Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

TBILISI (ANP/RTR) - Het Georgische kiescollege heeft Micheil Kavelasjvili aangewezen als de nieuwe president van het land. Kavelasjvili is een oud-profvoetballer die onder meer voor Manchester City speelde, maar hij staat tegenwoordig vooral bekend als een politicus die zeer kritisch is op de invloed van het Westen op Georgië.

De 53-jarige Kavelasjvili zit sinds 2016 in het parlement en heeft een nationalistisch en rechtsradicaal profiel opgebouwd. Hij heeft onder meer de westerse opvatting over het beschermen van lhbti-rechten "een daad tegen de menselijkheid" genoemd. Hij wordt door de pro-Europese demonstranten, die al weken de straat op gaan tegen verkiezingsfraude, afgeschilderd als een pro-Russische stroman van de regering.

Kavelasjvili was de enige kandidaat en was naar voren geschoven door regeringspartij Georgische Droom (GD). Hij moet eind deze maand de opvolger worden van Salome Zoerabisjvili, maar het is de vraag hoe die machtswisseling zal verlopen. Zoerabisjvili gaf van tevoren aan dat ze de uitslag van de stemming in het kiescollege niet zou accepteren en dus voorlopig gewoon aan wil blijven als president.

Afstand

Volgens de pro-Europese Zoerabisjvili heeft de regering gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen van eind oktober. Daarom erkent ze ook de legitimiteit van het kiescollege dat zaterdag stemde voor een nieuwe president niet. Dat bestaat uit parlementariërs en lokale volksvertegenwoordigers en wordt gedomineerd door GD.

Zoerabisjvili werd zelf in 2018 nog gekozen door het volk, maar door een grondwetswijziging ligt de keuze voor een president nu bij het kiescollege. Zoerabisjvili had toen ook nog de steun van GD, maar in de jaren daarna hebben ze flink afstand van elkaar genomen. De president beschuldigt de regeringspartij ervan bewust de relatie met de Europese Unie en het Westen te verslechteren en toenadering te zoeken tot Rusland.

Toetredingsgesprekken

Dat zeggen ook de duizenden demonstranten die al ruim twee weken elke week de straat op gaan. Zij eisen nieuwe parlementsverkiezingen en dat Georgië vasthoudt aan een pro-Europese koers. De premier maakte na de verkiezingen bekend de toetredingsgesprekken met de EU voorlopig stop te zetten.

De inauguratie van de nieuwe president Kavelasjvili staat gepland op 29 december.

Meer uit Buitenland

Trump haalt uit naar Duitse bondskanselier Merz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.

18 minuten geleden
Bultrug Timmy onderweg naar de Noordzee

WISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.

1 uur geleden
Magyar ontmoet woensdag ook EU-kopstuk Costa in Brussel

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.

1 uur geleden
Geen parlementair onderzoek naar Starmer om aanstelling Mandelson

LONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Hoekstra: afbouw fossiel nodig om volgende crisis te voorkomen

SANTA MARTA (ANP) - Een snellere overstap op schone energiebronnen is niet alleen noodzakelijk voor het klimaat, maar ook om minder kwetsbaar te worden voor een volgende energiecrisis. Met die boodschap is Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) naar de conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen in Colombia gekomen.

3 uur geleden
Trump tegen Charles: VS hebben geen betere vrienden dan het VK

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.

4 uur geleden
Trump: Teheran zegt dat Iran op instorten staat

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.

5 uur geleden