Geruilde Russische dissidenten willen terug naar thuisland
BONN (ANP/RTR) - Twee Russische dissidenten die onlangs vrijkwamen door een gevangenenruil, willen graag terug naar hun thuisland. Dat vertellen Andrej Pivovarov en Ilja Jasjin in een interview met persbureau Reuters.
De twee zaten vast in Rusland, maar kwamen vrij tijdens de grote uitruil. Westerse landen lieten acht Russen gaan, in Rusland en Belarus kwamen zestien gevangenen vrij. Het ging zowel om opgesloten dissidenten als westerse gevangenen, zoals correspondent Evan Gershkovich van The Wall Street Journal. Pivovarov en Jasjin arriveerden naderhand in Duitsland.
Jasjin zei dankbaar te zijn, maar erkende ook dat zijn vertrek uit Rusland hem zwaar valt. "Ik vind oprecht dat mijn plaats in Rusland is", vertelde de Kremlincriticus. "Ik heb mijn leven gewijd aan mijn land." Het oppositielid zei ook dat hij herhaaldelijk heeft aangegeven dat hij niet geruild wilde worden. Jasjin stelde dat het Kremlin hem graag liet vertrekken omdat hij daarmee uit Rusland is verwijderd.
Ook Pivovarov sprak over zijn verlangen terug te keren. "Ik wil absoluut in Rusland zijn. Ik ben een Russisch politicus en dat is erg belangrijk voor me", zei hij tegen Reuters. Hij sprak evenwel de verwachting uit dat de Russische autoriteiten de terugkeer van de geruilde politici onmogelijk zullen maken. Daarom is hij nu van plan buiten Rusland verder te gaan met zijn activiteiten voor de oppositie.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 5.9 heeft in de nacht van zaterdag op zondag het oosten van Japan getroffen, meldt persbureau Kyodo. De beving was sterk te voelen in de hoofdstad Tokio. Meerdere mensen raakten gewond, melden lokale hulpdiensten. Er is geen gevaar voor een tsunami.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in juni meer dan duizend transacties met aandelen en andere beleggingen gedaan. De transacties hadden samen een waarde van maximaal 263 miljoen dollar (circa 224 miljoen euro), blijkt uit een zaterdag gepubliceerde financiële verklaring.
18 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft met luchtaanvallen op economische doelen in Rusland een doos van Pandora geopend, volgens president Vladimir Poetin. Rusland beantwoordt dat volgens hem met doelgerichte aanvallen op Oekraïne. "Het regime in Kyiv wil onze economie beschadigen, maar heeft een doos van Pandora geopend. Verwacht een antwoord waarmee de meest gevoelige sectoren van de economie doelwit zijn", aldus Poetin.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie stuurt blushelikopters en brandweerlieden naar Servië om te helpen bij het bestrijden van een grote natuurbrand. Eerder deze week vroeg de kandidaat-lidstaat nog hulp aan Rusland, wat niet werd gewaardeerd door de Europese Commissie.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne krijgt na een nieuwe nacht met dodelijke Russische luchtaanvallen meer luchtafweer van Frankrijk. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Franse evenknie Emmanuel Macron en die zegde hem toe meer raketten te leveren, meldden beiden op X.
10 uur geledenFAGERSTA (ANP/AFP) - Het omgekomen slachtoffer door de aanval op een Zweedse middelbare school vrijdag ten noordwesten van Stockholm was een 17-jarig meisje. De politie heeft dit bekendgemaakt. Eerder werd duidelijk dat een persoon de aanval door een ex-scholier met een zwaard niet had overleefd. Er zijn drie gewonden gevallen.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft bekendgemaakt dat het een aantal Iraakse olietankers een veilige tocht door de Straat van Hormuz heeft gegarandeerd. De belofte volgt op een bezoek afgelopen week van de Iraanse parlementsvoorzitter Bagher Ghalibaf aan Bagdad. Het Iraanse staatspersbureau IRNA vermeldt niet om hoeveel tankers het gaat.
13 uur geleden