Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgische president ziet systematisch geweld bij arrestaties

Georgische president ziet systematisch geweld bij arrestaties

TBILISI (ANP) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili zegt dat de afgelopen dagen "systematisch" geweld is gebruikt bij de arrestaties van mensen die deelnamen aan pro-Europese protesten. De meerderheid van de arrestanten zou verwondingen aan hun hoofd of gezicht hebben, schrijft de president die gesteund wordt door de oppositie op X.

Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken waren juist de demonstranten gewelddadig. Er zouden tijdens de protesten 113 agenten gewond zijn geraakt, van wie er vier nog in het ziekenhuis liggen. In totaal zijn 224 mensen opgepakt.

Het is al ruim een maand onrustig in Georgië na de omstreden uitslag van de verkiezingen. Afgelopen donderdag intensiveerden de protesten, nadat de premier had aangekondigd dat de gesprekken over toetreding tot de Europese Unie voorlopig worden stilgelegd. De afgelopen vier nachten kwam het telkens tot confrontaties met de politie, die onder meer traangas, een waterkanon en rubberkogels heeft ingezet.

Zoerabisjvili noemt de laatste demonstraties "weer een krachtige nacht van Georgiërs die opstaan om de grondwet en hun Europese keuze te verdedigen. De vastberadenheid op straat lijkt niet te stoppen!" De president erkent de verkiezingsuitslag en het nieuwe parlement niet en wil daarom blijven zitten als haar termijn over twee weken afloopt. Volgens haar zou de regering steeds meer toenadering zoeken tot Rusland en de band met het Westen op het spel zetten.

Meer uit Buitenland

Rechter beraadt zich over stopzetten ICE-operatie Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.

3 uur geleden
Trump verzoenend naar gouverneur Minnesota na tweede burgerdode

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.

3 uur geleden
Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

5 uur geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

5 uur geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

5 uur geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

5 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

5 uur geleden