Gerard Spong: Bouterse ook voor Decembermoorden op opsporingslijst
AMSTERDAM (ANP) - Desi Bouterse komt ook voor zijn rol bij de Decembermoorden op de internationale opsporingslijst van Interpol. Dat gebeurt nadat hij zich vrijdag op de opgelegde tijd niet had gemeld bij de gevangenis om een celstraf van twintig jaar uit te zitten. Dat zegt advocaat Gerard Spong, die betrokken was bij het onderzoek naar de Decembermoorden en vrienden en vakgenoten verloor tijdens de moorden in 1982 in Fort Zeelandia. Behalve internationaal komt er "zeer waarschijnlijk" ook een actief opsporingsonderzoek naar Bouterse in Suriname zelf.
"Dat betekent dat hij 24 uur per dag en door iedere agent gearresteerd kan worden", zegt de in Suriname geboren Spong. "Meer kan er op dit moment niet gedaan worden. Hij wordt nationaal en internationaal gesignaleerd om hem snel in de kraag te kunnen vatten."
Het is onduidelijk of Bouterse, die door Interpol ook al op de opsporingslijst was gezet vanwege internationale drugshandel, zich nog in Suriname bevindt of is gevlucht naar het buitenland. "Als hij zich schuilhoudt in het binnenland van Suriname is dat geen pretje, zeker niet als je over zo'n zwakke gezondheid beschikt. Maar het is ook niet onmogelijk dat hij met een klein vliegtuigje naar Cuba vliegt. Daar houden meer criminelen zich schuil."
Moeilijke situatie
Volgens de advocaat, die ook kenner is van het Surinaamse recht, heeft Bouterse zich in "een moeilijke situatie gemanoeuvreerd" en is het de vraag wat het voor consequenties heeft voor zijn politieke aspiraties. In mei 2025 zijn er verkiezingen in Suriname. "Hoe wil je de verkiezingen winnen als je in het buitenland op de vlucht bent?", vraagt Spong zich hardop af. "Hij heeft weinig aan een politieke overwinning, want bij terugkeer wordt hij direct opgepakt." Heel erg verbaasd is hij niet dat Bouterse zich niet heeft gemeld. "Hij ontpopt zich door te vluchten nu wel als een lafaard, die kennelijk bevreesd is voor de consequenties van detentie."
Bouterse moest zich om 13.00 uur Nederlandse tijd bij de gevangenis melden. Iets daarvoor vertelde zijn vrouw aan journalisten dat hij dat niet ging doen. Ze zei ook niet te weten waar de oud-president nu is. Ook Bouterses vier medeverdachten moeten zich vrijdag melden bij de gevangenis.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
45 minuten geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 36-jarige politiemedewerker in Den Haag is deze week aangehouden. De man wordt ervan verdacht ongeoorloofd het politiesysteem te hebben geraadpleegd. Hij zou de politie-informatie hebben verkocht aan anderen.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Provincies gaan een DNA-onderzoek na een wolvenaanval op (vee)dieren minder leidend maken om een schadevergoeding te krijgen. Zo'n onderzoek is nu verplicht om met zekerheid te kunnen zeggen dat een wolf de dader was. Deskundigen kunnen door opgedane ervaring in veel gevallen al eerder uitsluitsel geven, zegt een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn verontrust door berichten over jongerenprotesten die online circuleren, melden werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Ze zijn bang dat in meerdere Nederlandse steden ongeregeldheden zullen plaatsvinden, net zoals eerder deze maand in andere Europese landen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het drugslab dat in juli werd ontdekt in de Meidoornstraat in Den Haag zijn 8000 liter chemicaliën, 28 kilo harddrugs en grondstoffen voor 6 miljoen xtc-pillen aangetroffen, rekende de officier van justitie vrijdag voor tijdens een eerste inleidende zitting tegen vier verdachten. Na de vondst van het lab, dat volledig in werking was, werden tientallen omliggende huizen ontruimd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met een rookverbod bij kinderspeelplaatsen "een norm stellen", zei zorgminister Sophie Hermans vrijdag. Het gaat er volgens de VVD-minister om dat duidelijk wordt gemaakt waar het normaal is om te roken en waar niet.
2 uur geleden