Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep
TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische inlichtingendiensten hebben dinsdag naar buiten gebracht dat er mogelijk een plan bestaat om de regering omver te werpen. Volgens de veiligheidsdienst, die gelieerd is aan de huidige pro-Russische regering, zouden buitenlandse geheime diensten achter de coördinatie van de staatsgreep zitten.
Het is al weken onrustig in Georgië, sinds de kiescommissie eind oktober regeringspartij Georgische Droom (GD) uitriep tot winnaar van de parlementsverkiezingen. Volgens de pro-Europese oppositie is er fraude gepleegd en moeten de verkiezingen opnieuw worden gehouden. Sinds de premier twee weken geleden verklaarde de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stop te zetten, zijn elke avond duizenden Georgiërs de straat op gegaan om te protesteren.
Komende zaterdag is weer een belangrijk moment in Georgië. Dan wordt een nieuwe president gekozen, maar niet door het volk. Door een grondwetswijziging kan nu een kiescollege, gedomineerd door GD, de nieuwe president kiezen. Volgens de inlichtingendiensten willen "organisatoren van gewelddadige en criminele activiteiten" dat voorkomen.
Confrontaties
De afgelopen dagen liepen de protesten elke avond uit op confrontaties tussen de demonstranten en de politie. Volgens de oppositie grijpt de politie hardhandig in bij vreedzame protesten, de autoriteiten beweren juist dat de demonstranten geweld gebruiken. Lokale journalisten hebben demonstranten met vuurwerk en stenen zien gooien en politie traangas en een waterkanon zien inzetten. Dinsdagavond hebben voor de dertiende avond op rij duizenden demonstranten met Georgische en Europese vlaggen zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi.
De EU zegt zich zorgen te maken over het hardhandige optreden van de politie en bekijkt zelfs berichten over marteling van demonstranten. De ministers van Buitenlandse Zaken komen volgende week samen om te praten over eventuele sancties.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
38 minuten geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
4 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
8 uur geleden