Geschorste Zuid-Koreaanse president vecht arrestatie aan
SEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wil dat de rechter zich uitspreekt over de rechtmatigheid van zijn aanhouding. De advocaten van de door het parlement geschorste Yoon hebben donderdag een verzoek hiertoe ingediend bij de rechtbank in Seoul. Die moet binnen 48 uur een beslissing nemen.
Yoon werd woensdag aangehouden. Er loopt een strafrechtelijk onderzoek tegen hem over de vraag of hij zich schuldig heeft gemaakt aan een opstand tegen de staat door in december kortstondig de militaire noodtoestand uit te roepen. Yoon vecht bij een andere rechtbank al de rechtmatigheid van dat onderzoek aan. De anticorruptieautoriteit die het onderzoek leidt, zou niet bevoegd zijn in zaken over opstanden.
In het kader van het onderzoek is Yoon woensdag elf uur lang verhoord, waarbij hij zich op zijn zwijgrecht beriep. Donderdag moet hij opnieuw worden verhoord, maar het is onduidelijk of hij voor zijn ondervragers zal verschijnen. Een van zijn advocaten heeft tegen persbureau Yonhap gezegd dat de president ziek is.
Yoon is een oud-aanklager en kent de juridische procedures goed. Hij was een van de aanklagers die oud-president Park Geun-hye vervolgde voor machtsmisbruik, omkoping en het lekken van staatsgeheimen. Park, die in 2017 moest aftreden, werd veroordeeld tot 24 jaar gevangenis, waar later nog acht jaar bij kwam. In 2021 kreeg ze gratie.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
37 minuten geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
3 uur geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
4 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
5 uur geleden