Geschorste Zuid-Koreaanse president vecht arrestatie aan
SEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wil dat de rechter zich uitspreekt over de rechtmatigheid van zijn aanhouding. De advocaten van de door het parlement geschorste Yoon hebben donderdag een verzoek hiertoe ingediend bij de rechtbank in Seoul. Die moet binnen 48 uur een beslissing nemen.
Yoon werd woensdag aangehouden. Er loopt een strafrechtelijk onderzoek tegen hem over de vraag of hij zich schuldig heeft gemaakt aan een opstand tegen de staat door in december kortstondig de militaire noodtoestand uit te roepen. Yoon vecht bij een andere rechtbank al de rechtmatigheid van dat onderzoek aan. De anticorruptieautoriteit die het onderzoek leidt, zou niet bevoegd zijn in zaken over opstanden.
In het kader van het onderzoek is Yoon woensdag elf uur lang verhoord, waarbij hij zich op zijn zwijgrecht beriep. Donderdag moet hij opnieuw worden verhoord, maar het is onduidelijk of hij voor zijn ondervragers zal verschijnen. Een van zijn advocaten heeft tegen persbureau Yonhap gezegd dat de president ziek is.
Yoon is een oud-aanklager en kent de juridische procedures goed. Hij was een van de aanklagers die oud-president Park Geun-hye vervolgde voor machtsmisbruik, omkoping en het lekken van staatsgeheimen. Park, die in 2017 moest aftreden, werd veroordeeld tot 24 jaar gevangenis, waar later nog acht jaar bij kwam. In 2021 kreeg ze gratie.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - In China zijn een minister en negentien parlementariërs uit hun functie gezet, meldden staatsmedia. Een parlementscommissie stemde donderdag in met hun ontslagen, die komen te midden van een grote anticorruptiecampagne.
16 minuten geledenLONDEN (ANP) - De beroemde Londense winkelstraat Oxford Street wordt definitief een voetgangerszone. Burgemeester Sadiq Khan heeft de knoop doorgehakt en de gemeente opdracht gegeven met het werk te beginnen aan de hand van de gemaakte plannen. Het gaat om ruim 900 meter van de straat in het hartje van de stad.
24 minuten geledenKEULEN (ANP/RTR) - De Duitse binnenlandse veiligheidsdienst BfV mag Alternative für Deutschland (AfD) tot nader order niet aanmerken en behandelen als extremistisch. Dat heeft een rechter in Keulen bepaald in een voorlopige uitspraak, nadat de AfD eerder een zaak was begonnen tegen het oormerk.
25 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt geld beschikbaar voor Europese vrouwen voor wie abortus in hun eigen land illegaal is. Donderdag maakte de Commissie bekend dat hiervoor het Europees Sociaal Fonds (ESF+) kan worden benut. Lidstaten zoals Nederland kunnen uit het fonds putten als vrouwen uit bijvoorbeeld Polen een abortus in Nederland ondergaan. In Polen is abortus illegaal.
45 minuten geledenROME (ANP) - "Met zwaar gemoed" treedt de directeur van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) Cindy McCain terug. Dat schrijft McCain in een verklaring op X. Volgens de 71-jarige McCain staat haar gezondheid niet toe een dergelijke zware functie naar behoren in te vullen. In oktober kreeg ze een beroerte.
2 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Noorse koning Harald wordt donderdag ontslagen uit het ziekenhuis. De 89-jarige monarch heeft "goed gereageerd" op de behandeling en is "snel hersteld", meldt het hof. Harald werd dinsdagavond op Tenerife opgenomen met een huidinfectie aan een van zijn benen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán belooft niet dat hij de blokkade van de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne opheft, als de EU een onderzoek gaat doen naar de vernielde Droezjba-pijpleiding. Dat blijkt uit zijn brief, in handen van het ANP, die hij donderdag aan de voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft gestuurd.
2 uur geleden