Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF
LONDEN (ANP) - In het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds zit sinds vrijdag een Russische voormalige centralebankier die op de Amerikaanse sanctielijst staat. Ksenia Joedajeva staat op de website van de organisatie vermeld als een van de bewindvoerders. Eerder was ze adviseur van de gouverneur van de Russische centrale bank.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën zette Joedajeva in april 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne, op de sanctielijst. Ze zou Rusland hebben geholpen sancties te omzeilen die westerse landen hadden ingesteld als vergelding voor de aanval op Oekraïne.
De bewindvoerders van het IMF zijn binnen de organisatie verantwoordelijk voor het dagelijks bestuur en vertegenwoordigen een of meerdere landen. Zij vormen samen de uit 25 leden bestaande raad van bestuur van het IMF. De voormalige Russische bewindvoerder bij het IMF, Aleksej Mozjin, kondigde in september al aan dat Joedajeva hem zou opvolgen. Nu staat ze op de website van het IMF vermeld als bewindvoerder voor Rusland en Syrië.
Kritiek
Het IMF heeft niet direct gereageerd op vragen van persbureau Reuters over de kwestie.
Na de Russische inval in Oekraïne in 2022 stopte het IMF met de jaarlijkse gesprekken en werkbezoeken aan Rusland. De internationale verstrekker van noodfinanciering voert die gesprekken doorgaans met alle landen die lid zijn. Het IMF was eigenlijk van plan om dit jaar voor het eerst weer een delegatie naar Rusland te sturen voor een evaluatie van de nationale economie. Maar na zware kritiek van Europese landen stelde de organisatie dat bezoek voor onbepaalde tijd uit.
Tegelijkertijd verleent het IMF veel steun aan Oekraïne, dat ook economisch zwaar gehavend is door de inval van Rusland. Het Oost-Europese land krijgt verdeeld over tranches zo'n 15 miljard euro aan financiering. Het gaat om de eerste IMF-kredieten ooit voor een land dat in oorlog is.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
12 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
16 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
17 uur geleden