Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

DEN HAAG (ANP) - Den Haag krijgt een gespreksleider die moet helpen om de verhoudingen in de gemeenteraad te verbeteren. Dat is de uitkomst van een vergadering donderdag over de vrijspraak van raadsleden Richard de Mos en Rachid Guernaoui van de partij Hart voor Den Haag. Zij werden verdacht van corruptie.

De Mos en Guernaoui waren van 2018 tot 2019 wethouder in Den Haag. Vanwege de verdenkingen werd hun partij uit de toenmalige coalitie gezet. Na de vrijspraken wil De Mos dat zijn partij terugkeert in de coalitie. Dat is voorlopig niet aan de orde. Enkele partijen die nu in het college zitten, zijn niet bereid om met De Mos samen te werken. "Wij hebben geen behoefte aan een gesprek over de samenstelling van de coalitie, want die staat voor ons niet ter discussie. Wij gaan een rechts college niet aan een meerderheid helpen. Dit college staat en daar laten we het bij", zei PvdA-fractievoorzitter Janneke Holman.

Dat valt niet bij alle coalitiepartijen goed. "Niet de hele coalitie wil de uitgestoken hand van De Mos aannemen. Dat stelt mij teleur", zei VVD-fractievoorzitter Lotte van Basten Batenburg. "We kunnen niet doorgaan alsof er niets is gebeurd en de relaties vanzelf verbeteren. Partijen moeten over hun eigen schaduw heen stappen, ook als het huidige plekje in de schaduw misschien prettig voelt. Als dat niet mogelijk is zonder gespreksleider, dan maar met een gespreksleider."

Wie de gespreksleider wordt, is nog niet bekend. Dat moeten de fractievoorzitters samen bepalen. Het is de bedoeling dat alle partijen in de Haagse raad aan de tussenpersoon kunnen uitleggen hoe ze kijken naar "de verhoudingen en het vertrouwen tussen partijen". Ook zouden de gesprekken moeten gaan over "de verschillen in partijfinanciering". Lokale afdelingen van landelijke partijen kunnen steun krijgen via de landelijke organisatie, lokale partijen hebben die financiële ondersteuning niet. De keuze voor een gespreksleider is een compromis na een lange discussie. Voorstellen om een verkenner of adviseur aan te stellen, kregen eerder niet genoeg steun.

De Mos en Guernaoui werden verdacht van het helpen van bevriende ondernemers in ruil voor donaties aan de partij. De rechtbank in Rotterdam sprak de twee raadsleden en alle andere verdachten echter volledig vrij van de corruptie. Het Openbaar Ministerie is in beroep gegaan om te voorkomen dat de termijn daarvoor verloopt, maar weet nog niet of het de vrijspraken echt aanvecht. Een motie met een oproep aan justitieminister Dilan Yeşilgöz om in te grijpen en het hoger beroep in te trekken, kreeg donderdag niet genoeg steun. Een andere motie, die het Openbaar Ministerie oproept om uiterlijk op 4 juni duidelijk te maken of het hoger beroep wordt doorgezet, werd wel aangenomen.

Meer uit Binnenland

Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

30 minuten geleden
Verkeer om de beurt door Westerscheldetunnel tijdens werk in 2027

MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.

55 minuten geleden
Amsterdam wil bezoekers naar musea lokken

AMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.

57 minuten geleden
Vaker HPV bij vrouwen die geen toegang bevolkingsonderzoek hebben

DEN HAAG (ANP) - Bij vrouwen die geen of moeilijk toegang hebben tot het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt het humaan papillomavirus (HPV) vaker gevonden dan bij vrouwen die daar wel toegang toe hebben. Dat meldt Dokters van de Wereld op basis van 555 uitstrijkjes die de mensenrechtenorganisatie tussen 2022 en 2025 afnam bij vrouwen zonder toegang. 87 procent van hen is ongedocumenteerd en daarom uitgesloten van het bevolkingsonderzoek.

1 uur geleden
Boete van 20 miljoen euro dreigt voor Chemours om broeikasgassen

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.

1 uur geleden
Schoonmaak voormalige drugsafvalput bij Halsteren stopt

HALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).

1 uur geleden
Kabinet overweegt marineschip naar Middellandse Zee te sturen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een marineschip naar de Middellandse Zee te sturen. Frankrijk heeft daarom gevraagd, schrijven minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.

2 uur geleden