Georgische president ziet systematisch geweld bij arrestaties
TBILISI (ANP) - De Georgische president Salome Zoerabisjvili zegt dat de afgelopen dagen "systematisch" geweld is gebruikt bij de arrestaties van mensen die deelnamen aan pro-Europese protesten. De meerderheid van de arrestanten zou verwondingen aan hun hoofd of gezicht hebben, schrijft de president die gesteund wordt door de oppositie op X.
Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken waren juist de demonstranten gewelddadig. Er zouden tijdens de protesten 113 agenten gewond zijn geraakt, van wie er vier nog in het ziekenhuis liggen. In totaal zijn 224 mensen opgepakt.
Het is al ruim een maand onrustig in Georgië na de omstreden uitslag van de verkiezingen. Afgelopen donderdag intensiveerden de protesten, nadat de premier had aangekondigd dat de gesprekken over toetreding tot de Europese Unie voorlopig worden stilgelegd. De afgelopen vier nachten kwam het telkens tot confrontaties met de politie, die onder meer traangas, een waterkanon en rubberkogels heeft ingezet.
Zoerabisjvili noemt de laatste demonstraties "weer een krachtige nacht van Georgiërs die opstaan om de grondwet en hun Europese keuze te verdedigen. De vastberadenheid op straat lijkt niet te stoppen!" De president erkent de verkiezingsuitslag en het nieuwe parlement niet en wil daarom blijven zitten als haar termijn over twee weken afloopt. Volgens haar zou de regering steeds meer toenadering zoeken tot Rusland en de band met het Westen op het spel zetten.
Meer uit Buitenland
SAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese militaire oefeningen bij Taiwan hebben dinsdag grote gevolgen voor de luchtvaart rondom het eiland. Volgens het Taiwanese transportministerie worden 857 vluchten getroffen. Het gaat daarbij om meer dan 100.000 passagiers van internationale vluchten en circa 6000 van binnenlandse vluchten.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin verwacht dat de Russische president Vladimir Poetin snel weer gaat bellen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. De twee spraken elkaar zondag ook al, voordat Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving voor gesprekken over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise krijgsmacht beschuldigt Cambodja ervan het staakt-het-vuren tussen de landen te hebben geschonden met meer dan 250 drones. Het huidige bestand ging afgelopen zaterdag in, na bijna drie weken van dodelijke gevechten aan de grens.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In het zondag besproken ontwerp voor een vredesregeling tussen Oekraïne en Rusland bieden de VS volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky veiligheidsgaranties voor zijn land gedurende vijftien jaar. Zelensky zei daarbij dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om garanties tot vijftig jaar had gevraagd. Hij hoopt op langere garanties en dat die onmiddellijk ingaan wanneer een vredesregeling wordt gesloten.
4 uur geledenMARIOEPOL (ANP/AFP) - De autoriteiten in het bezette Oekraïense Marioepol hebben een theater heropend dat in 2022 na een verwoestend bombardement symbool werd van de Russische omsingeling van de stad. Marioepol werd aan het begin van de Russische inval na een belegering van drie maanden ingenomen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een vicevoorzitter van het Russische hogerhuis en autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, Konstantin Kosatsjev, vindt de gesprekken afgelopen weekend over de beëindiging van de oorlog in Oekraïne hoopgevend. De Amerikaanse president Donald Trump sprak met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervolgens met de president van Oekraïne, Volodymyr Zelensky.
5 uur geleden