Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gestrande bemanning ISS in september terug naar de aarde

Gestrande bemanning ISS in september terug naar de aarde

MOSKOU (ANP/RTR) - Drie bemanningsleden in het internationale ruimtestation ISS, die daar vooralsnog moeten blijven omdat hun ruimteschip kapot is, keren in september terug naar de aarde. Hun missie wordt met ongeveer een half jaar verlengd, meldt de Russische ruimtevaartorganisatie Roskosmos dinsdag.

De Russische kosmonauten Sergej Prokopjev en Dmitri Petelin en de Amerikaanse astronaut Francisco Rubio waren afgelopen september naar het ISS gegaan. In maart zouden ze terugkeren. Half december ontstond echter een lek in het Sojoez-ruimteschip dat ze had gebracht en waarmee ze ook zouden terugkomen.

Om de bemanningsleden op te halen, stuurt Rusland een vervangend ruimteschip naar het ISS. Dat zou vrijdag moeten worden gelanceerd. Zodra de vervanger er is, keert het lekke ruimteschip zonder mensen aan boord terug naar de aarde.

Micrometeoroïde

Het lek in het ruimteschip is waarschijnlijk ontstaan door een zogenoemde micrometeoroïde, een miniem stukje gruis in de ruimte. Door een gaatje van minder dan 1 millimeter groot stroomde koelvloeistof van een radiator naar buiten.

Een micrometeoroïde heeft in de buurt van de aarde een gemiddelde snelheid van bijna 100.000 kilometer per uur, en het ISS vliegt met een snelheid van meer dan 27.000 kilometer per uur rond de aarde. Bij zulke snelheden kunnen kleine botsinkjes al enorme schade aanrichten. Het ISS wijkt af en toe uit voor grote stukken ruimtepuin, maar die zijn vanaf de aarde te volgen met radarbeelden, klein gruis is onzichtbaar.

Meer uit Buitenland

Trump: woensdag waarschijnlijk persoonlijk naar Hooggerechtshof

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.

1 uur geleden
Trump beveelt ingrijpende hervorming van stemmen per post

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.

1 uur geleden
Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

4 uur geleden
Buitenlandse journalist ontvoerd in Irak

BAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.

4 uur geleden
VN: zeker 70 doden door bendegeweld in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.

5 uur geleden
Rechter VS legt bouw balzaal Witte Huis tijdelijk stil

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.

5 uur geleden
VN-mensenrechtenchef wil dat Israël doodstrafwet intrekt

GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.

6 uur geleden