Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath
LÜTZERATH (ANP) - De spanningen tussen politie en activisten in het bezette Duitse dorpje Lützerath, op een half uur rijden van Roermond, zijn dinsdag toegenomen. Het dorp, waar vrijwel alle bewoners al lang geleden zijn vertrokken, is sinds twee jaar bezet door milieuactivisten om de complete sloop ten behoeve van de bruinkoolwinning te voorkomen. De activisten vrezen dat de in groten getale aanwezige politie elk moment een einde aan de bezetting zal proberen te maken en doen er alles aan om dat te voorkomen. De sfeer is gespannen.
De politie liet dinsdag weten dat er voor 10 januari geen ontruiming zal plaatsvinden, maar de bezetters vertrouwen het niet en vrezen een eerdere ontruiming. Daarom brachten ze dinsdag ijzeren tankbarricades aan op de weg die het dorp scheidt van de bruinkoolgroeve. Verder hebben ze een grote voorraad voedsel ingeslagen, zodat ze het naar eigen zeggen vele maanden kunnen volhouden.
Maandag bekogelden activisten de politie met stenen en flessen toen die een barricade voor het dorp opruimde. Dat leidde tot opstootjes waardoor een activiste gewond raakte en naar het ziekenhuis moest. Ook op dinsdag waren er vele honderden agenten bij het dorp opgesteld.
Zeker duizend agenten ingezet
De naar eigen zeggen 150 bezetters komen van heinde en verre, uit Duitsland, Nederland, Italië, Frankrijk en andere Europese landen. Het worden er elke dag meer, en ze verwachten volgende week met zo'n vijfhonderd tot duizend activisten het dorp te verdedigen. Volgens een woordvoerder van de politie worden bij de aanstaande ontruiming zeker duizend agenten ingezet.
Op enkele tientallen meters van de buitenste woningen van Lützerath graaft intussen een enorme machine zich door de bodem een weg richting het dorp. Het apparaat verwijdert de bovenste kleilagen om vervolgens bruinkool naar boven te halen. Dat is de bezetters een doorn in het oog, want bruinkool zorgt volgens hen voor opwarming van de aarde. Volgens de actievoerders zijn er in de afgelopen dertig jaar in Duitsland meer dan driehonderd dorpen verdwenen voor de bruinkoolwinning. Met de bezetting van Lützerath willen ze het tij doen keren.
In de omgeving van het dorp verwijderde energiebedrijf RWE, verantwoordelijk voor de bruinkooldelving, dinsdag op grote schaal bomen en struiken. Ook wordt het terrein geëgaliseerd. Actievoerders die de bomenkap wilden verhinderen, werden teruggedreven door de politie.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
46 minuten geledenTUCSON (ANP) - In de Amerikaanse grensstaat Arizona is iemand ernstig gewond geraakt na een schietincident waar de grenspolitie bij betrokken was. Dat meldt de lokale politie aan NBC News. In de VS ontstond de afgelopen tijd grote onrust door fatale schietpartijen waarbij federale agenten betrokken waren. Over wat precies is voorgevallen in Pima County bestaat nog onduidelijkheid.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
3 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
4 uur geleden