Gerechtshof eist dat Myanmar minderheid beschermt
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft Myanmar, voormalig Birma, opgedragen onmiddellijk maatregelen te nemen om de islamitische minderheid van de Rohingya te beschermen. Het hof vindt met die uitspraak dat het bevoegd is te oordelen over de klacht van het West-Afrikaanse, overwegend islamitische Gambia tegen Myanmar.
Volgens Gambia pleegt het Myanmarese regime volkerenmoord. Dat is volgens Myanmar niet het geval en het ICJ zou zich daarom niet met de zaak moeten bemoeien. Gambia baseert zijn klacht op een VN-verdrag tegen volkerenmoord uit 1948.
Alle zeventien rechters oordeelden donderdag dat deze kwestie het hof aangaat. Ze eisten onmiddellijk dat Myanmar maatregelen treft en binnen vier maanden uitlegt wat het heeft gedaan om bewijsmateriaal te bewaren en de Rohingya tegen een eventuele volkerenmoord te beschermen. Het hof moet later onderzoeken of er sprake is van genocide. Zaken voor het ICJ kunnen jaren duren.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft de slachtoffers van de zware dubbele aardbeving in haar land "al onze kracht, geloof en gebeden" gewenst. Ze roept "alle Venezolanen, zowel binnen als buiten onze grenzen" en de internationale gemeenschap op om te helpen.
53 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De klimaatchef van de Verenigde Naties linkt de extreme temperaturen die Europa teisteren aan klimaatverandering. "De zware hittegolf in Europa draagt onmiskenbaar de sporen van de klimaatcrisis", zegt topman Simon Stiell in een verklaring. "Het is de zoveelste tol die we betalen voor de uitstoot van fossiele brandstoffen die onze planeet doet opwarmen."
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Landen rond Venezuela en verderop hebben hulp beloofd na de dodelijke dubbele aardbeving die Venezuela getroffen heeft. Onder meer Mexico, Cuba en El Salvador zeggen dat hulp onderweg is.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - Het Venezolaanse Rode Kruis is bezig met reddingswerkzaamheden in de gebieden die door twee zware aardbevingen zijn getroffen. Op beelden die de organisatie op Instagram heeft geplaatst, is te zien dat gezocht wordt in het puin. Hulporganisaties brengen nog in kaart wat precies nodig is aan steun en spullen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische weerinstituut KMI heeft voor vrijdag code rood afgegeven voor de provincies Luik en Limburg om de hitte. De temperatuur kan oplopen tot 40 graden in de provincies in het oosten van België.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De waarnemend president van Venezuela, Delcy Rodríguez, meldt dat door de twee aardbevingen van woensdag zeker 32 mensen zijn omgekomen en meer dan 700 mensen gewond zijn geraakt. Het betreft een eerste balans.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben laten weten dat ze in contact staan met de Venezolaanse autoriteiten na zware aardbevingen en dat ze hulp mobiliseren voor het Zuid-Amerikaanse land. "We staan in contact met de autoriteiten en mobiliseren hulp", aldus onderminister van Buitenlandse Zaken Christopher Landau op X. Hij noemde de aardbevingen "verwoestend".
4 uur geleden