Gesprekken VS en Irak over terugtrekking Amerikaanse troepen
WASHINGTON/BAGDAD (ANP/RTR) - Irak en de Verenigde Staten gaan gesprekken aan over de geleidelijke afbouw van de door de Amerikanen geleide militaire missie in het land. Beide landen hebben overeenstemming bereikt over het instellen van een commissie die het tijdspad daartoe gaat opstellen, heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt.
De VS hebben 2500 militairen in Irak die de lokale strijdkrachten adviseren en helpen bij het tegengaan van een opleving van Islamitische Staat (IS). De terreurbeweging had in 2014 grote delen van het land en Syrië ingenomen voordat ze werd verslagen. Honderden militairen uit voornamelijk Europese landen, waaronder Nederland, maken ook deel uit van de coalitie.
Volgens de Iraakse regering is IS verslagen en zit de taak van de coalitie erop. Wel wil het land onderzoeken of militaire samenwerking met de aangesloten landen mogelijk is. Irak zegt dat de aanwezigheid van de internationale troepen als een magneet werkt op vooral door Iran gesteunde milities die bijna dagelijks aanvallen uitvoeren op hun bases.
De VS zijn bang dat snelle terugtrekking van de troepen een veiligheidsvacuüm veroorzaakt. Daarvan zouden in het gebied aanwezige IS-troepen of Iran gebruik kunnen maken. Hoelang de gesprekken tussen Irak en de VS gaan duren, is onduidelijk.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
6 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
2 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
13 uur geleden