Geschorste topambtenaar: nog twee weken voor voorkomen DigiD-deal
AMSTERDAM (ANP) - De geschorste topambtenaar Pieter van Oordt roept de Tweede Kamer op om nogmaals te kijken naar de overname van Solvinity, het systeem dat DigiD laat draaien, door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl. Dat zegt hij in een interview met BNR. Nu de Kamer terug is van reces, zijn er volgens hem nog twee weken om de deal te verhinderen.
Van Oordt was privacyadviseur bij overheidsinstelling Logius, de beheerder van DigiD, maar is nu geschorst. Hij probeerde eerst intern te voorkomen dat het IT-systeem achter DigiD in Amerikaanse handen valt. Daarna zag hij geen andere uitweg dan de media te zoeken. Nu mag hij naar eigen zeggen geen contact meer hebben met rijksambtenaren.
Het Bureau Toetsing Investeringen (BTI) van het ministerie van Economische Zaken beoordeelt nog of er ongewenste inmenging bij DigiD kan plaatsvinden als Solvinity wordt overgenomen. Van Oordt zegt dat hij bericht van BTI heeft gekregen dat er nog twee weken zijn om inhoudelijke punten aan te dragen. Dat geldt volgens hem dus ook voor de Tweede Kamer.
Nederlandse overnamekandidaat
In november werd aangekondigd dat het Amerikaanse Kyndryl het van oorsprong Nederlandse Solvinity wil inlijven. Als het bedrijf in Amerikaanse handen valt, vallen ook DigiD en MijnOverheid op een bepaalde manier onder de Amerikaanse wetgeving. Volgens Van Oordt kan Washington dan heel DigiD platleggen en daarmee "de samenleving op slot zetten". Ook zou het gevaarlijk kunnen zijn voor bijvoorbeeld topmilitairen als de VS hun privégegevens kunnen inzien.
De geschorste topambtenaar wil dat Nederland op zoek gaat naar een Nederlandse overnamekandidaat en dat de Tweede Kamer die mogelijkheid verder onderzoekt. Volgens hem heeft zich ook al een Nederlandse kandidaat gemeld, maar hij treedt hierover niet in detail.
In het interview met BNR gaat Van Oordt ook dieper in op zijn schorsing. Hij stelt dat hij daarbij onder druk wordt gezet door de landsadvocaat om niet verder met de media te praten. Dat wordt ook bevestigd door een e-mail, ingezien door BNR. Daarin staat dat hij in (publieke) uitingen rekening moet houden met de redelijke belangen van de Staat en haar medewerkers. Ook moet hij zich gedragen "naar de eisen van het normaal maatschappelijk verkeer". Van Oordt zegt tegen BNR dat hij zelf vindt dat hij als klokkenluider bescherming zou moeten genieten. Het is volgens Europese richtlijnen verboden om klokkenluiders te ontslaan of te schorsen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
13 uur geleden