Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geplaagd Philips weer bij grootste verliezers in woelig beursjaar

Geplaagd Philips weer bij grootste verliezers in woelig beursjaar

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft dit jaar flink averij opgelopen op de Amsterdamse beurs en behoorde opnieuw tot de grootste verliezers in het afgelopen woelige beursjaar. Het zorgtechnologieconcern zag in 2022 meer dan de helft van zijn waarde verdampen door de problemen met beademingsapparatuur. Vorig jaar, toen de problemen aan het licht kwamen, raakte Philips al bijna een derde aan waarde kwijt.

Philips kampt met een grote terugroepactie van zijn beademingsapparatuur voor apneupatiënten. Het schuim dat in de apparaten zit om geluid te dempen kan gevaarlijk zijn. In totaal moest Philips miljoenen apparaten voorzien van nieuw schuim. Dit jaar ontdekte het bedrijf ook nieuwe problemen bij zijn Trilogy-beademingsapparaten, waarvan Philips het schuim al had vervangen.

De terugroepactie kost Philips miljarden euro's. Dat is nog los van juridische kosten voor bijvoorbeeld claims van patiënten. Ook beleggers zijn ontevreden. Beleggersclub VEB stelde Philips in september aansprakelijk voor 16 miljard euro aan verliezen die aandeelhouders zouden hebben geleden.

Vertrek topman

De problemen bij Philips leidden ook tot het voortijdige vertrek van topman Frans van Houten. Hij werd in oktober opgevolgd door Roy Jakobs, die meteen een grote reorganisatie aankondigde. Daarbij worden wereldwijd 4000 banen geschrapt.

Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway kende opnieuw een slecht beursjaar en verloor haast 60 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd vorig jaar al bijna 50 procent minder waard. Na de sterke groei van de sector tijdens de coronapandemie kampen maaltijdbezorgers nu met groeivertraging doordat de bestellingen teruglopen omdat mensen niet meer aan huis gekluisterd zijn.

AEX

Just Eat moest dit jaar ook miljarden afschrijven op de boekwaarde van zijn Amerikaanse dochter Grubhub, die in 2021 nog werd gekocht voor dik 7 miljard dollar. Onder druk van aandeelhouders heeft het bedrijf besloten om Grubhub te verkopen. Just Eat raakt op 19 december ook zijn plaats kwijt in de AEX-index en wordt vervangen door investeringsvehikel Exor, de eigenaar van onder meer voetbalclub Juventus.

De AEX zelf koerst af op een verlies van zo'n 12 procent in het jaar 2022, dat vooral in het teken stond van de Russische oorlog in Oekraïne, de hoge inflatie, renteverhogingen en de energiecrisis. In 2021 boekte de hoofdindex nog een winst van dik 20 procent en brak die voor het eerst door de 800 punten. In de eerste drie handelsdagen van 2022 wist de AEX nog boven deze psychologische grens te sluiten, maar in de rest van het jaar werd dat niveau niet meer bereikt.

De grote winnaar bij de hoofdfondsen was olie- en gasconcern Shell, dat dit jaar 36 procent meer waard werd. Shell spinde garen bij de hogere energieprijzen met recordwinsten. In de MidKap deed bodemonderzoeker Fugro, die veel grote oliebedrijven als klant heeft, goede zaken. Dat aandeel werd ruim twee keer zo veel waard.

Meer uit Financieel

Storing bij DigiD is verholpen, meldt beheerder Logius

DEN HAAG (ANP) - De storing bij DigiD is verholpen, meldt een woordvoerster van beheerder Logius. Gebruikers hadden eerder op de dag moeite met inloggen via de website en app.

31 minuten geleden
Maastricht Aachen Airport drukker door Belgische staking

MAASTRICHT (ANP) - Maastricht Aachen Airport krijgt dinsdag te maken met extra vliegverkeer. De luchthaven meldt dat dit veroorzaakt wordt door een staking in België, waar Charleroi Airport en Brussels Airport last van hebben. Verschillende maatschappijen die normaal op Belgische luchthavens zouden landen, wijken uit naar Maastricht.

1 uur geleden
Premier Starmer komt met wet om British Steel te nationaliseren

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer wil met een nieuwe wet staalbedrijf British Steel nationaliseren. Het lukt niet om tot een akkoord te komen met de Chinese eigenaar Jingye, die vorig jaar de laatste twee hoogovens van het bedrijf wilde sluiten. Daarop hield de regering met een nieuwe noodwet de fabrieken toch open, maar nu is een permanente oplossing nodig.

1 uur geleden
DigiD kampt met storing

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben maandag moeite met inloggen op DigiD. Via de website allestoringen.nl is het aantal meldingen over DigiD sinds ongeveer 11.00 uur opgelopen tot ruim 3500. Een woordvoerster van Logius, de beheerder van DigiD, bevestigt dat er een storing is.

1 uur geleden
Aantal doorrijders aan de pomp zonder te betalen stijgt opnieuw

AMERSFOORT (ANP) - Het aantal automobilisten dat wegrijdt na het tanken zonder te betalen is opnieuw toegenomen. In april gebeurde dit bijna de helft vaker dan een jaar eerder, meldt SODA, een organisatie die voor tankstations achter wanbetalers aangaat. Sinds de oorlog in het Midden-Oosten eind februari begon, zijn de prijzen aan de pomp in Nederland gestegen tot nieuwe recordhoogtes.

3 uur geleden
Bonden dreigen met landelijke acties om bezuinigingsplannen

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP geven het kabinet nog twee weken om de bezuinigingen in de sociale zekerheid van tafel te halen. "Mocht het kabinet ons niet tegemoetkomen, dan volgen vanaf 30 mei collectieve acties. Stakingen en werkonderbrekingen worden niet uitgesloten. Dit zal grote delen van Nederland raken", zeggen de voorzitters van de bonden in een gezamenlijke verklaring.

4 uur geleden
ACM: geen hogere winsten voor pomphouders door duurdere brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het lijkt er volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) niet op dat tankstations meer winst maken door de hogere brandstofprijzen vanwege de Iranoorlog. De toezichthouder ziet geen aanwijzingen dat hun winstmarges zijn gestegen.

4 uur geleden