Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep

Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep

TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische inlichtingendiensten hebben dinsdag naar buiten gebracht dat er mogelijk een plan bestaat om de regering omver te werpen. Volgens de veiligheidsdienst, die gelieerd is aan de huidige pro-Russische regering, zouden buitenlandse geheime diensten achter de coördinatie van de staatsgreep zitten.

Het is al weken onrustig in Georgië, sinds de kiescommissie eind oktober regeringspartij Georgische Droom (GD) uitriep tot winnaar van de parlementsverkiezingen. Volgens de pro-Europese oppositie is er fraude gepleegd en moeten de verkiezingen opnieuw worden gehouden. Sinds de premier twee weken geleden verklaarde de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stop te zetten, zijn elke avond duizenden Georgiërs de straat op gegaan om te protesteren.

Komende zaterdag is weer een belangrijk moment in Georgië. Dan wordt een nieuwe president gekozen, maar niet door het volk. Door een grondwetswijziging kan nu een kiescollege, gedomineerd door GD, de nieuwe president kiezen. Volgens de inlichtingendiensten willen "organisatoren van gewelddadige en criminele activiteiten" dat voorkomen.

Confrontaties

De afgelopen dagen liepen de protesten elke avond uit op confrontaties tussen de demonstranten en de politie. Volgens de oppositie grijpt de politie hardhandig in bij vreedzame protesten, de autoriteiten beweren juist dat de demonstranten geweld gebruiken. Lokale journalisten hebben demonstranten met vuurwerk en stenen zien gooien en politie traangas en een waterkanon zien inzetten. Dinsdagavond hebben voor de dertiende avond op rij duizenden demonstranten met Georgische en Europese vlaggen zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi.

De EU zegt zich zorgen te maken over het hardhandige optreden van de politie en bekijkt zelfs berichten over marteling van demonstranten. De ministers van Buitenlandse Zaken komen volgende week samen om te praten over eventuele sancties.

Meer uit Buitenland

Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

1 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

2 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

5 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

6 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

6 uur geleden
Zelensky: geen energiecentrale meer gespaard van Russische aanval

MÜNCHEN (ANP) - Geen energiecentrale in Oekraïne is nog ongeschonden door Russische luchtaanvallen, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zijn land heeft nog altijd voortdurend tekort aan luchtverdedigingswapens. Soms leveren Oekraïnes bondgenoten volgens hem "pas op het allerlaatste moment" nieuwe raketten om Russische drones en raketten uit de lucht te halen.

7 uur geleden