend ruimteschip naar het ISS. Dat zou vrijdag moeten worden gelanceerd. Zodra de vervanger er is, keert het lekke ruimteschip zonder mensen aan boord terug naar de aarde.
Micrometeoroïde
Het lek in het ruimteschip is waarschijnlijk ontstaan door een zogenoemde micrometeoroïde, een miniem stukje gruis in de ruimte. Door een gaatje van minder dan 1 millimeter groot stroomde koelvloeistof van een radiator naar buiten.
Een micrometeoroïde heeft in de buurt van de aarde een gemiddelde snelheid van bijna 100.000 kilometer per uur, en het ISS vliegt met een snelheid van meer dan 27.000 kilometer per uur rond de aarde. Bij zulke snelheden kunnen kleine botsinkjes al enorme schade aanrichten. Het ISS wijkt af en toe uit voor grote stukken ruimtepuin, maar die zijn vanaf de aarde te volgen met radarbeelden, klein gruis is onzichtbaar.
Meer uit Buitenland
CALAIS (ANP) - Het aantal zwaargewonden als gevolg van het ongeluk tussen een minibusje en een vrachttrein aan de Franse kant van de Kanaaltunnel is bijgesteld naar twee. Dat melden de lokale autoriteiten tijdens een persmoment ter plaatse. Eerder spraken Franse media nog van vijf zwaargewonden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa komt binnen een paar weken met een nieuw onderhandelingsvoorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zo is donderdag besloten tijdens de EU-top. Dat laat een hoge EU-bron weten.
2 uur geledenCALAIS (ANP) - Aan de Franse kant van de Kanaaltunnel naar het Verenigd Koninkrijk heeft een ongeluk plaatsgevonden tussen een trein en een voertuig, mogelijk een bus. Dat melden Franse media, waaronder TF1, dat ter plaatse is. Bij het ongeluk zijn voor zover bekend negentien gewonden gevallen, van wie vijf ernstig. Volgens TF1 is het treinverkeer in beide rijrichtingen opgeschort.
3 uur geledenTIRANA (ANP/DPA) - Voor de derde dag op rij zijn in Albanië mensen de straat opgegaan uit onvrede met de regering en het onderwijsstelsel. In hoofdstad Tirana leidde dat opnieuw tot opstootjes met de politie. Ook in andere Albanese steden sloten donderdag mensen aan bij de demonstraties.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door de VS gevangen genomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw zeggen onschuldig te zijn aan het samenspannen om Amerikaanse gevangenen te martelen. Deze nieuwe aanklacht werd recent toegevoegd aan een lopende strafzaak tegen Maduro.
5 uur geledenADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Hierbij zijn vijf doden gevallen en zestien mensen raakten gewond, volgens de Jemenitische gezondheidsminister.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
7 uur geleden