Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU
TBILISI (ANP/AFP) - Georgië wil de komende jaren geen gesprekken meer voeren met Brussel over toetreding tot de Europese Unie. Premier Irakli Kobakhidze zei dat zijn land in principe nog steeds lid wil worden van het blok, maar de relatie met Europa is de laatste maanden steeds meer verzuurd. De Europese Commissie zei vorige maand al dat de toetredingsgesprekken "in feite gestopt" waren. Kobakhidze beschuldigt de EU nu van "chantage".
"We hebben besloten om niet meer over toetreding tot de EU te praten tot eind 2028", zei de premier in een reactie op een resolutie van het Europees Parlement donderdag. De Europarlementariërs erkennen de uitslag van de verkiezingen van vorige maand niet en eisen dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen komen. Die zouden onder internationaal toezicht moeten worden georganiseerd. Bovendien riep het EU-parlement op om sancties op te leggen aan Georgische functionarissen.
Kobakhidze is lid van de regeringspartij Georgische Droom (GD) die volgens de kiescommissie weer de grootste is geworden. Volgens de oppositie en westerse landen is er gefraudeerd. Oppositieleden hebben de opening van het nieuwe parlement deze week geboycot en willen ook dat er nieuwe verkiezingen komen.
Protesten
Na de aankondiging van de premier gingen mensen in meerdere grote steden de straat op om te protesteren. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi zwaaiden mensen bijvoorbeeld met Georgische en Europese vlaggen en werd geclaimd dat de verkiezingen gekaapt waren door GD. De afgelopen weken zijn al veel protesten met tienduizenden Georgiërs geweest tegen de verkiezingsuitslag.
Georgië werd een jaar geleden officieel kandidaat-lidstaat van de EU, maar sindsdien zijn de spanningen opgelopen. Georgië nam onder meer een buitenlandse-agentenwet en strenge lhbti-wetgeving aan. Volgens de Europese Commissie verliest het land daardoor het zicht op EU-lidmaatschap.
Kobakhidze wil nog wel doorgaan met het doorvoeren van hervormingen, zodat "Georgië in 2028 beter voorbereid is dan welk kandidaat-lid dan ook om de toetredingsgesprekken met Brussel te beginnen en om lid te worden in 2030".
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
4 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
7 uur geleden