Geplaagde cruisemaatschappij Genting keldert op beurs Hongkong
HONGKONG (ANP) - De in financiële problemen verkerende cruisemaatschappij Genting is op de beurs in Hongkong ruwweg de helft van haar beurswaarde kwijtgeraakt. Beleggers schrokken donderdag namelijk van een melding dat het bedrijf mogelijk niet meer aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Ook diverse Chinese vastgoedbedrijven, waarover eveneens financiële zorgen bestaan, werden duidelijk lager gezet.
Het gaat al langer niet goed met Genting, dat net als andere reisbedrijven zwaar werd getroffen door de coronapandemie. Genting lukte het daardoor in 2020 al niet om bepaalde betalingen aan schuldeisers over te maken. Toch was er nog altijd hoop dat het bedrijf er weer bovenop zou komen. Eerder deze week waren er al tekenen dat de situatie de verkeerde kant op ging, toen voor de Duitse dochter MV Werften faillissement werd aangevraagd.
Voor China is Genting niet het enige grote bankroet dat dreigt, er bestaan ook al langer zorgen over bijvoorbeeld vastgoedconcern Evergrande. Dat aandeel ging zo'n 3 procent omlaag. Branchegenoten zakten ook. Zo leverde Kaisa tot bijna 7 procent in. De bedrijven gingen omlaag omdat er in de sector binnenkort weer belangrijke betalingsdeadlines aankomen.
Negatief sentiment
Op de aandelenbeurzen in Azië was het sentiment donderdag overwegend negatief. De markten verwerkten onder meer de nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers. Die wakkerden de verwachting verder aan dat de Amerikaanse Federal Reserve binnenkort snel de rente gaat verhogen.
De Chinese beurzen in Shanghai en Shenzhen leverden tussentijds tot 1,6 procent in. In Seoul en Hongkong noteerden de belangrijkste graadmeters rond de 0,4 procent lager en de Nikkei-index in Tokio sloot met een min van 1 procent op 28.489,13 punten.
PetroChina
Nieuwe voorlopige cijfers van het Chinese olieconcern PetroChina (plus 2 procent) werden wel goed ontvangen in Hongkong. Dankzij de gestegen olie- en gasprijzen is de nettowinst van PetroChina afgelopen jaar bijna vervijfvoudigd.
In Sydney ging de All Ordinaries verder licht omhoog. Daar werd onder meer Crown Resorts bijna 9 procent hoger gezet. Investeerder Blackstone heeft zijn miljardenbod op de gaming- en entertainmentgroep namelijk wat verhoogd. Crown verkeert al enige tijd in moeilijkheden en de tussenkomst van Blackstone wordt gepresenteerd als beste uitweg voor de onderneming.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
5 uur geleden