Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gerard Spong: Bouterse ook voor Decembermoorden op opsporingslijst

Gerard Spong: Bouterse ook voor Decembermoorden op opsporingslijst

AMSTERDAM (ANP) - Desi Bouterse komt ook voor zijn rol bij de Decembermoorden op de internationale opsporingslijst van Interpol. Dat gebeurt nadat hij zich vrijdag op de opgelegde tijd niet had gemeld bij de gevangenis om een celstraf van twintig jaar uit te zitten. Dat zegt advocaat Gerard Spong, die betrokken was bij het onderzoek naar de Decembermoorden en vrienden en vakgenoten verloor tijdens de moorden in 1982 in Fort Zeelandia. Behalve internationaal komt er "zeer waarschijnlijk" ook een actief opsporingsonderzoek naar Bouterse in Suriname zelf.

"Dat betekent dat hij 24 uur per dag en door iedere agent gearresteerd kan worden", zegt de in Suriname geboren Spong. "Meer kan er op dit moment niet gedaan worden. Hij wordt nationaal en internationaal gesignaleerd om hem snel in de kraag te kunnen vatten."

Het is onduidelijk of Bouterse, die door Interpol ook al op de opsporingslijst was gezet vanwege internationale drugshandel, zich nog in Suriname bevindt of is gevlucht naar het buitenland. "Als hij zich schuilhoudt in het binnenland van Suriname is dat geen pretje, zeker niet als je over zo'n zwakke gezondheid beschikt. Maar het is ook niet onmogelijk dat hij met een klein vliegtuigje naar Cuba vliegt. Daar houden meer criminelen zich schuil."

Moeilijke situatie

Volgens de advocaat, die ook kenner is van het Surinaamse recht, heeft Bouterse zich in "een moeilijke situatie gemanoeuvreerd" en is het de vraag wat het voor consequenties heeft voor zijn politieke aspiraties. In mei 2025 zijn er verkiezingen in Suriname. "Hoe wil je de verkiezingen winnen als je in het buitenland op de vlucht bent?", vraagt Spong zich hardop af. "Hij heeft weinig aan een politieke overwinning, want bij terugkeer wordt hij direct opgepakt." Heel erg verbaasd is hij niet dat Bouterse zich niet heeft gemeld. "Hij ontpopt zich door te vluchten nu wel als een lafaard, die kennelijk bevreesd is voor de consequenties van detentie."

Bouterse moest zich om 13.00 uur Nederlandse tijd bij de gevangenis melden. Iets daarvoor vertelde zijn vrouw aan journalisten dat hij dat niet ging doen. Ze zei ook niet te weten waar de oud-president nu is. Ook Bouterses vier medeverdachten moeten zich vrijdag melden bij de gevangenis.

Meer uit Binnenland

VU koppelt systemen los na hack, mogelijk gevolgen voor onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.

50 minuten geleden
Uithoorn plaatst tijdelijk camera's in straat waar azc moet komen

UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.

4 uur geleden
Jetten na aanval op D66-kantoor: laten ons niet zwijgen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".

6 uur geleden
Minister Heerma noemt aanval op D66-partijkantoor 'laffe daad'

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."

6 uur geleden
Verdachte aangehouden voor explosie bij partijkantoor van D66

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.

6 uur geleden
Explosie bij partijkantoor D66 in Den Haag, geen gewonden

DEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.

6 uur geleden
Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

9 uur geleden