Geschokte reacties in Kamer om afgebrand vluchtelingenkamp Lesbos
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer wordt geschokt gereageerd op de brand in het vluchtelingenkamp Moria op het Griekse eiland Lesbos. GroenLinks, PvdA en regeringspartij ChristenUnie vinden dat Nederland niet meer kan wegkijken en de vluchtelingen moet helpen.
GroenLinks-leider Jesse Klaver spreekt op Twitter van "een ongelofelijke nachtmerrie. Brand in het overvolle opvangkamp Moria waar tienduizenden vluchtelingen opgesloten zitten vanwege corona. We kunnen en moeten deze mensen helpen en veiligheid bieden. Wachten kan niet langer."
"Wat verschrikkelijk en angstaanjagend. Waar al zo lang voor werd gewaarschuwd wordt nu werkelijkheid. Brand, corona, chaos. Nederland kan niet langer wegkijken maar moet verantwoordelijkheid nemen", twittert PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. Haar partijgenoot Kirsten van den Hul schrijft: "afschuwelijke beelden uit Moria. Mensonterend. Wat laten we deze mensen toch telkens weer ongelofelijk in de steek. NU humane oplossing nodig. Duizenden mensen staan letterlijk op straat."
Joël Voordewind van de ChristenUnie vindt dat de Europese Unie en Nederland nu echt hun verantwoordelijkheid moeten nemen. "Het is vreselijk wat er nu gebeurt in kamp Moria. Mensen leven in een overvol kamp in erbarmelijke omstandigheden. Toen kwam er corona en nu zijn er grote branden. Dit is verschrikkelijk." Hij vraagt zich af wanneer de EU-landen nu eens beseffen "dat de huidige situatie immoreel, onverantwoord en onacceptabel is". De ChristenUnie vindt dat Nederland allereerst snel hulp moet aanbieden. Ook moeten volgens hem de ministers van justitie van de EU-landen bijeengeroepen worden voor een spoedbijeenkomst.
VVD-Kamerlid Bente Becker: "Vreselijke beelden van de brand in kamp Moria. Belangrijk dat Nederland nagaat wat er precies aan de hand is en wat we kunnen doen om te helpen."
Donderdag en vrijdag brengt de Griekse minister voor Migratie Giorgos Koumoutsakos een bezoek aan Nederland. Het bezoek was al gepland. Het zou onder meer gaan over de hulp van Nederland aan de opvang van alleenstaande minderjarige kinderen op het Griekse vasteland. Deze jongeren worden vanaf de eilanden naar deze opvang gebracht. Een deel van de Kamer wil dat meer jongeren in Nederland worden opgevangen, maar het kabinet wil dat niet.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
9 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
11 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
13 uur geleden