Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat

Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat

TBILISI (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Georgische regeringspartij Georgische Droom heeft een voormalige profvoetballer naar voren geschoven als presidentskandidaat. Micheil Kavelasjvili moet de huidige pro-Europese president Salome Zoerabisjvili gaan vervangen, wil de partij. Vanuit de oppositie klonk meteen kritiek op de nominatie van Kavelasjvili, een hardliner die bekendstaat om zijn anti-westerse uitspraken.

"We hopen dat hij Georgië zal dienen en geen buitenlandse krachten", zei miljardair en Georgische Droom-oprichter Bidzina Ivanisjvili bij de presentatie van de presidentskandidaat in hoofdstad Tbilisi. Zijn partij ligt overhoop met Zoerabisjvili, die juist bekendstaat als pro-Europees. De president zegt dat door Georgische Droom gewonnen parlementsverkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en wil dat de uitslag ongeldig wordt verklaard.

Zoerabisjvili kreeg bij de presidentsverkiezingen in 2018 nog de steun van Georgische Droom, maar raakte later in conflict met die partij. Haar beoogde opvolger Kavelasjvili zit al jaren in het parlement. Hij speelde daarvoor voor clubs als Manchester City en Dinamo Tbilisi. Kavelasjvili noemde het presidentschap een grote verantwoordelijkheid. "Vooral als je kijkt naar de huidige president, die de grondwet heeft beledigd en genegeerd."

Nieuwe regels

Zoerabisjvili is mogelijk de laatste president die in algemene verkiezingen is gekozen. De volgende president wordt gekozen op 14 december, maar volgens nieuwe regels. Een kiescollege, dat onder meer bestaat uit parlementariërs, moet het staatshoofd gaan selecteren. Dat betekent dat vrijwel vaststaat dat Kavelasjvili later dit jaar kan aantreden als president, een grotendeels ceremoniële functie.

De 53-jarige Kavelasjvili heeft regelmatig uitgehaald naar het Westen. Hij noemde de oppositie in zijn land dit jaar "een vijfde colonne" die wordt aangestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ook verweet hij Amerikaanse politici uit te zijn op een gewelddadige revolutie en de vernietiging van Georgië.

Georgische Droom haalde de laatste jaren de banden aan met Rusland. Ondertussen bekoelden de banden met het Westen juist. Zo spraken EU-landen hun bezorgdheid uit over de vermeende misstanden bij de Georgische parlementsverkiezingen van dit jaar.

Meer uit Buitenland

Ten onrechte uit VS gezette Salvadoraan Abrego vrijgelaten

BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

5 uur geleden
Verdachte van moord op Trump-activist Kirk zelf in rechtbank

WASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.

7 uur geleden
Venezuela keurt wet goed voor terugtrekking uit strafhof

CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.

9 uur geleden
Zegsvrouw: Trump extreem gefrustreerd over Oekraïners en Russen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.

9 uur geleden
Thailand meldt eerste burgerdoden

BANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.

10 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating ten onrechte uitgezette Salvadoraan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

11 uur geleden
EU-landen lijken akkoord met plan Russische tegoeden te bevriezen

BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.

11 uur geleden