Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

TBILISI (ANP/AFP) - Georgië wil de komende jaren geen gesprekken meer voeren met Brussel over toetreding tot de Europese Unie. Premier Irakli Kobakhidze zei dat zijn land in principe nog steeds lid wil worden van het blok, maar de relatie met Europa is de laatste maanden steeds meer verzuurd. De Europese Commissie zei vorige maand al dat de toetredingsgesprekken "in feite gestopt" waren. Kobakhidze beschuldigt de EU nu van "chantage".

"We hebben besloten om niet meer over toetreding tot de EU te praten tot eind 2028", zei de premier in een reactie op een resolutie van het Europees Parlement donderdag. De Europarlementariërs erkennen de uitslag van de verkiezingen van vorige maand niet en eisen dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen komen. Die zouden onder internationaal toezicht moeten worden georganiseerd. Bovendien riep het EU-parlement op om sancties op te leggen aan Georgische functionarissen.

Kobakhidze is lid van de regeringspartij Georgische Droom (GD) die volgens de kiescommissie weer de grootste is geworden. Volgens de oppositie en westerse landen is er gefraudeerd. Oppositieleden hebben de opening van het nieuwe parlement deze week geboycot en willen ook dat er nieuwe verkiezingen komen.

Protesten

Na de aankondiging van de premier gingen mensen in meerdere grote steden de straat op om te protesteren. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi zwaaiden mensen bijvoorbeeld met Georgische en Europese vlaggen en werd geclaimd dat de verkiezingen gekaapt waren door GD. De afgelopen weken zijn al veel protesten met tienduizenden Georgiërs geweest tegen de verkiezingsuitslag.

Georgië werd een jaar geleden officieel kandidaat-lidstaat van de EU, maar sindsdien zijn de spanningen opgelopen. Georgië nam onder meer een buitenlandse-agentenwet en strenge lhbti-wetgeving aan. Volgens de Europese Commissie verliest het land daardoor het zicht op EU-lidmaatschap.

Kobakhidze wil nog wel doorgaan met het doorvoeren van hervormingen, zodat "Georgië in 2028 beter voorbereid is dan welk kandidaat-lid dan ook om de toetredingsgesprekken met Brussel te beginnen en om lid te worden in 2030".

Meer uit Buitenland

Oekraïense president Zelensky uitgenodigd voor NAVO-top Turkije

HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.

24 minuten geleden
Partijgenoot Macron stelt zich kandidaat bij presidentsverkiezing

RODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.

1 uur geleden
Bijna 750 vermoedelijke ebolagevallen in Congo, meldt WHO

GENÈVE (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo (DRC) is het aantal vermoedelijke ebolabesmettingen opgelopen naar bijna 750 en ligt het aantal verdachte overlijdens op 177, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Bij 82 personen is besmetting met ebola bevestigd. "Maar we weten dat de epidemie in de DRC veel groter is", aldus de topman op X.

1 uur geleden
Hulpverleners omgekomen bij Israëlische aanvallen op Libanon

DEIR QANOUN EN-NAHR (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op twee plaatsen in het zuiden van Libanon zijn in totaal tien doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. In de plaats Deir Qanoun en-Nahr vielen zes slachtoffers, onder wie twee hulpverleners en een kind. Daarnaast kwamen vier hulpverleners om bij een aanval op Hanawiya, zegt het ministerie.

2 uur geleden
Rutte voert 'intens debat' met trage wapenindustrie

HELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte voert een "intens" gesprek met de defensie-industrie om die aan te sporen de wapenproductie op te voeren. Dat gaat volgens hem lang niet snel genoeg.

2 uur geleden
Rubio verzekert terugtrekking troepen niet als straf te gebruiken

HELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.

4 uur geleden
Rubio ziet beweging bij Iran, maar nog geen doorbraak

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.

4 uur geleden