Gepensioneerd agent krijgt 10 jaar cel om bestorming Capitool
WASHINGTON (ANP/AFP) - Een gepensioneerd politieagent uit New York moet tien jaar de gevangenis in vanwege zijn deelname aan de bestorming van het Capitool begin vorig jaar. De 56-jarige Thomas Webster heeft zich schuldig gemaakt aan "een aanval op de democratie" en dat wordt hem extra kwalijk genomen vanwege zijn werkende leven als gerechtsdienaar. Het is de hoogste straf die een rechter heeft opgelegd vanwege de Capitool-bestorming op 6 januari 2021.
Webster greep buiten het Capitool een metalen vlaggenmast waar hij mee in de rondte zwaaide, waardoor bestormers door de tot dan toe intacte politiebarricade wisten te breken. Vervolgens hield hij een agent tegen de grond, die door andere bestormers werd geschopt en daar verschillende verwondingen aan overhield. Steven D'Antuono, assistent-directeur bij de FBI die alle deelnemers van de Capitool-bestorming voor de rechter probeert te krijgen, stelt dat Webster zo "collega-wetshandhavers verraadde die hun leven riskeerden om het Amerikaanse volk te beschermen".
Webster is niet alleen een oud-politieagent maar werkte in het verleden ook als marinier. "Hij legde voor deze beroepen een eed af waarin hij beloofde om de grondwet tegen alle vijandigheden te verdedigen, uit binnen- en buitenland", aldus D'Antuono.
Al zo'n 250 mensen werden veroordeeld vanwege hun rol bij de bestorming van het Capitool, maar niemand kreeg zo'n hoge straf als Webster. Openbaar aanklagers hadden zeventien jaar cel tegen hem geëist, maar rechter Amit Mehta legde hem donderdag de celstraf van tien jaar op.
Rechter Mehta bekeek de beelden die ten tijde van de bestorming van Webster gemaakt werden meerdere keren, schrijft The Washington Post. "Pas na uw actie brak de hel los, door uw inzet wisten mensen het Capitool te bereiken", stelt Mehta. "Uw aandeel was groot en die context is belangrijk." Ook het feit dat hij de aanval had voorbereid en kogelwerende kleding droeg maakten dat Webster een hoge straf kreeg opgelegd.
Advocaten van de gepensioneerde agent beargumenteerden dat hij "uit zelfbescherming" handelde. Ook zou oud-president Donald Trump een "buitengewoon grote invloed" op hem hebben gehad, stelden zij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later dit jaar de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un te ontmoeten. Eerder berichtten Amerikaanse media al over de wens daartoe van Trump, nadat de Verenigde Staten militaire oefeningen met Zuid-Korea plotseling flink terugschaalden.
1 uur geledenLUIK (ANP/BELGA/AFP) - De laatste evacuatiebevelen vanwege de brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen zijn opgeheven. Dat betekent dat in België zo'n honderd mensen naar huis mogen en net over de grens met Duitsland nog eens dertig anderen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van vorige maand 1243 meer personen overleden dan normaal. Juli was de warmste ooit gemeten in het land, met een gemiddelde temperatuur van 24,9 graden.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/AFP) - De inkorting van gezamenlijke militaire oefeningen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea laat Noord-Korea koud, zegt de invloedrijke zus van de leider van het land. De geste van de Amerikaanse president Donald Trump doet volgens Kim Yo-jong niets af aan de "vijandelijke" houding van de VS. Ze zegt ook niets te weten van contact tussen haar broer en Trump, waarop die laatste zinspeelde.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gezegd een intern onderzoek te hebben ingesteld naar de dood in de Gazastrook van de 5-jarige Hind Rajab begin 2024. Het is volgens het leger een juridische verplichting "uitzonderlijke incidenten tijdens gevechten te onderzoeken".
5 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse regering wil "met spoed" vijfhonderd meisjes uit de exclave Ceuta naar het vasteland halen, meldt persbureau EFE. Het gaat om minderjarigen die drie weken geleden samen met tienduizenden anderen Ceuta waren binnengedrongen vanuit Marokko.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - In Kenia is een helikopter met toeristen neergestort. Alle zeven inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen, melden Keniaanse media.
5 uur geleden