
Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep
TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische inlichtingendiensten hebben dinsdag naar buiten gebracht dat er mogelijk een plan bestaat om de regering omver te werpen. Volgens de veiligheidsdienst, die gelieerd is aan de huidige pro-Russische regering, zouden buitenlandse geheime diensten achter de coördinatie van de staatsgreep zitten.
Het is al weken onrustig in Georgië, sinds de kiescommissie eind oktober regeringspartij Georgische Droom (GD) uitriep tot winnaar van de parlementsverkiezingen. Volgens de pro-Europese oppositie is er fraude gepleegd en moeten de verkiezingen opnieuw worden gehouden. Sinds de premier twee weken geleden verklaarde de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stop te zetten, zijn elke avond duizenden Georgiërs de straat op gegaan om te protesteren.
Komende zaterdag is weer een belangrijk moment in Georgië. Dan wordt een nieuwe president gekozen, maar niet door het volk. Door een grondwetswijziging kan nu een kiescollege, gedomineerd door GD, de nieuwe president kiezen. Volgens de inlichtingendiensten willen "organisatoren van gewelddadige en criminele activiteiten" dat voorkomen.
Confrontaties
De afgelopen dagen liepen de protesten elke avond uit op confrontaties tussen de demonstranten en de politie. Volgens de oppositie grijpt de politie hardhandig in bij vreedzame protesten, de autoriteiten beweren juist dat de demonstranten geweld gebruiken. Lokale journalisten hebben demonstranten met vuurwerk en stenen zien gooien en politie traangas en een waterkanon zien inzetten. Dinsdagavond hebben voor de dertiende avond op rij duizenden demonstranten met Georgische en Europese vlaggen zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi.
De EU zegt zich zorgen te maken over het hardhandige optreden van de politie en bekijkt zelfs berichten over marteling van demonstranten. De ministers van Buitenlandse Zaken komen volgende week samen om te praten over eventuele sancties.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Israël heeft de lichamen van nog eens dertig Palestijnen overgedragen aan de Gazastrook. Daarmee komt het aantal teruggegeven lichamen op 120, aldus het Palestijnse gezondheidsministerie en het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis.
6 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin overweegt een gevechtspauze rond Zaporizja om reparatiewerkzaamheden te kunnen uitvoeren aan de kerncentrale bij die bezette Oekraïense stad. Dat zegt het hoofd van Ruslands grootste energieproducent Rosatom. Over het al dan niet inlassen van een gevechtspauze wordt mogelijk morgen al besloten, aldus Aleksej Lichatsjov.
12 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP) - In het noordwesten van Argentinië is een van de oudste dinosaurusskeletten ooit gevonden. De botten zijn 225 tot 230 miljoen jaar oud. Paleontologen beschrijven de vondst in het wetenschappelijke tijdschrift Nature.
33 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft twee moties van wantrouwen overleefd. Deze waren ingediend door het uiterst linkse La France Insoumise en de radicaalrechtse partij Rassemblement National van Marine Le Pen. Lecornu wist in beide gevallen een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen.
53 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Duizenden rouwende Kenianen hebben de luchthaven van Nairobi bestormd tijdens de terugkeer van de overleden oppositieleider Raila Odinga (80). De prominente politicus stierf woensdag in India, waar hij om gezondheidsredenen naartoe was gereisd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt donderdag aan in Washington. Hij ontmoet vrijdag de Amerikaanse president Donald Trump en gaat het onder andere hebben over het leveren van Amerikaanse Tomahawk-raketten. Een Oekraïense topfunctionaris zegt dat Zelensky donderdag alvast overlegt met wapenfabrikanten over wanneer de leveringen van de langeafstandsraketten zouden kunnen beginnen, mochten de VS akkoord gaan.
1 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Aanklagers in Bangladesh eisen de doodstraf tegen oud-premier Sheikh Hasina. Zij wordt bij verstek vervolgd voor misdaden tegen de menselijkheid na het dodelijke optreden tegen demonstranten in juli en augustus 2024.
2 uur geleden