Georgische president ziet systematisch geweld bij arrestaties
TBILISI (ANP) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili zegt dat de afgelopen dagen "systematisch" geweld is gebruikt bij de arrestaties van mensen die deelnamen aan pro-Europese protesten. De meerderheid van de arrestanten zou verwondingen aan hun hoofd of gezicht hebben, schrijft de president die gesteund wordt door de oppositie op X.
Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken waren juist de demonstranten gewelddadig. Er zouden tijdens de protesten 113 agenten gewond zijn geraakt, van wie er vier nog in het ziekenhuis liggen. In totaal zijn 224 mensen opgepakt.
Het is al ruim een maand onrustig in Georgië na de omstreden uitslag van de verkiezingen. Afgelopen donderdag intensiveerden de protesten, nadat de premier had aangekondigd dat de gesprekken over toetreding tot de Europese Unie voorlopig worden stilgelegd. De afgelopen vier nachten kwam het telkens tot confrontaties met de politie, die onder meer traangas, een waterkanon en rubberkogels heeft ingezet.
Zoerabisjvili noemt de laatste demonstraties "weer een krachtige nacht van Georgiërs die opstaan om de grondwet en hun Europese keuze te verdedigen. De vastberadenheid op straat lijkt niet te stoppen!" De president erkent de verkiezingsuitslag en het nieuwe parlement niet en wil daarom blijven zitten als haar termijn over twee weken afloopt. Volgens haar zou de regering steeds meer toenadering zoeken tot Rusland en de band met het Westen op het spel zetten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.
22 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."
1 uur geledenGENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.
2 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het instorten van woongebouwen in het Libanese Tripoli is gestegen naar veertien. Acht mensen konden worden gered, melden de autoriteiten in Libanese media.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Sanae Takaichi ziet in haar monsterzege bij de parlementsverkiezingen een signaal dat er draagvlak is voor grote veranderingen. "Wij geloven dat het publiek begrip en sympathie heeft getoond voor onze oproepen over de dringende noodzaak van een grote beleidsverandering", zei ze op een persconferentie.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine zijn "diep verontrust" door de onthullingen in het schandaal rond de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, waarbij ook de voormalige Britse prins Andrew betrokken is. Het is de eerste keer dat ze publiekelijk reageren op de kwestie.
3 uur geleden