Geschorste Zuid-Koreaanse president langer in voorarrest
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de hechtenis van de geschorste president Yoon Suk-yeol verlengd uit "bezorgdheid" dat hij bewijs zou kunnen vernietigen. Yoon is de eerste Zuid-Koreaanse president die werd gearresteerd, nadat hij begin december de staat van beleg had uitgeroepen. De ongekende maatregel werd opgevat als poging de oppositie monddood te maken.
Yoon kan nog maximaal twintig dagen worden vastgehouden. Hij werd woensdag opgepakt en zit vast in de hoofdstad Seoul. Hij verscheen voor de rechters die zich over zijn hechtenis bogen. Eerder weigerde hij elke ondervraging.
Tientallen aanhangers van Yoon pikten het besluit van de rechtbank niet en bestormden het gebouw. Daarbij sneuvelden ruiten. Buiten de rechtbank hadden zich tienduizenden demonstranten verzameld om hun steun te betuigen aan de in ongenade gevallen president. Zij riepen op Yoon vrij te laten. Het kwam tot schermutselingen met veiligheidstroepen. De politie arresteerde veertig betogers.
Volgens zijn advocaat heeft Yoon "de intentie om zijn eer te herstellen". De afkondiging van de militaire noodtoestand zou geen opstand zijn geweest. De staat van beleg, die maar kort duurde, heeft Zuid-Korea in de grootste politieke crisis sinds tientallen jaren gestort.
Meer uit Buitenland
RIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.
1 uur geledenSTARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
8 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
8 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
14 uur geleden