Geslaagde test met coronareispas in 17 EU-landen
BRUSSEL (ANP) - Nederland en zestien andere EU-landen hebben een test voor de nieuwe coronareispas van de EU goed doorstaan. Portugal, Malta, Polen, Ierland, Roemenië en Letland volgen de komende dagen nog, zegt de Europese Commissie.
Het ICT-systeem waarmee de EU-landen informatie op het zogeheten EU Digitale Covid-certificaat kunnen uitwisselen, moet in de eerste week van juni al werken, zeggen EU-ambtenaren. Eind juni kunnen alle lidstaten aangekoppeld zijn. "Alles staat op de rails, het gaat goed."
De EU-wetgeving waarop het certificaat berust, wordt 1 juli van kracht. Landen zouden al eerder kunnen beginnen met het uitgeven van certificaten, die in de vorm van een QR-code op papier of digitaal worden verstrekt. Maar dat kan alleen met eigen wetgeving.
Nederland heeft steeds gezegd als de EU-regels er liggen binnen hooguit een paar dagen van start te willen gaan met het certificaat. Dat geldt mogelijk niet voor alle lidstaten, zei premier Rutte eerder al. Ze hebben na 1 juli daarvoor officieel zes weken de tijd. Maar "de druk op zulke landen zal oplopen", zeggen EU-bronnen. En populaire vakantielanden spannen zich al maanden in om alle obstakels op te ruimen voor de langverwachte terugkeer van de toerist.
"Alle lidstaten moeten zich in juni helemaal gereedmaken", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Didier Reynders. "Zodat ze meteen op toeren zijn." De Europese Commissie biedt technische en financiële hulp.
Meer uit Buitenland
TABUK (ANP/RTR/AFP) - Twee piloten van het flydubai-toestel dat was uitgeweken naar Saudi-Arabië zijn opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt het vliegveld van Tabuk in Saudi-Arabië, waar het vliegtuig een noodlanding had gemaakt. Volgens ooggetuigen zou een van de twee piloten de ander met een mes hebben neergestoken.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De asielzoekers die nog in de Spaanse exclave Ceuta zijn, moeten zo snel mogelijk naar het Spaanse vasteland worden gebracht. Dat zeiden drie Europarlementariërs van de Groenen en de Linkse Fractie woensdag op een persconferentie na een werkbezoek aan Ceuta.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Vlaamse regering heeft na veel toestanden afgelopen week op woensdag toch een akkoord bereikt over de begroting. Dat gebeurde een paar uur voordat premier Matthias Diependaele zijn eerder uitgestelde septemberverklaring zal geven in het Vlaams Parlement. Dat is een soort troonrede waarin hij ook de begrotingskoers uiteenzet.
55 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische autoriteiten behandelen de vechtpartij tussen twee piloten in een vliegtuig als een "terreurincident", meldt een Israëlische functionaris aan de krant Haaretz. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat een van de twee piloten probeerde om het flydubai-toestel expres te laten neerstorten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is een voorlopig akkoord van de EU-lidstaten voor soepelere Europese regels voor onder meer bestrijdingsmiddelen. Ook Nederland stemde voor het pakket dat regels voor gewassen in de land- en tuinbouw versimpelt.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Duitsland is bezig met een grote operatie tegen een witwasnetwerk en leden van motorbende Hells Angels. Een deel van het onderzoek vindt plaats in Nederland, België en Bulgarije.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil een nieuw systeem opbouwen waarmee nooddiensten binnen Europa beter, sneller en veiliger met elkaar kunnen overleggen in geval van brand, overstromingen, terroristische aanvallen of dreigingen van drones voor kritieke infrastructuur. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag presenteert.
2 uur geleden