Gerestaureerde Domtoren Utrecht feestelijk opgeleverd
UTRECHT (ANP) - De gerestaureerde Domtoren in Utrecht wordt zaterdagavond officieel opgeleverd. Koningin Máxima ontsteekt samen met burgemeester Sharon Dijksma de nieuwe verlichting van de toren. Daarmee komt het jarenlange project officieel tot een einde.
De renovatie van de Dom werd drie weken geleden afgerond, toen de laatste steen in de voet van de toren werd gezet. Van de toren zijn 10.000 stenen bekeken en bij elke is beoordeeld of vervanging nodig was. Ook zijn veel andere delen gerepareerd en vernieuwd. De renovatie heeft naar verwachting bijna 36 miljoen euro gekost. Dat is 1,5 miljoen euro minder dan de gemeente had begroot.
De onthulling gebeurt met een lichtshow vanaf het balkon van het Academiegebouw van de Universiteit Utrecht, dat schuin tegenover de Domtoren staat. Ook is er muziek. De oplevering valt samen met de jaarlijkse Sint Maarten Parade, waaraan zo'n 1400 Utrechters meedoen. De parade bevat onder meer lichtsculpturen, zelfgemaakte lampions, orkesten, koren, dansers en andere kunstenaars. Die tocht begint rond 18.00 uur bij het Wilhelminapark en arriveert kort na het aandoen van de nieuwe verlichting op het Domplein.
Meer uit Binnenland
BUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de grote steden is Koningsdag zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Breda kijken terug op een drukke, maar goed verlopen feestdag. Exacte bezoekersaantallen kunnen de gemeenten niet geven.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Expertisecentrum Offlimits heeft afgelopen jaar bijna 239.000 beelden van seksueel kindermisbruik geanalyseerd. Ruim 2200 van deze beelden waren met kunstmatige intelligentie gemaakt, staat in het jaarverslag van de organisatie.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europarlementariërs van VVD en CDA hebben dinsdag tegen het voorstel van het Europees Parlement gestemd over de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. D66 heeft voor het voorstel gestemd, dat uitgaat van een budget van 2200 miljard euro; 10 procent meer dan de Europese Commissie voorstelt.
5 uur geleden