Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

TBILISI (ANP/AFP) - Georgië wil de komende jaren geen gesprekken meer voeren met Brussel over toetreding tot de Europese Unie. Premier Irakli Kobakhidze zei dat zijn land in principe nog steeds lid wil worden van het blok, maar de relatie met Europa is de laatste maanden steeds meer verzuurd. De Europese Commissie zei vorige maand al dat de toetredingsgesprekken "in feite gestopt" waren. Kobakhidze beschuldigt de EU nu van "chantage".

"We hebben besloten om niet meer over toetreding tot de EU te praten tot eind 2028", zei de premier in een reactie op een resolutie van het Europees Parlement donderdag. De Europarlementariërs erkennen de uitslag van de verkiezingen van vorige maand niet en eisen dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen komen. Die zouden onder internationaal toezicht moeten worden georganiseerd. Bovendien riep het EU-parlement op om sancties op te leggen aan Georgische functionarissen.

Kobakhidze is lid van de regeringspartij Georgische Droom (GD) die volgens de kiescommissie weer de grootste is geworden. Volgens de oppositie en westerse landen is er gefraudeerd. Oppositieleden hebben de opening van het nieuwe parlement deze week geboycot en willen ook dat er nieuwe verkiezingen komen.

Protesten

Na de aankondiging van de premier gingen mensen in meerdere grote steden de straat op om te protesteren. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi zwaaiden mensen bijvoorbeeld met Georgische en Europese vlaggen en werd geclaimd dat de verkiezingen gekaapt waren door GD. De afgelopen weken zijn al veel protesten met tienduizenden Georgiërs geweest tegen de verkiezingsuitslag.

Georgië werd een jaar geleden officieel kandidaat-lidstaat van de EU, maar sindsdien zijn de spanningen opgelopen. Georgië nam onder meer een buitenlandse-agentenwet en strenge lhbti-wetgeving aan. Volgens de Europese Commissie verliest het land daardoor het zicht op EU-lidmaatschap.

Kobakhidze wil nog wel doorgaan met het doorvoeren van hervormingen, zodat "Georgië in 2028 beter voorbereid is dan welk kandidaat-lid dan ook om de toetredingsgesprekken met Brussel te beginnen en om lid te worden in 2030".

Meer uit Buitenland

Iran stuurt reactie op Amerikaans vredesvoorstel naar Pakistan

TEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.

2 uur geleden
Qatar: vrachtschip voor de kust aangevallen door drone

DOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.

3 uur geleden
Duitse regering sceptisch over voorstel Poetin voor EU-gesprekken

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".

4 uur geleden
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar van schenden bestand

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.

6 uur geleden
Israël deporteert twee activisten van Global Sumud Flotilla

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.

9 uur geleden
Duitsland en Canada verdiepen samenwerking

TORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.

15 uur geleden
VS spreken bemiddelaar Qatar in Miami over Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.

15 uur geleden