Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath
LÜTZERATH (ANP) - De spanningen tussen politie en activisten in het bezette Duitse dorpje Lützerath, op een half uur rijden van Roermond, zijn dinsdag toegenomen. Het dorp, waar vrijwel alle bewoners al lang geleden zijn vertrokken, is sinds twee jaar bezet door milieuactivisten om de complete sloop ten behoeve van de bruinkoolwinning te voorkomen. De activisten vrezen dat de in groten getale aanwezige politie elk moment een einde aan de bezetting zal proberen te maken en doen er alles aan om dat te voorkomen. De sfeer is gespannen.
De politie liet dinsdag weten dat er voor 10 januari geen ontruiming zal plaatsvinden, maar de bezetters vertrouwen het niet en vrezen een eerdere ontruiming. Daarom brachten ze dinsdag ijzeren tankbarricades aan op de weg die het dorp scheidt van de bruinkoolgroeve. Verder hebben ze een grote voorraad voedsel ingeslagen, zodat ze het naar eigen zeggen vele maanden kunnen volhouden.
Maandag bekogelden activisten de politie met stenen en flessen toen die een barricade voor het dorp opruimde. Dat leidde tot opstootjes waardoor een activiste gewond raakte en naar het ziekenhuis moest. Ook op dinsdag waren er vele honderden agenten bij het dorp opgesteld.
Zeker duizend agenten ingezet
De naar eigen zeggen 150 bezetters komen van heinde en verre, uit Duitsland, Nederland, Italië, Frankrijk en andere Europese landen. Het worden er elke dag meer, en ze verwachten volgende week met zo'n vijfhonderd tot duizend activisten het dorp te verdedigen. Volgens een woordvoerder van de politie worden bij de aanstaande ontruiming zeker duizend agenten ingezet.
Op enkele tientallen meters van de buitenste woningen van Lützerath graaft intussen een enorme machine zich door de bodem een weg richting het dorp. Het apparaat verwijdert de bovenste kleilagen om vervolgens bruinkool naar boven te halen. Dat is de bezetters een doorn in het oog, want bruinkool zorgt volgens hen voor opwarming van de aarde. Volgens de actievoerders zijn er in de afgelopen dertig jaar in Duitsland meer dan driehonderd dorpen verdwenen voor de bruinkoolwinning. Met de bezetting van Lützerath willen ze het tij doen keren.
In de omgeving van het dorp verwijderde energiebedrijf RWE, verantwoordelijk voor de bruinkooldelving, dinsdag op grote schaal bomen en struiken. Ook wordt het terrein geëgaliseerd. Actievoerders die de bomenkap wilden verhinderen, werden teruggedreven door de politie.
Meer uit Buitenland
MINSK (ANP/AFP) - De Belarussische oppositieleider Nikolaj Statkevitsj is opnieuw op vrije voeten. Dat meldt zijn vrouw. De oppositiepoliticus werd in september al vrijgelaten door president Aleksandr Loekasjenko, maar weigerde toen het land te verlaten, waarna hij opnieuw werd vastgezet. Hij zou op dat moment in slechte gezondheid hebben verkeerd, aldus Loekasjenko destijds.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten doneren 10 miljard dollar aan de Vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft Trump als voorzitter aangekondigd tijdens de eerste vergadering van de raad. Het geld moet in eerste instantie worden gebruikt voor de wederopbouw van de Gazastrook. Andere deelnemende landen zouden bij elkaar zeker 7 miljard hebben gedoneerd.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki spreekt zijn veto uit over een wet die de Raad voor de Rechtspraak (KRS) moet hervormen. Dat hoge juridische orgaan benoemt onder meer rechters in het land en wordt stevig bekritiseerd, onder andere omdat onder de voormalige uiterst rechtse PiS-regering werd doorgevoerd dat raadsleden door het parlement werden benoemd. Critici vinden daardoor dat de rechtspraak gepolitiseerd is geraakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump benadrukt dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" moet sluiten. "Anders gaan er slechte dingen gebeuren", zei hij in een speech tijdens de eerste bijeenkomst van zijn Vredesraad. "Misschien sluiten we een deal, dat zul je waarschijnlijk de komende tien dagen wel zien."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles is uren na de arrestatie van zijn jongere broer Andrew Mountbatten-Windsor in het openbaar verschenen, maar hij wilde desgevraagd niets zeggen over Andrew. Ook zijn vrouw Camilla kreeg te maken met vragen, maar ging daar niet op in. De koning was in Londen om de eerste dag van de London Fashion Week bij te wonen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Er kan niet worden begonnen aan de wederopbouw van Gaza voordat Hamas ontwapend is. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse parlementsleden die onderzoek doen naar de spraakmakende juwelenroof uit het Louvre hebben geopperd dat museumdirecteur Laurence des Cars zou moeten opstappen. Ze spreken in een tussentijdse conclusie van falend leiderschap, dat "bij flink wat landen en instituties" genoeg reden zou zijn om af te treden.
3 uur geleden