Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president
TBILISI (ANP/RTR) - Het Georgische kiescollege heeft Micheil Kavelasjvili aangewezen als de nieuwe president van het land. Kavelasjvili is een oud-profvoetballer die onder meer voor Manchester City speelde, maar hij staat tegenwoordig vooral bekend als een politicus die zeer kritisch is op de invloed van het Westen op Georgië.
De 53-jarige Kavelasjvili zit sinds 2016 in het parlement en heeft een nationalistisch en rechtsradicaal profiel opgebouwd. Hij heeft onder meer de westerse opvatting over het beschermen van lhbti-rechten "een daad tegen de menselijkheid" genoemd. Hij wordt door de pro-Europese demonstranten, die al weken de straat op gaan tegen verkiezingsfraude, afgeschilderd als een pro-Russische stroman van de regering.
Kavelasjvili was de enige kandidaat en was naar voren geschoven door regeringspartij Georgische Droom (GD). Hij moet eind deze maand de opvolger worden van Salome Zoerabisjvili, maar het is de vraag hoe die machtswisseling zal verlopen. Zoerabisjvili gaf van tevoren aan dat ze de uitslag van de stemming in het kiescollege niet zou accepteren en dus voorlopig gewoon aan wil blijven als president.
Afstand
Volgens de pro-Europese Zoerabisjvili heeft de regering gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen van eind oktober. Daarom erkent ze ook de legitimiteit van het kiescollege dat zaterdag stemde voor een nieuwe president niet. Dat bestaat uit parlementariërs en lokale volksvertegenwoordigers en wordt gedomineerd door GD.
Zoerabisjvili werd zelf in 2018 nog gekozen door het volk, maar door een grondwetswijziging ligt de keuze voor een president nu bij het kiescollege. Zoerabisjvili had toen ook nog de steun van GD, maar in de jaren daarna hebben ze flink afstand van elkaar genomen. De president beschuldigt de regeringspartij ervan bewust de relatie met de Europese Unie en het Westen te verslechteren en toenadering te zoeken tot Rusland.
Toetredingsgesprekken
Dat zeggen ook de duizenden demonstranten die al ruim twee weken elke week de straat op gaan. Zij eisen nieuwe parlementsverkiezingen en dat Georgië vasthoudt aan een pro-Europese koers. De premier maakte na de verkiezingen bekend de toetredingsgesprekken met de EU voorlopig stop te zetten.
De inauguratie van de nieuwe president Kavelasjvili staat gepland op 29 december.
Meer uit Buitenland
TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
3 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
8 uur geleden