Gerard Spong: Bouterse ook voor Decembermoorden op opsporingslijst
AMSTERDAM (ANP) - Desi Bouterse komt ook voor zijn rol bij de Decembermoorden op de internationale opsporingslijst van Interpol. Dat gebeurt nadat hij zich vrijdag op de opgelegde tijd niet had gemeld bij de gevangenis om een celstraf van twintig jaar uit te zitten. Dat zegt advocaat Gerard Spong, die betrokken was bij het onderzoek naar de Decembermoorden en vrienden en vakgenoten verloor tijdens de moorden in 1982 in Fort Zeelandia. Behalve internationaal komt er "zeer waarschijnlijk" ook een actief opsporingsonderzoek naar Bouterse in Suriname zelf.
"Dat betekent dat hij 24 uur per dag en door iedere agent gearresteerd kan worden", zegt de in Suriname geboren Spong. "Meer kan er op dit moment niet gedaan worden. Hij wordt nationaal en internationaal gesignaleerd om hem snel in de kraag te kunnen vatten."
Het is onduidelijk of Bouterse, die door Interpol ook al op de opsporingslijst was gezet vanwege internationale drugshandel, zich nog in Suriname bevindt of is gevlucht naar het buitenland. "Als hij zich schuilhoudt in het binnenland van Suriname is dat geen pretje, zeker niet als je over zo'n zwakke gezondheid beschikt. Maar het is ook niet onmogelijk dat hij met een klein vliegtuigje naar Cuba vliegt. Daar houden meer criminelen zich schuil."
Moeilijke situatie
Volgens de advocaat, die ook kenner is van het Surinaamse recht, heeft Bouterse zich in "een moeilijke situatie gemanoeuvreerd" en is het de vraag wat het voor consequenties heeft voor zijn politieke aspiraties. In mei 2025 zijn er verkiezingen in Suriname. "Hoe wil je de verkiezingen winnen als je in het buitenland op de vlucht bent?", vraagt Spong zich hardop af. "Hij heeft weinig aan een politieke overwinning, want bij terugkeer wordt hij direct opgepakt." Heel erg verbaasd is hij niet dat Bouterse zich niet heeft gemeld. "Hij ontpopt zich door te vluchten nu wel als een lafaard, die kennelijk bevreesd is voor de consequenties van detentie."
Bouterse moest zich om 13.00 uur Nederlandse tijd bij de gevangenis melden. Iets daarvoor vertelde zijn vrouw aan journalisten dat hij dat niet ging doen. Ze zei ook niet te weten waar de oud-president nu is. Ook Bouterses vier medeverdachten moeten zich vrijdag melden bij de gevangenis.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer rond Utrecht heeft nog een groot deel van zaterdag te maken met verstoringen door de bovenleiding die vrijdag kapotging. Onder meer tussen Utrecht en Den Bosch en tussen Utrecht en Arnhem rijden veel minder treinen. Spoorbeheerder ProRail verwacht dat de hinder tot zeker 15.30 uur duurt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
6 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
13 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
17 uur geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
17 uur geleden