Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep

Georgische inlichtingendiensten waarschuwen voor staatsgreep

TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische inlichtingendiensten hebben dinsdag naar buiten gebracht dat er mogelijk een plan bestaat om de regering omver te werpen. Volgens de veiligheidsdienst, die gelieerd is aan de huidige pro-Russische regering, zouden buitenlandse geheime diensten achter de coördinatie van de staatsgreep zitten.

Het is al weken onrustig in Georgië, sinds de kiescommissie eind oktober regeringspartij Georgische Droom (GD) uitriep tot winnaar van de parlementsverkiezingen. Volgens de pro-Europese oppositie is er fraude gepleegd en moeten de verkiezingen opnieuw worden gehouden. Sinds de premier twee weken geleden verklaarde de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stop te zetten, zijn elke avond duizenden Georgiërs de straat op gegaan om te protesteren.

Komende zaterdag is weer een belangrijk moment in Georgië. Dan wordt een nieuwe president gekozen, maar niet door het volk. Door een grondwetswijziging kan nu een kiescollege, gedomineerd door GD, de nieuwe president kiezen. Volgens de inlichtingendiensten willen "organisatoren van gewelddadige en criminele activiteiten" dat voorkomen.

Confrontaties

De afgelopen dagen liepen de protesten elke avond uit op confrontaties tussen de demonstranten en de politie. Volgens de oppositie grijpt de politie hardhandig in bij vreedzame protesten, de autoriteiten beweren juist dat de demonstranten geweld gebruiken. Lokale journalisten hebben demonstranten met vuurwerk en stenen zien gooien en politie traangas en een waterkanon zien inzetten. Dinsdagavond hebben voor de dertiende avond op rij duizenden demonstranten met Georgische en Europese vlaggen zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi.

De EU zegt zich zorgen te maken over het hardhandige optreden van de politie en bekijkt zelfs berichten over marteling van demonstranten. De ministers van Buitenlandse Zaken komen volgende week samen om te praten over eventuele sancties.

Meer uit Buitenland

Aantal doden in Oekraïne door Russische aanvallen blijft oplopen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.

1 uur geleden
Trump: Israël en Libanon praten donderdag met elkaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

2 uur geleden
VS doden opvarenden bij aanval op vermoedelijke drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

2 uur geleden
Russische raketten treffen Oekraïne: 12-jarig kind gedood

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.

3 uur geleden
VS verscherpen sancties tegen Iraanse oliesector

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aangekondigd hun sancties tegen de Iraanse oliesector aan te scherpen. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent in een persbericht.

5 uur geleden
VS dreigen met sancties tegen kopers Iraanse olie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben woensdag gedreigd sancties op te leggen aan kopers van Iraanse olie. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tegen verslaggevers in het Witte Huis.

6 uur geleden
Media: geen besluit over mogelijk staakt-het-vuren in Libanon

TEL AVIV (ANP) - De vergadering van het Israëlische veiligheidskabinet is zonder besluit over een mogelijk staakt-het-vuren in Libanon geëindigd. Volgens The Times of Israel hebben twee Israëlische functionarissen die op de hoogte zijn van de zaak dit Channel 12 laten weten.

6 uur geleden