
Gesanctioneerde Russen toch welkom op veiligheidsmeeting in Wenen
WENEN (ANP/DPA/AFP) - Negen Russen, onder wie zes onderhevig aan Europese sancties, konden op donderdag de bijeenkomst van de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) in Wenen bijwonen. Dat komt gastland Oostenrijk op zware kritiek te staan.
Oekraïne, net als Rusland lid van de OVSE, weigert aan de bijeenkomst deel te nemen. In een brief samen met enkele andere landen schrijft Kiev dat de Russische leden in Oostenrijk een podium krijgen om 'desinformatie, haatspraak en fake nieuws' te verspreiden.
Er hing al langer controverse rond de bijeenkomst die donderdag en vrijdag plaatsvindt, precies een jaar na de inval van de Russen in Oekraïne. Tijdens eerdere bijeenkomsten van de OVSE eind vorig jaar in het Verenigd Koninkrijk en Polen kregen de Russische vertegenwoordigers geen visum van de gastlanden.
Verplicht toegang te verlenen
Oostenrijk zei dat het "volgens internationaal recht verplicht is om de afgevaardigden toegang te verlenen", omdat het hoofdkantoor van de OVSE in Wenen is gevestigd.
De OVSE is een samenwerkingsverband van 57 landen, voornamelijk Europese, maar ook de VS en Canada. Het is de enige veiligheidsorganisatie waarin landen van de NAVO geregeld met Rusland om de tafel zitten. De OVSE stuurt onder anderen verkiezingswaarnemers uit en monitort conflictgebieden.
Reactie op Rusland
De parlementsvoorzitter van de organisatie, Margareta Cederfelt, haalde in haar toespraak uit naar de aanwezige Russen en zei dat de oorlog van Poetin "alle OVSE-principes" schaadt. Een Slovaakse afgevaardigde noemde hun aanwezigheid "een belediging voor alle Oekraïners die Russische wreedheden moesten ondergaan".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft donderdag een resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen tot een onmiddellijk en permanent staakt-het-vuren in Gaza. 149 van de 193 landen stemden voor de resolutie, waardoor de vereiste tweederdemeerderheid werd behaald.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Israël is bereid Iran de komende dagen aan te vallen als Teheran een Amerikaans voorstel om zijn nucleaire programma te beperken afwijst, schrijft The Wall Street Journal (WSJ).
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Een Democratische senator uit Californië is donderdag tijdens een persconferentie van minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem uit de zaal verwijderd. Hij verstoorde volgens The Washington Post het persgesprek in Los Angeles, waar Noem de arrestaties van migranten verdedigde, die in de stad voor veel onrust hebben gezorgd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het wegvallen van het internet in de Gazastrook brengt mensenlevens in gevaar. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie Artsen zonder Grenzen, die al meer dan twaalf uur nauwelijks contact heeft met haar teams in Gaza.
6 uur geledenAHMEDABAD (ANP/DPA) - Het exacte dodental van de vliegtuigcrash donderdag in India zal mogelijk pas na DNA-onderzoek met zekerheid gegeven kunnen worden. De Indiase minister van Binnenlandse Zaken, Amit Shah, heeft dat aangegeven. Volgens hem wordt DNA verzameld van familieleden van slachtoffers om mee te vergelijken. Het bergen van de lichamen is afgerond, maar de cijfers over het aantal doden spreken elkaar tegen of zijn aangepast.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft in het Witte Huis positieve dingen gezegd over Elon Musk en zijn automerk Tesla. Dat deed hij tijdens een bijeenkomst die draaide om het terugdraaien van wetten die de verkoop van elektrische auto's bevorderen. Trump zei niet tegen elektrisch te zijn, maar die voertuigen niet te willen voortrekken. "Ik vind Tesla goed. En ik vind andere ook goed."
8 uur geledenAHMEDABAD (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het vliegtuigongeluk in de Indiase stad Ahmedabad is opgelopen tot 290, meldt de politie. Dat betekent dat er ook op de grond tientallen doden zijn gevallen. Er zijn ook gewonden gemeld, van wie zeker één passagier van het vliegtuig.
10 uur geleden