Geplaagd Philips weer bij grootste verliezers in woelig beursjaar
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft dit jaar flink averij opgelopen op de Amsterdamse beurs en behoorde opnieuw tot de grootste verliezers in het afgelopen woelige beursjaar. Het zorgtechnologieconcern zag in 2022 meer dan de helft van zijn waarde verdampen door de problemen met beademingsapparatuur. Vorig jaar, toen de problemen aan het licht kwamen, raakte Philips al bijna een derde aan waarde kwijt.
Philips kampt met een grote terugroepactie van zijn beademingsapparatuur voor apneupatiënten. Het schuim dat in de apparaten zit om geluid te dempen kan gevaarlijk zijn. In totaal moest Philips miljoenen apparaten voorzien van nieuw schuim. Dit jaar ontdekte het bedrijf ook nieuwe problemen bij zijn Trilogy-beademingsapparaten, waarvan Philips het schuim al had vervangen.
De terugroepactie kost Philips miljarden euro's. Dat is nog los van juridische kosten voor bijvoorbeeld claims van patiënten. Ook beleggers zijn ontevreden. Beleggersclub VEB stelde Philips in september aansprakelijk voor 16 miljard euro aan verliezen die aandeelhouders zouden hebben geleden.
Vertrek topman
De problemen bij Philips leidden ook tot het voortijdige vertrek van topman Frans van Houten. Hij werd in oktober opgevolgd door Roy Jakobs, die meteen een grote reorganisatie aankondigde. Daarbij worden wereldwijd 4000 banen geschrapt.
Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway kende opnieuw een slecht beursjaar en verloor haast 60 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl werd vorig jaar al bijna 50 procent minder waard. Na de sterke groei van de sector tijdens de coronapandemie kampen maaltijdbezorgers nu met groeivertraging doordat de bestellingen teruglopen omdat mensen niet meer aan huis gekluisterd zijn.
AEX
Just Eat moest dit jaar ook miljarden afschrijven op de boekwaarde van zijn Amerikaanse dochter Grubhub, die in 2021 nog werd gekocht voor dik 7 miljard dollar. Onder druk van aandeelhouders heeft het bedrijf besloten om Grubhub te verkopen. Just Eat raakt op 19 december ook zijn plaats kwijt in de AEX-index en wordt vervangen door investeringsvehikel Exor, de eigenaar van onder meer voetbalclub Juventus.
De AEX zelf koerst af op een verlies van zo'n 12 procent in het jaar 2022, dat vooral in het teken stond van de Russische oorlog in Oekraïne, de hoge inflatie, renteverhogingen en de energiecrisis. In 2021 boekte de hoofdindex nog een winst van dik 20 procent en brak die voor het eerst door de 800 punten. In de eerste drie handelsdagen van 2022 wist de AEX nog boven deze psychologische grens te sluiten, maar in de rest van het jaar werd dat niveau niet meer bereikt.
De grote winnaar bij de hoofdfondsen was olie- en gasconcern Shell, dat dit jaar 36 procent meer waard werd. Shell spinde garen bij de hogere energieprijzen met recordwinsten. In de MidKap deed bodemonderzoeker Fugro, die veel grote oliebedrijven als klant heeft, goede zaken. Dat aandeel werd ruim twee keer zo veel waard.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - Stakingen bij Lufthansa zorgen er vrijdag voor dat opnieuw honderden vluchten van het Duitse luchtvaartconcern zijn geschrapt. Ook bijna alle Lufthansa-vluchten vanaf Schiphol naar Frankfurt en München zijn geannuleerd.
20 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.
4 uur geleden