Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath

Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath

LÜTZERATH (ANP) - De spanningen tussen politie en activisten in het bezette Duitse dorpje Lützerath, op een half uur rijden van Roermond, zijn dinsdag toegenomen. Het dorp, waar vrijwel alle bewoners al lang geleden zijn vertrokken, is sinds twee jaar bezet door milieuactivisten om de complete sloop ten behoeve van de bruinkoolwinning te voorkomen. De activisten vrezen dat de in groten getale aanwezige politie elk moment een einde aan de bezetting zal proberen te maken en doen er alles aan om dat te voorkomen. De sfeer is gespannen.

De politie liet dinsdag weten dat er voor 10 januari geen ontruiming zal plaatsvinden, maar de bezetters vertrouwen het niet en vrezen een eerdere ontruiming. Daarom brachten ze dinsdag ijzeren tankbarricades aan op de weg die het dorp scheidt van de bruinkoolgroeve. Verder hebben ze een grote voorraad voedsel ingeslagen, zodat ze het naar eigen zeggen vele maanden kunnen volhouden.

Maandag bekogelden activisten de politie met stenen en flessen toen die een barricade voor het dorp opruimde. Dat leidde tot opstootjes waardoor een activiste gewond raakte en naar het ziekenhuis moest. Ook op dinsdag waren er vele honderden agenten bij het dorp opgesteld.

Zeker duizend agenten ingezet

De naar eigen zeggen 150 bezetters komen van heinde en verre, uit Duitsland, Nederland, Italië, Frankrijk en andere Europese landen. Het worden er elke dag meer, en ze verwachten volgende week met zo'n vijfhonderd tot duizend activisten het dorp te verdedigen. Volgens een woordvoerder van de politie worden bij de aanstaande ontruiming zeker duizend agenten ingezet.

Op enkele tientallen meters van de buitenste woningen van Lützerath graaft intussen een enorme machine zich door de bodem een weg richting het dorp. Het apparaat verwijdert de bovenste kleilagen om vervolgens bruinkool naar boven te halen. Dat is de bezetters een doorn in het oog, want bruinkool zorgt volgens hen voor opwarming van de aarde. Volgens de actievoerders zijn er in de afgelopen dertig jaar in Duitsland meer dan driehonderd dorpen verdwenen voor de bruinkoolwinning. Met de bezetting van Lützerath willen ze het tij doen keren.

In de omgeving van het dorp verwijderde energiebedrijf RWE, verantwoordelijk voor de bruinkooldelving, dinsdag op grote schaal bomen en struiken. Ook wordt het terrein geëgaliseerd. Actievoerders die de bomenkap wilden verhinderen, werden teruggedreven door de politie.

Meer uit Buitenland

Nationale herdenkingsdag voor slachtoffers Bondi Beach begonnen

SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.

1 uur geleden
VS onderscheppen opnieuw olietanker voor Venezolaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.

2 uur geleden
Leger Israël doodt twee Palestijnen op Westelijke Jordaanoever

TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.

5 uur geleden
Maagdenburg herdenkt slachtoffers aanslag kerstmarkt

MAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.

7 uur geleden
Zelensky wil dat VS vredesgesprekken met Rusland blijven leiden

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.

8 uur geleden
Krant: doden en veel gewonden na massale vergiftiging in Moskou

MOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.

9 uur geleden
Duitse als eerste persoon in rolstoel naar de ruimte

VAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.

10 uur geleden