Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

'Gespreksleider' in Den Haag na vrijspraak oud-wethouder De Mos

DEN HAAG (ANP) - Den Haag krijgt een gespreksleider die moet helpen om de verhoudingen in de gemeenteraad te verbeteren. Dat is de uitkomst van een vergadering donderdag over de vrijspraak van raadsleden Richard de Mos en Rachid Guernaoui van de partij Hart voor Den Haag. Zij werden verdacht van corruptie.

De Mos en Guernaoui waren van 2018 tot 2019 wethouder in Den Haag. Vanwege de verdenkingen werd hun partij uit de toenmalige coalitie gezet. Na de vrijspraken wil De Mos dat zijn partij terugkeert in de coalitie. Dat is voorlopig niet aan de orde. Enkele partijen die nu in het college zitten, zijn niet bereid om met De Mos samen te werken. "Wij hebben geen behoefte aan een gesprek over de samenstelling van de coalitie, want die staat voor ons niet ter discussie. Wij gaan een rechts college niet aan een meerderheid helpen. Dit college staat en daar laten we het bij", zei PvdA-fractievoorzitter Janneke Holman.

Dat valt niet bij alle coalitiepartijen goed. "Niet de hele coalitie wil de uitgestoken hand van De Mos aannemen. Dat stelt mij teleur", zei VVD-fractievoorzitter Lotte van Basten Batenburg. "We kunnen niet doorgaan alsof er niets is gebeurd en de relaties vanzelf verbeteren. Partijen moeten over hun eigen schaduw heen stappen, ook als het huidige plekje in de schaduw misschien prettig voelt. Als dat niet mogelijk is zonder gespreksleider, dan maar met een gespreksleider."

Wie de gespreksleider wordt, is nog niet bekend. Dat moeten de fractievoorzitters samen bepalen. Het is de bedoeling dat alle partijen in de Haagse raad aan de tussenpersoon kunnen uitleggen hoe ze kijken naar "de verhoudingen en het vertrouwen tussen partijen". Ook zouden de gesprekken moeten gaan over "de verschillen in partijfinanciering". Lokale afdelingen van landelijke partijen kunnen steun krijgen via de landelijke organisatie, lokale partijen hebben die financiële ondersteuning niet. De keuze voor een gespreksleider is een compromis na een lange discussie. Voorstellen om een verkenner of adviseur aan te stellen, kregen eerder niet genoeg steun.

De Mos en Guernaoui werden verdacht van het helpen van bevriende ondernemers in ruil voor donaties aan de partij. De rechtbank in Rotterdam sprak de twee raadsleden en alle andere verdachten echter volledig vrij van de corruptie. Het Openbaar Ministerie is in beroep gegaan om te voorkomen dat de termijn daarvoor verloopt, maar weet nog niet of het de vrijspraken echt aanvecht. Een motie met een oproep aan justitieminister Dilan Yeşilgöz om in te grijpen en het hoger beroep in te trekken, kreeg donderdag niet genoeg steun. Een andere motie, die het Openbaar Ministerie oproept om uiterlijk op 4 juni duidelijk te maken of het hoger beroep wordt doorgezet, werd wel aangenomen.

Meer uit Binnenland

Woning in Soest nagenoeg uitgebrand

SOEST (ANP) - Op de Valeriaanstraat in Soest is in de nacht van woensdag op donderdag een flinke brand uitgebroken in een woning. Het huis is zo zwaar beschadigd dat de bewoners "voorlopig niet terug kunnen naar de woning", aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio Utrecht.

7 minuten geleden
Amsterdam verbiedt fatbikes in het Vondelpark vanaf 11 mei

AMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.

8 uur geleden
KRO-NCRV, Omroep MAX en WNL willen gezamenlijk omroephuis vormen

HILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.

8 uur geleden
Politie heropent onderzoek op parkeerplaats Nieuw-Vennep

NIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.

10 uur geleden
Vier mannen bestraft voor bedreigen burgemeester Venlo en COA

MAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.

11 uur geleden
Advies: tbs met dwang voor verdachte moorden Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.

14 uur geleden
Politie: dood twee bankmedewerksters twee afzonderlijke gevallen

NIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.

14 uur geleden