Gesprekken VS en Irak over terugtrekking Amerikaanse troepen
WASHINGTON/BAGDAD (ANP/RTR) - Irak en de Verenigde Staten gaan gesprekken aan over de geleidelijke afbouw van de door de Amerikanen geleide militaire missie in het land. Beide landen hebben overeenstemming bereikt over het instellen van een commissie die het tijdspad daartoe gaat opstellen, heeft het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt.
De VS hebben 2500 militairen in Irak die de lokale strijdkrachten adviseren en helpen bij het tegengaan van een opleving van Islamitische Staat (IS). De terreurbeweging had in 2014 grote delen van het land en Syrië ingenomen voordat ze werd verslagen. Honderden militairen uit voornamelijk Europese landen, waaronder Nederland, maken ook deel uit van de coalitie.
Volgens de Iraakse regering is IS verslagen en zit de taak van de coalitie erop. Wel wil het land onderzoeken of militaire samenwerking met de aangesloten landen mogelijk is. Irak zegt dat de aanwezigheid van de internationale troepen als een magneet werkt op vooral door Iran gesteunde milities die bijna dagelijks aanvallen uitvoeren op hun bases.
De VS zijn bang dat snelle terugtrekking van de troepen een veiligheidsvacuüm veroorzaakt. Daarvan zouden in het gebied aanwezige IS-troepen of Iran gebruik kunnen maken. Hoelang de gesprekken tussen Irak en de VS gaan duren, is onduidelijk.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.
7 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Frankrijk moet snel maatregelen nemen om de overbevolking in gevangenissen tegen te gaan, zeggen experts van de Verenigde Naties. Ze waarschuwen dat de omstandigheden in sommige gevangenissen mogelijk de fundamentele rechten van gedetineerden schenden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt de olieraffinaderij in het Russische Toeapse bij een nieuwe aanval opnieuw te hebben getroffen. De havenstad is sinds begin april vaker doelwit geweest en de raffinaderij liep daarbij meermaals schade op.
2 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Nu de Russische president Vladimir Poetin opnieuw laat zien geen vredesonderhandelingen te willen starten, moet de EU de druk op Rusland opvoeren en de steun aan Oekraïne verhogen. Dat zeiden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Duitsland, Oostenrijk, Estland en Letland donderdag in Limassol. Daar bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de EU-strategie voor eventuele vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - Italië legt beslag op meer dan 200 miljoen euro aan bezittingen van de overleden beruchte maffiabaas Matteo Messina Denaro. Hij was jarenlang de meest gezochte maffioso in Italië voor hij in 2023 werd gearresteerd en datzelfde jaar in de gevangenis overleed.
3 uur geleden