Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

TBILISI (ANP/RTR) - Het Georgische kiescollege heeft Micheil Kavelasjvili aangewezen als de nieuwe president van het land. Kavelasjvili is een oud-profvoetballer die onder meer voor Manchester City speelde, maar hij staat tegenwoordig vooral bekend als een politicus die zeer kritisch is op de invloed van het Westen op Georgië.

De 53-jarige Kavelasjvili zit sinds 2016 in het parlement en heeft een nationalistisch en rechtsradicaal profiel opgebouwd. Hij heeft onder meer de westerse opvatting over het beschermen van lhbti-rechten "een daad tegen de menselijkheid" genoemd. Hij wordt door de pro-Europese demonstranten, die al weken de straat op gaan tegen verkiezingsfraude, afgeschilderd als een pro-Russische stroman van de regering.

Kavelasjvili was de enige kandidaat en was naar voren geschoven door regeringspartij Georgische Droom (GD). Hij moet eind deze maand de opvolger worden van Salome Zoerabisjvili, maar het is de vraag hoe die machtswisseling zal verlopen. Zoerabisjvili gaf van tevoren aan dat ze de uitslag van de stemming in het kiescollege niet zou accepteren en dus voorlopig gewoon aan wil blijven als president.

Afstand

Volgens de pro-Europese Zoerabisjvili heeft de regering gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen van eind oktober. Daarom erkent ze ook de legitimiteit van het kiescollege dat zaterdag stemde voor een nieuwe president niet. Dat bestaat uit parlementariërs en lokale volksvertegenwoordigers en wordt gedomineerd door GD.

Zoerabisjvili werd zelf in 2018 nog gekozen door het volk, maar door een grondwetswijziging ligt de keuze voor een president nu bij het kiescollege. Zoerabisjvili had toen ook nog de steun van GD, maar in de jaren daarna hebben ze flink afstand van elkaar genomen. De president beschuldigt de regeringspartij ervan bewust de relatie met de Europese Unie en het Westen te verslechteren en toenadering te zoeken tot Rusland.

Toetredingsgesprekken

Dat zeggen ook de duizenden demonstranten die al ruim twee weken elke week de straat op gaan. Zij eisen nieuwe parlementsverkiezingen en dat Georgië vasthoudt aan een pro-Europese koers. De premier maakte na de verkiezingen bekend de toetredingsgesprekken met de EU voorlopig stop te zetten.

De inauguratie van de nieuwe president Kavelasjvili staat gepland op 29 december.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

3 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

5 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

13 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

19 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

19 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

20 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

1 dag geleden