Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF
LONDEN (ANP) - In het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds zit sinds vrijdag een Russische voormalige centralebankier die op de Amerikaanse sanctielijst staat. Ksenia Joedajeva staat op de website van de organisatie vermeld als een van de bewindvoerders. Eerder was ze adviseur van de gouverneur van de Russische centrale bank.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën zette Joedajeva in april 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne, op de sanctielijst. Ze zou Rusland hebben geholpen sancties te omzeilen die westerse landen hadden ingesteld als vergelding voor de aanval op Oekraïne.
De bewindvoerders van het IMF zijn binnen de organisatie verantwoordelijk voor het dagelijks bestuur en vertegenwoordigen een of meerdere landen. Zij vormen samen de uit 25 leden bestaande raad van bestuur van het IMF. De voormalige Russische bewindvoerder bij het IMF, Aleksej Mozjin, kondigde in september al aan dat Joedajeva hem zou opvolgen. Nu staat ze op de website van het IMF vermeld als bewindvoerder voor Rusland en Syrië.
Kritiek
Het IMF heeft niet direct gereageerd op vragen van persbureau Reuters over de kwestie.
Na de Russische inval in Oekraïne in 2022 stopte het IMF met de jaarlijkse gesprekken en werkbezoeken aan Rusland. De internationale verstrekker van noodfinanciering voert die gesprekken doorgaans met alle landen die lid zijn. Het IMF was eigenlijk van plan om dit jaar voor het eerst weer een delegatie naar Rusland te sturen voor een evaluatie van de nationale economie. Maar na zware kritiek van Europese landen stelde de organisatie dat bezoek voor onbepaalde tijd uit.
Tegelijkertijd verleent het IMF veel steun aan Oekraïne, dat ook economisch zwaar gehavend is door de inval van Rusland. Het Oost-Europese land krijgt verdeeld over tranches zo'n 15 miljard euro aan financiering. Het gaat om de eerste IMF-kredieten ooit voor een land dat in oorlog is.
Meer uit Financieel
REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
5 uur geleden