Geschorste Zuid-Koreaanse president langer in voorarrest
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de hechtenis van de geschorste president Yoon Suk-yeol verlengd uit "bezorgdheid" dat hij bewijs zou kunnen vernietigen. Yoon is de eerste Zuid-Koreaanse president die werd gearresteerd, nadat hij begin december de staat van beleg had uitgeroepen. De ongekende maatregel werd opgevat als poging de oppositie monddood te maken.
Yoon kan nog maximaal twintig dagen worden vastgehouden. Hij werd woensdag opgepakt en zit vast in de hoofdstad Seoul. Hij verscheen voor de rechters die zich over zijn hechtenis bogen. Eerder weigerde hij elke ondervraging.
Tientallen aanhangers van Yoon pikten het besluit van de rechtbank niet en bestormden het gebouw. Daarbij sneuvelden ruiten. Buiten de rechtbank hadden zich tienduizenden demonstranten verzameld om hun steun te betuigen aan de in ongenade gevallen president. Zij riepen op Yoon vrij te laten. Het kwam tot schermutselingen met veiligheidstroepen. De politie arresteerde veertig betogers.
Volgens zijn advocaat heeft Yoon "de intentie om zijn eer te herstellen". De afkondiging van de militaire noodtoestand zou geen opstand zijn geweest. De staat van beleg, die maar kort duurde, heeft Zuid-Korea in de grootste politieke crisis sinds tientallen jaren gestort.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO is begonnen aan de voorbereidingen voor een militaire missie in het Noordpoolgebied, waar ook Groenland ligt. Die gaat Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) heten, laat de hoogste commandant van de alliantie weten.
5 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Twee jonge Zweden zijn in Denemarken veroordeeld voor de aanslag in oktober 2024 op de Israëlische ambassade in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Een 18-jarige kreeg twaalf jaar gevangenisstraf en een 21-jarige veertien jaar. Zij waren schuldig bevonden aan terrorisme.
20 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP/DPA) - Rusland heeft de mensenrechten van oppositieleider Aleksej Navalny geschonden toen hij in 2021 werd gevangengenomen, zo oordeelt het hoogste Europese mensenrechtenhof. Volgens het hof werd de inmiddels overleden Navalny onderworpen aan een "onmenselijke behandeling" en was zijn gevangenneming onwettig.
57 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een leerling heeft een 60-jarige lerares neergestoken in een middelbare school in het Franse Sanary-sur-Mer, aan de Middellandse Zee ten oosten van Marseille. De toestand van de docente is kritiek, melden de autoriteiten. Volgens de zender BFMTV is de leerling 14 jaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Peter Mandelson, de voormalige Britse ambassadeur voor de VS, stapt uit de Britse senaat. Dat meldt de BBC. De partijprominent stapte maandag al uit de Labour-fractie, nadat in de recentste vrijgave van de Epstein-files opnieuw aanwijzingen zaten die hem in opspraak brachten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische luchtaanvallen op energievoorzieningen in Oekraïne ontgaan de Verenigde Staten niet, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zullen dit onderkennen als een aanval op onschuldige burgers", zei Rutte op bezoek bij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Die gaat de Amerikaanse president Trump erop wijzen dat Rusland de met Trump afgesproken aanvalspauze heeft geschonden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse ambassadeur in de VS, Peter Mandelson, heeft gevoelige informatie doorgespeeld aan zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein. Dat blijkt uit een eerste onderzoek naar de documenten die de Amerikaanse overheid heeft vrijgegeven omtrent Epstein. Volgens de woordvoerder van de Britse premier Keir Starmer ging de informatie over de financiële crisis van 2008 en "de daaropvolgende officiële activiteiten om de economie te stabiliseren".
1 uur geleden