Georgische Droom kiest oud-profvoetballer als presidentskandidaat
TBILISI (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Georgische regeringspartij Georgische Droom heeft een voormalige profvoetballer naar voren geschoven als presidentskandidaat. Micheil Kavelasjvili moet de huidige pro-Europese president Salome Zoerabisjvili gaan vervangen, wil de partij. Vanuit de oppositie klonk meteen kritiek op de nominatie van Kavelasjvili, een hardliner die bekendstaat om zijn anti-westerse uitspraken.
"We hopen dat hij Georgië zal dienen en geen buitenlandse krachten", zei miljardair en Georgische Droom-oprichter Bidzina Ivanisjvili bij de presentatie van de presidentskandidaat in hoofdstad Tbilisi. Zijn partij ligt overhoop met Zoerabisjvili, die juist bekendstaat als pro-Europees. De president zegt dat door Georgische Droom gewonnen parlementsverkiezingen niet eerlijk zijn verlopen en wil dat de uitslag ongeldig wordt verklaard.
Zoerabisjvili kreeg bij de presidentsverkiezingen in 2018 nog de steun van Georgische Droom, maar raakte later in conflict met die partij. Haar beoogde opvolger Kavelasjvili zit al jaren in het parlement. Hij speelde daarvoor voor clubs als Manchester City en Dinamo Tbilisi. Kavelasjvili noemde het presidentschap een grote verantwoordelijkheid. "Vooral als je kijkt naar de huidige president, die de grondwet heeft beledigd en genegeerd."
Nieuwe regels
Zoerabisjvili is mogelijk de laatste president die in algemene verkiezingen is gekozen. De volgende president wordt gekozen op 14 december, maar volgens nieuwe regels. Een kiescollege, dat onder meer bestaat uit parlementariërs, moet het staatshoofd gaan selecteren. Dat betekent dat vrijwel vaststaat dat Kavelasjvili later dit jaar kan aantreden als president, een grotendeels ceremoniële functie.
De 53-jarige Kavelasjvili heeft regelmatig uitgehaald naar het Westen. Hij noemde de oppositie in zijn land dit jaar "een vijfde colonne" die wordt aangestuurd vanuit de Verenigde Staten. Ook verweet hij Amerikaanse politici uit te zijn op een gewelddadige revolutie en de vernietiging van Georgië.
Georgische Droom haalde de laatste jaren de banden aan met Rusland. Ondertussen bekoelden de banden met het Westen juist. Zo spraken EU-landen hun bezorgdheid uit over de vermeende misstanden bij de Georgische parlementsverkiezingen van dit jaar.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
6 uur geleden