Gesprekken VS en Irak over terugtrekking Amerikaanse troepen
WASHINGTON/BAGDAD (ANP/RTR) - Irak en de Verenigde Staten gaan gesprekken aan over de geleidelijke afbouw van de door de Amerikanen geleide militaire missie in het land. Beide landen hebben overeenstemming bereikt over het instellen van een commissie die het tijdspad daartoe gaat opstellen, heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt.
De VS hebben 2500 militairen in Irak die de lokale strijdkrachten adviseren en helpen bij het tegengaan van een opleving van Islamitische Staat (IS). De terreurbeweging had in 2014 grote delen van het land en Syrië ingenomen voordat ze werd verslagen. Honderden militairen uit voornamelijk Europese landen, waaronder Nederland, maken ook deel uit van de coalitie.
Volgens de Iraakse regering is IS verslagen en zit de taak van de coalitie erop. Wel wil het land onderzoeken of militaire samenwerking met de aangesloten landen mogelijk is. Irak zegt dat de aanwezigheid van de internationale troepen als een magneet werkt op vooral door Iran gesteunde milities die bijna dagelijks aanvallen uitvoeren op hun bases.
De VS zijn bang dat snelle terugtrekking van de troepen een veiligheidsvacuüm veroorzaakt. Daarvan zouden in het gebied aanwezige IS-troepen of Iran gebruik kunnen maken. Hoelang de gesprekken tussen Irak en de VS gaan duren, is onduidelijk.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
24 minuten geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
25 minuten geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
28 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
3 uur geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
8 uur geleden