Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat
TBILISI (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Georgische regeringspartij Georgische Droom heeft een voormalige profvoetballer naar voren geschoven als presidentskandidaat. Micheil Kavelasjvili moet de huidige pro-Europese president Salome Zoerabisjvili gaan vervangen, wil de partij. Vanuit de oppositie klonk meteen kritiek op de nominatie van Kavelasjvili, een hardliner die bekendstaat om zijn anti-westerse uitspraken.
"We hopen dat hij Georgië zal dienen en geen buitenlandse krachten", zei miljardair en Georgische Droom-oprichter Bidzina Ivanisjvili bij de presentatie van de presidentskandidaat in hoofdstad Tbilisi. Zijn partij ligt overhoop met Zoerabisjvili, die juist bekendstaat als pro-Europees. De president zegt dat door Georgische Droom gewonnen parlementsverkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en wil dat de uitslag ongeldig wordt verklaard.
Zoerabisjvili kreeg bij de presidentsverkiezingen in 2018 nog de steun van Georgische Droom, maar raakte later in conflict met die partij. Haar beoogde opvolger Kavelasjvili zit al jaren in het parlement. Hij speelde daarvoor voor clubs als Manchester City en Dinamo Tbilisi. Kavelasjvili noemde het presidentschap een grote verantwoordelijkheid. "Vooral als je kijkt naar de huidige president, die de grondwet heeft beledigd en genegeerd."
Nieuwe regels
Zoerabisjvili is mogelijk de laatste president die in algemene verkiezingen is gekozen. De volgende president wordt gekozen op 14 december, maar volgens nieuwe regels. Een kiescollege, dat onder meer bestaat uit parlementariërs, moet het staatshoofd gaan selecteren. Dat betekent dat vrijwel vaststaat dat Kavelasjvili later dit jaar kan aantreden als president, een grotendeels ceremoniële functie.
De 53-jarige Kavelasjvili heeft regelmatig uitgehaald naar het Westen. Hij noemde de oppositie in zijn land dit jaar "een vijfde colonne" die wordt aangestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ook verweet hij Amerikaanse politici uit te zijn op een gewelddadige revolutie en de vernietiging van Georgië.
Georgische Droom haalde de laatste jaren de banden aan met Rusland. Ondertussen bekoelden de banden met het Westen juist. Zo spraken EU-landen hun bezorgdheid uit over de vermeende misstanden bij de Georgische parlementsverkiezingen van dit jaar.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
41 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
1 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
3 uur geleden