Gepensioneerd agent krijgt 10 jaar cel om bestorming Capitool
WASHINGTON (ANP/AFP) - Een gepensioneerd politieagent uit New York moet tien jaar de gevangenis in vanwege zijn deelname aan de bestorming van het Capitool begin vorig jaar. De 56-jarige Thomas Webster heeft zich schuldig gemaakt aan "een aanval op de democratie" en dat wordt hem extra kwalijk genomen vanwege zijn werkende leven als gerechtsdienaar. Het is de hoogste straf die een rechter heeft opgelegd vanwege de Capitool-bestorming op 6 januari 2021.
Webster greep buiten het Capitool een metalen vlaggenmast waar hij mee in de rondte zwaaide, waardoor bestormers door de tot dan toe intacte politiebarricade wisten te breken. Vervolgens hield hij een agent tegen de grond, die door andere bestormers werd geschopt en daar verschillende verwondingen aan overhield. Steven D'Antuono, assistent-directeur bij de FBI die alle deelnemers van de Capitool-bestorming voor de rechter probeert te krijgen, stelt dat Webster zo "collega-wetshandhavers verraadde die hun leven riskeerden om het Amerikaanse volk te beschermen".
Webster is niet alleen een oud-politieagent maar werkte in het verleden ook als marinier. "Hij legde voor deze beroepen een eed af waarin hij beloofde om de grondwet tegen alle vijandigheden te verdedigen, uit binnen- en buitenland", aldus D'Antuono.
Al zo'n 250 mensen werden veroordeeld vanwege hun rol bij de bestorming van het Capitool, maar niemand kreeg zo'n hoge straf als Webster. Openbaar aanklagers hadden zeventien jaar cel tegen hem geëist, maar rechter Amit Mehta legde hem donderdag de celstraf van tien jaar op.
Rechter Mehta bekeek de beelden die ten tijde van de bestorming van Webster gemaakt werden meerdere keren, schrijft The Washington Post. "Pas na uw actie brak de hel los, door uw inzet wisten mensen het Capitool te bereiken", stelt Mehta. "Uw aandeel was groot en die context is belangrijk." Ook het feit dat hij de aanval had voorbereid en kogelwerende kleding droeg maakten dat Webster een hoge straf kreeg opgelegd.
Advocaten van de gepensioneerde agent beargumenteerden dat hij "uit zelfbescherming" handelde. Ook zou oud-president Donald Trump een "buitengewoon grote invloed" op hem hebben gehad, stelden zij.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
6 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
6 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
7 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
8 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
10 uur geleden