Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geplaagd Philips weer bij grootste verliezers in woelig beursjaar

Geplaagd Philips weer bij grootste verliezers in woelig beursjaar

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft dit jaar flink averij opgelopen op de Amsterdamse beurs en behoorde opnieuw tot de grootste verliezers in het afgelopen woelige beursjaar. Het zorgtechnologieconcern zag in 2022 meer dan de helft van zijn waarde verdampen door de problemen met beademingsapparatuur. Vorig jaar, toen de problemen aan het licht kwamen, raakte Philips al bijna een derde aan waarde kwijt.

Philips kampt met een grote terugroepactie van zijn beademingsapparatuur voor apneupatiënten. Het schuim dat in de apparaten zit om geluid te dempen kan gevaarlijk zijn. In totaal moest Philips miljoenen apparaten voorzien van nieuw schuim. Dit jaar ontdekte het bedrijf ook nieuwe problemen bij zijn Trilogy-beademingsapparaten, waarvan Philips het schuim al had vervangen.

De terugroepactie kost Philips miljarden euro's. Dat is nog los van juridische kosten voor bijvoorbeeld claims van patiënten. Ook beleggers zijn ontevreden. Beleggersclub VEB stelde Philips in september aansprakelijk voor 16 miljard euro aan verliezen die aandeelhouders zouden hebben geleden.

Vertrek topman

De problemen bij Philips leidden ook tot het voortijdige vertrek van topman Frans van Houten. Hij werd in oktober opgevolgd door Roy Jakobs, die meteen een grote reorganisatie aankondigde. Daarbij worden wereldwijd 4000 banen geschrapt.

Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway kende opnieuw een slecht beursjaar en verloor haast 60 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd vorig jaar al bijna 50 procent minder waard. Na de sterke groei van de sector tijdens de coronapandemie kampen maaltijdbezorgers nu met groeivertraging doordat de bestellingen teruglopen omdat mensen niet meer aan huis gekluisterd zijn.

AEX

Just Eat moest dit jaar ook miljarden afschrijven op de boekwaarde van zijn Amerikaanse dochter Grubhub, die in 2021 nog werd gekocht voor dik 7 miljard dollar. Onder druk van aandeelhouders heeft het bedrijf besloten om Grubhub te verkopen. Just Eat raakt op 19 december ook zijn plaats kwijt in de AEX-index en wordt vervangen door investeringsvehikel Exor, de eigenaar van onder meer voetbalclub Juventus.

De AEX zelf koerst af op een verlies van zo'n 12 procent in het jaar 2022, dat vooral in het teken stond van de Russische oorlog in Oekraïne, de hoge inflatie, renteverhogingen en de energiecrisis. In 2021 boekte de hoofdindex nog een winst van dik 20 procent en brak die voor het eerst door de 800 punten. In de eerste drie handelsdagen van 2022 wist de AEX nog boven deze psychologische grens te sluiten, maar in de rest van het jaar werd dat niveau niet meer bereikt.

De grote winnaar bij de hoofdfondsen was olie- en gasconcern Shell, dat dit jaar 36 procent meer waard werd. Shell spinde garen bij de hogere energieprijzen met recordwinsten. In de MidKap deed bodemonderzoeker Fugro, die veel grote oliebedrijven als klant heeft, goede zaken. Dat aandeel werd ruim twee keer zo veel waard.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

9 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

9 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

11 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

12 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden