Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

DEN HAAG (ANP) - Den Haag krijgt een gespreksleider die moet helpen om de verhoudingen in de gemeenteraad te verbeteren. Dat is de uitkomst van een vergadering donderdag over de vrijspraak van raadsleden Richard de Mos en Rachid Guernaoui van de partij Hart voor Den Haag. Zij werden verdacht van corruptie.

De Mos en Guernaoui waren van 2018 tot 2019 wethouder in Den Haag. Vanwege de verdenkingen werd hun partij uit de toenmalige coalitie gezet. Na de vrijspraken wil De Mos dat zijn partij terugkeert in de coalitie. Dat is voorlopig niet aan de orde. Enkele partijen die nu in het college zitten, zijn niet bereid om met De Mos samen te werken. "Wij hebben geen behoefte aan een gesprek over de samenstelling van de coalitie, want die staat voor ons niet ter discussie. Wij gaan een rechts college niet aan een meerderheid helpen. Dit college staat en daar laten we het bij", zei PvdA-fractievoorzitter Janneke Holman.

Dat valt niet bij alle coalitiepartijen goed. "Niet de hele coalitie wil de uitgestoken hand van De Mos aannemen. Dat stelt mij teleur", zei VVD-fractievoorzitter Lotte van Basten Batenburg. "We kunnen niet doorgaan alsof er niets is gebeurd en de relaties vanzelf verbeteren. Partijen moeten over hun eigen schaduw heen stappen, ook als het huidige plekje in de schaduw misschien prettig voelt. Als dat niet mogelijk is zonder gespreksleider, dan maar met een gespreksleider."

Wie de gespreksleider wordt, is nog niet bekend. Dat moeten de fractievoorzitters samen bepalen. Het is de bedoeling dat alle partijen in de Haagse raad aan de tussenpersoon kunnen uitleggen hoe ze kijken naar "de verhoudingen en het vertrouwen tussen partijen". Ook zouden de gesprekken moeten gaan over "de verschillen in partijfinanciering". Lokale afdelingen van landelijke partijen kunnen steun krijgen via de landelijke organisatie, lokale partijen hebben die financiële ondersteuning niet. De keuze voor een gespreksleider is een compromis na een lange discussie. Voorstellen om een verkenner of adviseur aan te stellen, kregen eerder niet genoeg steun.

De Mos en Guernaoui werden verdacht van het helpen van bevriende ondernemers in ruil voor donaties aan de partij. De rechtbank in Rotterdam sprak de twee raadsleden en alle andere verdachten echter volledig vrij van de corruptie. Het Openbaar Ministerie is in beroep gegaan om te voorkomen dat de termijn daarvoor verloopt, maar weet nog niet of het de vrijspraken echt aanvecht. Een motie met een oproep aan justitieminister Dilan Yeşilgöz om in te grijpen en het hoger beroep in te trekken, kreeg donderdag niet genoeg steun. Een andere motie, die het Openbaar Ministerie oproept om uiterlijk op 4 juni duidelijk te maken of het hoger beroep wordt doorgezet, werd wel aangenomen.

Meer uit Binnenland

Verbod op wateronttrekking uitgebreid naar bijna heel het zuiden

DEN BOSCH (ANP) - In bijna heel het zuiden van Nederland is het nu verboden om water uit sloten en beken te halen. Ook het Brabantse waterschap Aa en Maas heeft een onttrekkingsverbod ingesteld voor een groot deel van zijn werkgebied. Omliggende waterschappen in Brabant en Limburg deden dat eerder al.

38 minuten geleden
AI vergroot gevaren van phishing en cyberaanvallen, waarschuwt AP

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) ziet dat de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) de risico's op phishing en cyberaanvallen vergroot. De privacywaakhond van de overheid adviseert organisaties om "nu in actie te komen" om hun digitale veiligheid op orde te brengen. Alleen dan kunnen organisaties volgens de toezichthouder gegevens beschermen tegen steeds geavanceerdere vormen van cybercriminaliteit.

17 uur geleden
Rotterdam bereidt zich voor op WK-duel Frankrijk-Marokko

ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam bereidt zich voor op de WK-wedstrijd Frankrijk-Marokko van donderdag. "We hopen dat het een voetbalfeest wordt en staan in nauw contact met politie, gemeenschappen en buurtvaders", aldus een woordvoerder.

20 uur geleden
Schutter Wiedijkpark Amsterdam deze week naar Pieter Baan Centrum

AMSTERDAM (ANP) - De 25-jarige Efe Y., die wordt verdacht van het doodschieten van twee tieners op 1 januari in het Piet Wiedijkpark in Amsterdam, wordt nog deze week voor observatie opgenomen in het Pieter Baan Centrum. Hij heeft toegezegd daaraan mee te werken, meldde het Openbaar Ministerie woensdag in de rechtbank in Amsterdam.

21 uur geleden
Koningin Máxima opent WorldPride in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Koningin Máxima opent op 25 juli WorldPride in het Vondelpark in Amsterdam, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gemeld. De hoofdstad is voor de eerste keer gaststad van het evenement.

21 uur geleden
NS en ProRail stellen grenzen aan demonstraties op stations voor

DEN HAAG (ANP) - NS en ProRail komen met voorstellen voor maximumaantallen demonstranten en maximale hoeveelheden geluid bij protesten op stations. Dat staat in een document dat het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft gepubliceerd. Ze kijken per station ook naar een "geschikte demonstratielocatie" waar reizigers minder last hebben van een protest.

22 uur geleden
Senioren vinden afschaffen leeftijdskorting ov teleurstellend

DEN BOSCH (ANP) - Dat provincies en vervoerregio's een landelijke leeftijdskorting in bus, tram en metro voor 65-plussers afschaffen is teleurstellend, vindt SeniorenNetwerkNL. "Voor veel ouderen is het openbaar vervoer geen luxe, maar een noodzakelijke voorziening om zelfstandig te blijven, vrijwilligerswerk te doen, mantelzorg te verlenen of sociale contacten te onderhouden", aldus de organisatie met, naar eigen zeggen, een achterban van 170.000 leden.

23 uur geleden