Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF
LONDEN (ANP) - In het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds zit sinds vrijdag een Russische voormalige centralebankier die op de Amerikaanse sanctielijst staat. Ksenia Joedajeva staat op de website van de organisatie vermeld als een van de bewindvoerders. Eerder was ze adviseur van de gouverneur van de Russische centrale bank.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën zette Joedajeva in april 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne, op de sanctielijst. Ze zou Rusland hebben geholpen sancties te omzeilen die westerse landen hadden ingesteld als vergelding voor de aanval op Oekraïne.
De bewindvoerders van het IMF zijn binnen de organisatie verantwoordelijk voor het dagelijks bestuur en vertegenwoordigen een of meerdere landen. Zij vormen samen de uit 25 leden bestaande raad van bestuur van het IMF. De voormalige Russische bewindvoerder bij het IMF, Aleksej Mozjin, kondigde in september al aan dat Joedajeva hem zou opvolgen. Nu staat ze op de website van het IMF vermeld als bewindvoerder voor Rusland en Syrië.
Kritiek
Het IMF heeft niet direct gereageerd op vragen van persbureau Reuters over de kwestie.
Na de Russische inval in Oekraïne in 2022 stopte het IMF met de jaarlijkse gesprekken en werkbezoeken aan Rusland. De internationale verstrekker van noodfinanciering voert die gesprekken doorgaans met alle landen die lid zijn. Het IMF was eigenlijk van plan om dit jaar voor het eerst weer een delegatie naar Rusland te sturen voor een evaluatie van de nationale economie. Maar na zware kritiek van Europese landen stelde de organisatie dat bezoek voor onbepaalde tijd uit.
Tegelijkertijd verleent het IMF veel steun aan Oekraïne, dat ook economisch zwaar gehavend is door de inval van Rusland. Het Oost-Europese land krijgt verdeeld over tranches zo'n 15 miljard euro aan financiering. Het gaat om de eerste IMF-kredieten ooit voor een land dat in oorlog is.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam staat er financieel gezien goed voor. De gemeente krijgt een 9,5 (van de 10) in het jaarlijkse onderzoek van accountantsbureau BDO waarin de financiële situatie van alle Nederlandse gemeenten wordt vergeleken. Dat gebeurt op basis van gemeentelijke begrotingsstukken, zoals jaarrekeningen en begrotingen.
26 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Nederlandse gemeenten voorzien gezamenlijk een flink begrotingstekort tot en met 2029. Gemeenten verwachten 2 miljard euro tekort te komen tussen 2025 en 2029. Dit meldt accountantsbureau BDO in zijn jaarlijkse onderzoek naar de financiële situatie van alle Nederlandse gemeenten.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Puma ging dinsdag flink omhoog op de beurs in Frankfurt. Het Chinese Anta Sports Products heeft overeenstemming bereikt over de overname van een belang van ongeveer 29 procent in het Duitse sportmerk. De grootste Chinese fabrikant van sportkleding wordt daarmee de grootste aandeelhouder van Puma. Anta koopt de aandelen Puma van de Franse miljardairsfamilie Pinault voor 35 euro per stuk. De verkoopprijs ligt ruim boven de slotkoers van Puma op maandag. Het aandeel Puma steeg 5,5 procent.
37 minuten geledenEMDEN (ANP/DPA) - Een autotransportschip is stuurloos op de Noordzee ten noorden van het Nederlandse Waddeneiland Rottumerplaat. Het schip was maandagavond vertrokken vanuit het Duitse Emden, een haven vlakbij de Nederlandse grens, maar er brak brand uit aan boord. De brand in de machinekamer is inmiddels geblust, meldt het Duitse Centrale Commando voor Maritieme Noodsituaties (CCME).
48 minuten geledenHERZOGENAURACH (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese Anta Sports Products heeft overeenstemming bereikt over de overname van een belang van ongeveer 29 procent in Puma voor 1,5 miljard euro. Het in Jinjiang gevestigde bedrijf wordt daarmee de grootste aandeelhouder van de Duitse sportkledingfabrikant en breidt zijn portfolio van westerse sportmerken verder uit.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2025 toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Elektrische en hybride auto's waren in trek, ook in Nederland. Benzineauto's hadden vorig jaar niet meer het grootste marktaandeel.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Europese Commissie en India hebben overeenstemming bereikt over een vrijhandelsakkoord, meldt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Onderhandelingen over de deal lopen al vele jaren, maar kwamen in een stroomversnelling nadat zowel de EU als India te maken kreeg met handelstarieven vanuit de Verenigde Staten. Beide kampen waren er daarom op gebrand snel tot een akkoord te komen.
2 uur geleden