Gestrande bemanning ISS in september terug naar de aarde
MOSKOU (ANP/RTR) - Drie bemanningsleden in het internationale ruimtestation ISS, die daar vooralsnog moeten blijven omdat hun ruimteschip kapot is, keren in september terug naar de aarde. Hun missie wordt met ongeveer een half jaar verlengd, meldt de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos dinsdag.
De Russische kosmonauten Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin en de Amerikaanse astronaut Francisco Rubio waren afgelopen september naar het ISS gegaan. In maart zouden ze terugkeren. Half december ontstond echter een lek in het Sojoez-ruimteschip dat ze had gebracht en waarmee ze ook zouden terugkomen.
Om de bemanningsleden op te halen, stuurt Rusland een vervangend ruimteschip naar het ISS. Dat zou vrijdag moeten worden gelanceerd. Zodra de vervanger er is, keert het lekke ruimteschip zonder mensen aan boord terug naar de aarde.
Micrometeoroïde
Het lek in het ruimteschip is waarschijnlijk ontstaan door een zogenoemde micrometeoroïde, een miniem stukje gruis in de ruimte. Door een gaatje van minder dan 1 millimeter groot stroomde koelvloeistof van een radiator naar buiten.
Een micrometeoroïde heeft in de buurt van de aarde een gemiddelde snelheid van bijna 100.000 kilometer per uur, en het ISS vliegt met een snelheid van meer dan 27.000 kilometer per uur rond de aarde. Bij zulke snelheden kunnen kleine botsinkjes al enorme schade aanrichten. Het ISS wijkt af en toe uit voor grote stukken ruimtepuin, maar die zijn vanaf de aarde te volgen met radarbeelden, klein gruis is onzichtbaar.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
2 minuten geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
50 minuten geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
3 uur geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
3 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.
7 uur geleden