Gestrande bemanning ISS in september terug naar de aarde
MOSKOU (ANP/RTR) - Drie bemanningsleden in het internationale ruimtestation ISS, die daar vooralsnog moeten blijven omdat hun ruimteschip kapot is, keren in september terug naar de aarde. Hun missie wordt met ongeveer een half jaar verlengd, meldt de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos dinsdag.
De Russische kosmonauten Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin en de Amerikaanse astronaut Francisco Rubio waren afgelopen september naar het ISS gegaan. In maart zouden ze terugkeren. Half december ontstond echter een lek in het Sojoez-ruimteschip dat ze had gebracht en waarmee ze ook zouden terugkomen.
Om de bemanningsleden op te halen, stuurt Rusland een vervangend ruimteschip naar het ISS. Dat zou vrijdag moeten worden gelanceerd. Zodra de vervanger er is, keert het lekke ruimteschip zonder mensen aan boord terug naar de aarde.
Micrometeoroïde
Het lek in het ruimteschip is waarschijnlijk ontstaan door een zogenoemde micrometeoroïde, een miniem stukje gruis in de ruimte. Door een gaatje van minder dan 1 millimeter groot stroomde koelvloeistof van een radiator naar buiten.
Een micrometeoroïde heeft in de buurt van de aarde een gemiddelde snelheid van bijna 100.000 kilometer per uur, en het ISS vliegt met een snelheid van meer dan 27.000 kilometer per uur rond de aarde. Bij zulke snelheden kunnen kleine botsinkjes al enorme schade aanrichten. Het ISS wijkt af en toe uit voor grote stukken ruimtepuin, maar die zijn vanaf de aarde te volgen met radarbeelden, klein gruis is onzichtbaar.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Nederlandse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) heeft dankzij een Russische hacker een tijdlang kunnen meekijken op de mobiele telefoon van Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat schrijft de Amerikaanse journalist Matthew Cole in een nieuw boek, waarvan tijdschrift Vanity Fair een fragment heeft gepubliceerd.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen verzamelden zich donderdag in de Servische hoofdstad Belgrado voor een laatste manifestatie van een door studenten gesteunde oppositielijst, drie dagen voor de parlementsverkiezingen van zondag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een nieuw vaccin vermindert het risico op overlijden of terugkeer van een melanoom met bijna de helft, meldt onder meer The Washington Post. Het door de farmaceutische bedrijven Moderna en Merck ontwikkelde vaccin moet wel nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Dankzij een nieuwe kapitaalinjectie van 77 miljoen dollar in zijn politieke actiecomité America PAC geeft Elon Musk in totaal meer dan 445 miljoen dollar aan Republikeinse campagnes voor de midterms. Dat blijkt uit data van de Amerikaanse kiescommissie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en World Liberty Financial, het cryptobedrijf dat Trump samen met zijn zonen heeft opgericht, zijn aangeklaagd door een aandeelhouder van een concurrerend cryptobedrijf. De aanklager stelt dat de president op illegale wijze financieel heeft geprofiteerd van zijn ambt, wat in strijd is met de Amerikaanse grondwet.
7 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Een snel om zich heen grijpende grasbrand, waarbij zaterdag op een militaire basis in het westen van Canada ten minste vier militairen om het leven kwamen, is ontstaan tijdens een oefening met scherpe granaten. Dat heeft een hoge defensiefunctionaris donderdag bekendgemaakt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag bepaald dat de productie en raffinage van aardolie, evenals aanverwante activiteiten, essentieel zijn voor de nationale defensie. Deze stap moet de weg kunnen vrijmaken voor Amerikaanse financiering van projecten in de fossiele brandstofsector, blijkt uit een presidentieel memorandum.
8 uur geleden