Gesanctioneerde Russische centralebankier in bestuur IMF
LONDEN (ANP) - In het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds zit sinds vrijdag een Russische voormalige centralebankier die op de Amerikaanse sanctielijst staat. Ksenia Joedajeva staat op de website van de organisatie vermeld als een van de bewindvoerders. Eerder was ze adviseur van de gouverneur van de Russische centrale bank.
Het Amerikaanse ministerie van Financiën zette Joedajeva in april 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne, op de sanctielijst. Ze zou Rusland hebben geholpen sancties te omzeilen die westerse landen hadden ingesteld als vergelding voor de aanval op Oekraïne.
De bewindvoerders van het IMF zijn binnen de organisatie verantwoordelijk voor het dagelijks bestuur en vertegenwoordigen een of meerdere landen. Zij vormen samen de uit 25 leden bestaande raad van bestuur van het IMF. De voormalige Russische bewindvoerder bij het IMF, Aleksej Mozjin, kondigde in september al aan dat Joedajeva hem zou opvolgen. Nu staat ze op de website van het IMF vermeld als bewindvoerder voor Rusland en Syrië.
Kritiek
Het IMF heeft niet direct gereageerd op vragen van persbureau Reuters over de kwestie.
Na de Russische inval in Oekraïne in 2022 stopte het IMF met de jaarlijkse gesprekken en werkbezoeken aan Rusland. De internationale verstrekker van noodfinanciering voert die gesprekken doorgaans met alle landen die lid zijn. Het IMF was eigenlijk van plan om dit jaar voor het eerst weer een delegatie naar Rusland te sturen voor een evaluatie van de nationale economie. Maar na zware kritiek van Europese landen stelde de organisatie dat bezoek voor onbepaalde tijd uit.
Tegelijkertijd verleent het IMF veel steun aan Oekraïne, dat ook economisch zwaar gehavend is door de inval van Rusland. Het Oost-Europese land krijgt verdeeld over tranches zo'n 15 miljard euro aan financiering. Het gaat om de eerste IMF-kredieten ooit voor een land dat in oorlog is.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
15 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
18 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
18 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
19 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
20 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
22 uur geleden