Gesloten Tweede Kamer laat kritische burger inbellen
DEN HAAG (ANP) - Wie wat van de Tweede Kamer gedaan wil krijgen, kan er weer met een petitie terecht. Bezoekers zijn nog altijd niet welkom in het Kamergebouw, maar via een videoverbinding kunnen Kamerleden verzoekschriften toch in ontvangst nemen.
Het recht om een petitie aan te bieden, is een van de oudste politieke rechten die Nederland kent. Het staat prominent in de grondwet. Iedere dinsdagmiddag, aan het begin van de vergaderweek van de Kamer, verschijnen er wel een paar activisten of belangenorganisaties in het Kamergebouw die een verzoekschrift komen overhandigen. Maar sinds het gebouw in maart op slot ging voor bezoekers, om het coronavirus buiten te houden, kon dat niet langer.
Dat zit veel Kamerleden dwars. Ze missen het contact met burgers en vrezen dat de politiek nu noden over het hoofd ziet.
Kamervoorzitter Khadija Arib onderkent dat de petitie "een instrument van burgers is om volksvertegenwoordigers een signaal te geven dat hun handelen noodzakelijk is". Daarom kunnen petitieaanbieders en Kamerleden voortaan inbellen bij een videovergadering waarin de petitie wordt 'overhandigd'. Dat wordt rechtstreeks uitgezonden op de website van de Tweede Kamer.
Videoverbinding
Petitioneren per videoverbinding heeft zelfs een extra voordeel, denkt de Kamer. Dat hoeft niet per se op dinsdagmiddag.
De afgelopen drie weken hebben Kamerleden al kunnen oefenen met de digitale overhandiging. Lobbyistenvereniging BVPA, de transparantievoorvechters van Open State Foundation en verzoekschriftenwebsite petities.nl brachten petitie-aanbieders al met Kamerleden in contact en regelden een videoverbinding. In de hoop dat de Kamer hun initiatief snel zou overnemen.
Meer uit Binnenland
SINGAPORE (ANP) - Singapore test twee opvarenden van het cruiseschip Hondius op het hantavirus. Een van hen heeft een loopneus en de ander heeft geen enkele ziekteverschijnselen. De twee wachten in isolatie de uitslag van de testen af.
16 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Democraten Gorinchem is, na het definitief vaststellen van de verkiezingsuitslag van de herstemming op 29 april, zoals verwacht de grootste fractie geworden in de gemeenteraad. De lokale partij krijgt zeven zetels, net zoveel als het aantal zetels dat de partij kreeg bij de verkiezingen op 18 maart.
42 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - Het Radboudumc heeft een opvarende van het cruiseschip Hondius opgenomen, die mogelijk besmet is met het hantavirus. Dat meldt het Nijmeegse ziekenhuis.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Alle mensen die nu aan boord van het cruiseschip Hondius zijn, hebben geen symptomen van het hantavirus. Dat laat rederij Oceanwide Expeditions donderdag weten. Het bedrijf zegt in contact te zijn met de autoriteiten over de plek van aankomst, quarantainemaatregelen en tests van alle passagiers en bemanningsleden.
1 uur geledenJAMESTOWN (ANP) - Dertig opvarenden van de Hondius zijn op 24 april op het eiland Sint-Helena van boord gegaan, meldt bedrijf Oceanwide Expeditions. Onder hen was het Nederlandse echtpaar, van wie de man op dat moment al was overleden en de vrouw later overleed, en een derde Nederlander.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De 36-jarige Veysel Ü. heeft in hoger beroep een lagere straf gekregen dan bij de rechtbank voor de moord op twee broers in de McDonald's in Zwolle. Het gerechtshof in Arnhem legde hem donderdag 26,5 jaar cel op; de rechtbank kwam eerder tot dertig jaar. Reden voor de lagere straf is de stoornis die de verdachte in detentie heeft opgelopen. Ook de lange duur van de afwikkeling van de strafzaak heeft het hof meegewogen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jill Helena, een van de slachtoffers in de zedenzaak tegen Ali B, wil de uitspraak van het gerechtshof in rust verwerken. Advocaat Sébas Diekstra, die Helena in de zaak bijstaat, laat weten dat de zangeres ervoor heeft gekozen geen interviews of andere mediaoptredens te geven.
1 uur geleden