Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat
TBILISI (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Georgische regeringspartij Georgische Droom heeft een voormalige profvoetballer naar voren geschoven als presidentskandidaat. Micheil Kavelasjvili moet de huidige pro-Europese president Salome Zoerabisjvili gaan vervangen, wil de partij. Vanuit de oppositie klonk meteen kritiek op de nominatie van Kavelasjvili, een hardliner die bekendstaat om zijn anti-westerse uitspraken.
"We hopen dat hij Georgië zal dienen en geen buitenlandse krachten", zei miljardair en Georgische Droom-oprichter Bidzina Ivanisjvili bij de presentatie van de presidentskandidaat in hoofdstad Tbilisi. Zijn partij ligt overhoop met Zoerabisjvili, die juist bekendstaat als pro-Europees. De president zegt dat door Georgische Droom gewonnen parlementsverkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en wil dat de uitslag ongeldig wordt verklaard.
Zoerabisjvili kreeg bij de presidentsverkiezingen in 2018 nog de steun van Georgische Droom, maar raakte later in conflict met die partij. Haar beoogde opvolger Kavelasjvili zit al jaren in het parlement. Hij speelde daarvoor voor clubs als Manchester City en Dinamo Tbilisi. Kavelasjvili noemde het presidentschap een grote verantwoordelijkheid. "Vooral als je kijkt naar de huidige president, die de grondwet heeft beledigd en genegeerd."
Nieuwe regels
Zoerabisjvili is mogelijk de laatste president die in algemene verkiezingen is gekozen. De volgende president wordt gekozen op 14 december, maar volgens nieuwe regels. Een kiescollege, dat onder meer bestaat uit parlementariërs, moet het staatshoofd gaan selecteren. Dat betekent dat vrijwel vaststaat dat Kavelasjvili later dit jaar kan aantreden als president, een grotendeels ceremoniële functie.
De 53-jarige Kavelasjvili heeft regelmatig uitgehaald naar het Westen. Hij noemde de oppositie in zijn land dit jaar "een vijfde colonne" die wordt aangestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ook verweet hij Amerikaanse politici uit te zijn op een gewelddadige revolutie en de vernietiging van Georgië.
Georgische Droom haalde de laatste jaren de banden aan met Rusland. Ondertussen bekoelden de banden met het Westen juist. Zo spraken EU-landen hun bezorgdheid uit over de vermeende misstanden bij de Georgische parlementsverkiezingen van dit jaar.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
2 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
3 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.
3 uur geleden