Gesprekken VS en Irak over terugtrekking Amerikaanse troepen
WASHINGTON/BAGDAD (ANP/RTR) - Irak en de Verenigde Staten gaan gesprekken aan over de geleidelijke afbouw van de door de Amerikanen geleide militaire missie in het land. Beide landen hebben overeenstemming bereikt over het instellen van een commissie die het tijdspad daartoe gaat opstellen, heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt.
De VS hebben 2500 militairen in Irak die de lokale strijdkrachten adviseren en helpen bij het tegengaan van een opleving van Islamitische Staat (IS). De terreurbeweging had in 2014 grote delen van het land en Syrië ingenomen voordat ze werd verslagen. Honderden militairen uit voornamelijk Europese landen, waaronder Nederland, maken ook deel uit van de coalitie.
Volgens de Iraakse regering is IS verslagen en zit de taak van de coalitie erop. Wel wil het land onderzoeken of militaire samenwerking met de aangesloten landen mogelijk is. Irak zegt dat de aanwezigheid van de internationale troepen als een magneet werkt op vooral door Iran gesteunde milities die bijna dagelijks aanvallen uitvoeren op hun bases.
De VS zijn bang dat snelle terugtrekking van de troepen een veiligheidsvacuüm veroorzaakt. Daarvan zouden in het gebied aanwezige IS-troepen of Iran gebruik kunnen maken. Hoelang de gesprekken tussen Irak en de VS gaan duren, is onduidelijk.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
5 uur geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.
6 uur geledenMADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
8 uur geleden