Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath

Gespannen situatie rond bezet Duits 'bruinkooldorp' Lützerath

LÜTZERATH (ANP) - De spanningen tussen politie en activisten in het bezette Duitse dorpje Lützerath, op een half uur rijden van Roermond, zijn dinsdag toegenomen. Het dorp, waar vrijwel alle bewoners al lang geleden zijn vertrokken, is sinds twee jaar bezet door milieuactivisten om de complete sloop ten behoeve van de bruinkoolwinning te voorkomen. De activisten vrezen dat de in groten getale aanwezige politie elk moment een einde aan de bezetting zal proberen te maken en doen er alles aan om dat te voorkomen. De sfeer is gespannen.

De politie liet dinsdag weten dat er voor 10 januari geen ontruiming zal plaatsvinden, maar de bezetters vertrouwen het niet en vrezen een eerdere ontruiming. Daarom brachten ze dinsdag ijzeren tankbarricades aan op de weg die het dorp scheidt van de bruinkoolgroeve. Verder hebben ze een grote voorraad voedsel ingeslagen, zodat ze het naar eigen zeggen vele maanden kunnen volhouden.

Maandag bekogelden activisten de politie met stenen en flessen toen die een barricade voor het dorp opruimde. Dat leidde tot opstootjes waardoor een activiste gewond raakte en naar het ziekenhuis moest. Ook op dinsdag waren er vele honderden agenten bij het dorp opgesteld.

Zeker duizend agenten ingezet

De naar eigen zeggen 150 bezetters komen van heinde en verre, uit Duitsland, Nederland, Italië, Frankrijk en andere Europese landen. Het worden er elke dag meer, en ze verwachten volgende week met zo'n vijfhonderd tot duizend activisten het dorp te verdedigen. Volgens een woordvoerder van de politie worden bij de aanstaande ontruiming zeker duizend agenten ingezet.

Op enkele tientallen meters van de buitenste woningen van Lützerath graaft intussen een enorme machine zich door de bodem een weg richting het dorp. Het apparaat verwijdert de bovenste kleilagen om vervolgens bruinkool naar boven te halen. Dat is de bezetters een doorn in het oog, want bruinkool zorgt volgens hen voor opwarming van de aarde. Volgens de actievoerders zijn er in de afgelopen dertig jaar in Duitsland meer dan driehonderd dorpen verdwenen voor de bruinkoolwinning. Met de bezetting van Lützerath willen ze het tij doen keren.

In de omgeving van het dorp verwijderde energiebedrijf RWE, verantwoordelijk voor de bruinkooldelving, dinsdag op grote schaal bomen en struiken. Ook wordt het terrein geëgaliseerd. Actievoerders die de bomenkap wilden verhinderen, werden teruggedreven door de politie.

Meer uit Buitenland

VS bezorgd om toegenomen spionage door Israël

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, ook wel Pentagon genoemd, ziet een toenemende spionagedreiging vanuit Israël. Het heeft daarom het dreigingsniveau hiervoor opgeschroefd naar het hoogste niveau, schrijven meerdere Amerikaanse media. Israël zou onderhandelingen van de VS met Iran hebben geprobeerd af te luisteren.

51 minuten geleden
Mogelijk eerste vrouwelijke premier in 20 jaar in Zuid-Korea

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung heeft Han Seong-sook voorgedragen als nieuwe premier van het land, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Han is de huidige minister van het mkb en startups en zou de eerste vrouwelijke premier van Zuid-Korea in twintig jaar worden.

2 uur geleden
VS: twee Iraanse drones op weg naar Straat van Hormuz neergehaald

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.

4 uur geleden
Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

7 uur geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

9 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

9 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

15 uur geleden