Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gesprekken in Doha en Caïro over bestand Gaza en vrijlatingen

Gesprekken in Doha en Caïro over bestand Gaza en vrijlatingen

DOHA/CAÏRO (ANP/RTR) - De directeur van de CIA, Bill Burns, spreekt woensdag volgens media met de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al-Thani over een bestand in de Gazastrook. De Amerikaanse regering zou graag zien dat er een akkoord komt voor het einde van de ambtstermijn van president Joe Biden. Qatar en Egypte bemiddelen al geruime tijd om tot een bestand in de Gazastrook te komen. In Caïro wordt woensdag verder overlegd.

Volgens zegslieden van de Palestijnse beweging Hamas en volgens Israëlische regeringsfunctionarissen heerst er deze week optimisme over de mogelijkheid snel tot een akkoord te komen. Dat zou een bestand inhouden, de vrijlating van Israëlische gijzelaars door Hamas en de vrijlating van Palestijnse gevangenen door Israël.

Ondertussen gaan de vrijwel dagelijkse Israëlische aanvallen op de Gazastrook door en zijn er in de nacht van dinsdag op woensdag volgens medische hulpverleners zeker zestien Palestijnen omgekomen. Zo zijn volgens meldingen van de nieuwszender Al Jazeera een ziekenhuis in het noorden van de Gazastrook en, zuidelijker, een tent in Deir al-Balah getroffen. Sinds oktober vorig jaar zijn er meer dan 45.000 Palestijnen in de Gazastrook gedood en raakten er meer dan 107.000 gewond. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en minderjarigen.

De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft ook gezegd dat er een snel akkoord kan komen, maar hij voegde eraan toe dat Israël de hele Gazastrook volkomen gaat controleren wanneer Hamas verslagen is. Het zal volgens hem net zo worden als de bezette Westelijke Jordaanoever. Hamas heeft in eerdere onderhandelingen telkens de terugtrekking van Israëlische troepen geëist. De beweging gaat ervan uit dat er een akkoord wordt bereikt "als de bezetters (Israël) niet weer op het laatste moment met nieuwe voorwaarden komen".

Meer uit Buitenland

Nieuw-Caledonië wordt staat binnen Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een akkoord met Nieuw-Caledonië aangekondigd. Het overzeese gebied blijft Frans, maar wordt wel een staat. "Een staat Nieuw-Caledonië binnen de Republiek: het is een keuze gebaseerd op vertrouwen", schreef de Franse president Emmanuel Macron op X, en prees het "historische" akkoord.

6 uur geleden
Overlast door zware regenval in en rondom Barcelona

BARCELONA (ANP/AFP) - In en rondom Barcelona is het leven flink ontregeld door zware regenval. Het treinverkeer in Catalonië werd kortstondig stilgelegd en enkele wegen werden afgesloten, omdat een groot deel van de regio in het noordoosten van Spanje getroffen was door stortregens, aldus autoriteiten.

6 uur geleden
Regering VS in gesprek met 5 staten over detentiecentra migranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering is in gesprek met vijf door Republikeinen geleide staten om er nieuwe detentiecentra voor migranten te bouwen. Dat meldt minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem. De nieuwe faciliteiten worden volgens Noem gemodelleerd naar een detentiecentrum in Florida dat bekendstaat als Alligator Alcatraz.

7 uur geleden
VN-agentschappen: brandstoftekort in Gaza bereikt kritiek niveau

GAZA-STAD (ANP) - Het tekort aan brandstoffen in de Gazastrook heeft een "kritiek niveau" bereikt. Daarvoor hebben zeven agentschappen van de Verenigde Naties zaterdag gewaarschuwd in een verklaring.

9 uur geleden
Tientallen sympathisanten Britse pro-Palestijnse groep opgepakt

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse autoriteiten zeggen opnieuw tientallen personen te hebben opgepakt die steun betuigden aan de verboden pro-Palestijnse groep Palestine Action. Dat gebeurde tijdens een demonstratie in de buurt van het parlementsgebouw. Actievoerders hadden borden meegenomen met teksten als 'Ik ben tegen genocide. Ik steun Palestine Action'.

11 uur geleden
Duitse 'sprookjeskastelen' toegevoegd aan VN-werelderfgoedlijst

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - De VN-organisatie UNESCO heeft de zogenoemde sprookjeskastelen van de Beierse koning Ludwig II op de werelderfgoedlijst geplaatst. Het gaat om de kastelen Neuschwanstein, Herrenchiemsee en Linderhof, en het koninklijk huis op de Schachenberg in Beieren.

12 uur geleden
Iran: we gaan op een andere manier samenwerken met IAEA

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran gaat op een andere manier samenwerken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), aldus minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. "Onze samenwerking met het agentschap is niet gestopt, maar zal een nieuwe vorm aannemen", verklaarde de bewindsman tegenover diplomaten. Hij zei dat verzoeken om nucleaire installaties te inspecteren "per geval zullen worden beoordeeld".

13 uur geleden