Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

Georgisch kiescollege kiest antiwesterse voetballer als president

TBILISI (ANP/RTR) - Het Georgische kiescollege heeft Micheil Kavelasjvili aangewezen als de nieuwe president van het land. Kavelasjvili is een oud-profvoetballer die onder meer voor Manchester City speelde, maar hij staat tegenwoordig vooral bekend als een politicus die zeer kritisch is op de invloed van het Westen op Georgië.

De 53-jarige Kavelasjvili zit sinds 2016 in het parlement en heeft een nationalistisch en rechtsradicaal profiel opgebouwd. Hij heeft onder meer de westerse opvatting over het beschermen van lhbti-rechten "een daad tegen de menselijkheid" genoemd. Hij wordt door de pro-Europese demonstranten, die al weken de straat op gaan tegen verkiezingsfraude, afgeschilderd als een pro-Russische stroman van de regering.

Kavelasjvili was de enige kandidaat en was naar voren geschoven door regeringspartij Georgische Droom (GD). Hij moet eind deze maand de opvolger worden van Salome Zoerabisjvili, maar het is de vraag hoe die machtswisseling zal verlopen. Zoerabisjvili gaf van tevoren aan dat ze de uitslag van de stemming in het kiescollege niet zou accepteren en dus voorlopig gewoon aan wil blijven als president.

Afstand

Volgens de pro-Europese Zoerabisjvili heeft de regering gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen van eind oktober. Daarom erkent ze ook de legitimiteit van het kiescollege dat zaterdag stemde voor een nieuwe president niet. Dat bestaat uit parlementariërs en lokale volksvertegenwoordigers en wordt gedomineerd door GD.

Zoerabisjvili werd zelf in 2018 nog gekozen door het volk, maar door een grondwetswijziging ligt de keuze voor een president nu bij het kiescollege. Zoerabisjvili had toen ook nog de steun van GD, maar in de jaren daarna hebben ze flink afstand van elkaar genomen. De president beschuldigt de regeringspartij ervan bewust de relatie met de Europese Unie en het Westen te verslechteren en toenadering te zoeken tot Rusland.

Toetredingsgesprekken

Dat zeggen ook de duizenden demonstranten die al ruim twee weken elke week de straat op gaan. Zij eisen nieuwe parlementsverkiezingen en dat Georgië vasthoudt aan een pro-Europese koers. De premier maakte na de verkiezingen bekend de toetredingsgesprekken met de EU voorlopig stop te zetten.

De inauguratie van de nieuwe president Kavelasjvili staat gepland op 29 december.

Meer uit Buitenland

Iraanse delegatie voor vredesoverleg gearriveerd in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.

3 uur geleden
Libanon meldt stijging dodental na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.

4 uur geleden
Trump ziet geen sterke onderhandelingspositie Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.

4 uur geleden
Iraanse parlementsvoorzitter wil eerst bestand in Libanon

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.

6 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanvallen op Libanon

NABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.

7 uur geleden
Schelde weer open voor scheepvaart na olielek Antwerpen

ANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.

8 uur geleden
19 jaar cel om fraudezaak rond Russisch militair themapark

MOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.

8 uur geleden