Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF

Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF

LONDEN (ANP) - In het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds zit sinds vrijdag een Russische voormalige centralebankier die op de Amerikaanse sanctielijst staat. Ksenia Joedajeva staat op de website van de organisatie vermeld als een van de bewindvoerders. Eerder was ze adviseur van de gouverneur van de Russische centrale bank.

Het Amerikaanse ministerie van Financiën zette Joedajeva in april 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne, op de sanctielijst. Ze zou Rusland hebben geholpen sancties te omzeilen die westerse landen hadden ingesteld als vergelding voor de aanval op Oekraïne.

De bewindvoerders van het IMF zijn binnen de organisatie verantwoordelijk voor het dagelijks bestuur en vertegenwoordigen een of meerdere landen. Zij vormen samen de uit 25 leden bestaande raad van bestuur van het IMF. De voormalige Russische bewindvoerder bij het IMF, Aleksej Mozjin, kondigde in september al aan dat Joedajeva hem zou opvolgen. Nu staat ze op de website van het IMF vermeld als bewindvoerder voor Rusland en Syrië.

Kritiek

Het IMF heeft niet direct gereageerd op vragen van persbureau Reuters over de kwestie.

Na de Russische inval in Oekraïne in 2022 stopte het IMF met de jaarlijkse gesprekken en werkbezoeken aan Rusland. De internationale verstrekker van noodfinanciering voert die gesprekken doorgaans met alle landen die lid zijn. Het IMF was eigenlijk van plan om dit jaar voor het eerst weer een delegatie naar Rusland te sturen voor een evaluatie van de nationale economie. Maar na zware kritiek van Europese landen stelde de organisatie dat bezoek voor onbepaalde tijd uit.

Tegelijkertijd verleent het IMF veel steun aan Oekraïne, dat ook economisch zwaar gehavend is door de inval van Rusland. Het Oost-Europese land krijgt verdeeld over tranches zo'n 15 miljard euro aan financiering. Het gaat om de eerste IMF-kredieten ooit voor een land dat in oorlog is.

Meer uit Financieel

Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

4 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

8 uur geleden
Verkoop vuurwerk naar recordbedrag van 129 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.

9 uur geleden
Olieprijzen in 2025 sterkst gedaald sinds coronapandemie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.

10 uur geleden
Wall Street opent licht lager op laatste dag sterk beursjaar 2025

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).

11 uur geleden
Grote Belgische spoorstaking dreigt in januari

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.

11 uur geleden
AEX-index sluit bewogen beursjaar 2025 vlak af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.

13 uur geleden