Gespannen NAVO-top geslaagd en feest van eendracht, zegt Rutte
ANKARA (ANP) - Op de NAVO-top in Ankara heerste een "enorm gevoel van eensgezindheid", zegt NAVO-topman Mark Rutte. Scherpe woorden van de Amerikaanse president Donald Trump baarden zijn bondgenoten vooraf nog zorgen, maar de top is volgens Rutte "erg geslaagd".
"De bondgenoten verwelkomden het leiderschap van president Trump warm", zei Rutte na afloop van de top met de leiders van de 32 NAVO-landen in de Turkse hoofdstad. Trump maakte bondgenoten als Spanje voor aanvang van de vergadering nog harde verwijten, ondanks sussende woorden van Rutte. Maar diplomaten verzekerden later al dat ze binnenskamers geen wanklank van de Amerikaanse president hadden gehoord.
De Franse president Emmanuel Macron bevestigde dat Trump geen klachten had geuit tijdens het overleg. Ook zei hij niet te geloven dat de Amerikanen van plan zijn Groenland in te nemen. "In onze alliantie hebben we niet alleen solidariteitsregels voor wanneer een van ons wordt aangevallen", zei Macron na afloop van de vergadering. "Er zijn natuurlijk ook solidariteitsregels om ervoor te zorgen dat we elkaar niet aanvallen."
Trump herhaalde tijdens de top dat de VS in zijn ogen Groenland in handen zouden moeten krijgen. Ook zei hij niet blij te zijn met de NAVO, vanwege de opstelling van veel landen rond die kwestie.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De coalitie van Oekraïne-bondgenoten die maandag weer bijeenkomt in Parijs, laat zien dat Europa ook los van de Verenigde Staten kan optreden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron na afloop van de NAVO-top in Ankara. Daar spraken de leiders van de NAVO-landen uit dat Europa taken van de VS gaat overnemen. Frankrijk en andere landen noemen de coalities Oekraïne en bijvoorbeeld de Straat van Hormuz al langer als vehikels voor een zelfstandiger Europa.
3 minuten geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt nog niet zeker te zijn of hij wel een deal wil sluiten met de leiders van Iran. Hij zei eerder op de dag dat de overeenkomst die vorige maand gesloten werd voorbij is, nadat de aanvallen tussen beide landen de afgelopen dagen weer waren opgelaaid. Ook noemde hij de nieuwe leiders "uitschot".
30 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Bij de aanvallen die de Verenigde Staten woensdagochtend uitvoerden op het zuiden van Iran zijn acht Iraanse militairen omgekomen, melden staatsmedia. De slachtoffers maakten deel uit van de luchtmacht en de marine en kwamen om bij aanvallen op Bandar Abbas en Bushehr, aldus de media.
1 uur geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de NAVO-top een groot succes genoemd, ondanks de stevige kritiek die hij vooraf uitte op veel van de aanwezige bondgenoten. Trump zei tijdens de persconferentie na afloop van de vergadering met alle regeringsleiders dat hij "een geweldige tijd" heeft gehad in Ankara.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Israël gaat zich waarschijnlijk terugtrekken uit bezet gebied in het zuiden van Libanon, zei de Amerikaanse president Donald Trump in een persconferentie die volgde op de NAVO-top in Ankara. Trump zei dit met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te hebben besproken.
2 uur geledenANKARA (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft NAVO-chef Mark Rutte uitvoerig geprezen voor de manier waarop hij de top in Ankara heeft geleid. Volgens Merz is het succes van de top te danken aan de Nederlandse oud-premier, waarbij hij bijval kreeg van de Amerikaanse president Donald Trump. Rutte zelf bagatelliseerde zijn aandeel en prees op zijn beurt de andere leiders.
2 uur geledenKARACHI/ORMARA (ANP/AFP) - Pakistaanse reddingswerkers hebben voor de kust het wrak gevonden van een dinsdagavond verdwenen vrachtvliegtuig. Het vloog met vijf bemanningsleden van Karachi naar de Verenigde Arabische Emiraten, maar verdween ongeveer 240 kilometer ten westen van Karachi.
2 uur geleden