Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat
TBILISI (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Georgische regeringspartij Georgische Droom heeft een voormalige profvoetballer naar voren geschoven als presidentskandidaat. Micheil Kavelasjvili moet de huidige pro-Europese president Salome Zoerabisjvili gaan vervangen, wil de partij. Vanuit de oppositie klonk meteen kritiek op de nominatie van Kavelasjvili, een hardliner die bekendstaat om zijn anti-westerse uitspraken.
"We hopen dat hij Georgië zal dienen en geen buitenlandse krachten", zei miljardair en Georgische Droom-oprichter Bidzina Ivanisjvili bij de presentatie van de presidentskandidaat in hoofdstad Tbilisi. Zijn partij ligt overhoop met Zoerabisjvili, die juist bekendstaat als pro-Europees. De president zegt dat door Georgische Droom gewonnen parlementsverkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en wil dat de uitslag ongeldig wordt verklaard.
Zoerabisjvili kreeg bij de presidentsverkiezingen in 2018 nog de steun van Georgische Droom, maar raakte later in conflict met die partij. Haar beoogde opvolger Kavelasjvili zit al jaren in het parlement. Hij speelde daarvoor voor clubs als Manchester City en Dinamo Tbilisi. Kavelasjvili noemde het presidentschap een grote verantwoordelijkheid. "Vooral als je kijkt naar de huidige president, die de grondwet heeft beledigd en genegeerd."
Nieuwe regels
Zoerabisjvili is mogelijk de laatste president die in algemene verkiezingen is gekozen. De volgende president wordt gekozen op 14 december, maar volgens nieuwe regels. Een kiescollege, dat onder meer bestaat uit parlementariërs, moet het staatshoofd gaan selecteren. Dat betekent dat vrijwel vaststaat dat Kavelasjvili later dit jaar kan aantreden als president, een grotendeels ceremoniële functie.
De 53-jarige Kavelasjvili heeft regelmatig uitgehaald naar het Westen. Hij noemde de oppositie in zijn land dit jaar "een vijfde colonne" die wordt aangestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ook verweet hij Amerikaanse politici uit te zijn op een gewelddadige revolutie en de vernietiging van Georgië.
Georgische Droom haalde de laatste jaren de banden aan met Rusland. Ondertussen bekoelden de banden met het Westen juist. Zo spraken EU-landen hun bezorgdheid uit over de vermeende misstanden bij de Georgische parlementsverkiezingen van dit jaar.
Meer uit Buitenland
ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
31 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
3 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
16 uur geleden