Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

TBILISI (ANP/AFP) - Georgië wil de komende jaren geen gesprekken meer voeren met Brussel over toetreding tot de Europese Unie. Premier Irakli Kobakhidze zei dat zijn land in principe nog steeds lid wil worden van het blok, maar de relatie met Europa is de laatste maanden steeds meer verzuurd. De Europese Commissie zei vorige maand al dat de toetredingsgesprekken "in feite gestopt" waren. Kobakhidze beschuldigt de EU nu van "chantage".

"We hebben besloten om niet meer over toetreding tot de EU te praten tot eind 2028", zei de premier in een reactie op een resolutie van het Europees Parlement donderdag. De Europarlementariërs erkennen de uitslag van de verkiezingen van vorige maand niet en eisen dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen komen. Die zouden onder internationaal toezicht moeten worden georganiseerd. Bovendien riep het EU-parlement op om sancties op te leggen aan Georgische functionarissen.

Kobakhidze is lid van de regeringspartij Georgische Droom (GD) die volgens de kiescommissie weer de grootste is geworden. Volgens de oppositie en westerse landen is er gefraudeerd. Oppositieleden hebben de opening van het nieuwe parlement deze week geboycot en willen ook dat er nieuwe verkiezingen komen.

Protesten

Na de aankondiging van de premier gingen mensen in meerdere grote steden de straat op om te protesteren. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi zwaaiden mensen bijvoorbeeld met Georgische en Europese vlaggen en werd geclaimd dat de verkiezingen gekaapt waren door GD. De afgelopen weken zijn al veel protesten met tienduizenden Georgiërs geweest tegen de verkiezingsuitslag.

Georgië werd een jaar geleden officieel kandidaat-lidstaat van de EU, maar sindsdien zijn de spanningen opgelopen. Georgië nam onder meer een buitenlandse-agentenwet en strenge lhbti-wetgeving aan. Volgens de Europese Commissie verliest het land daardoor het zicht op EU-lidmaatschap.

Kobakhidze wil nog wel doorgaan met het doorvoeren van hervormingen, zodat "Georgië in 2028 beter voorbereid is dan welk kandidaat-lid dan ook om de toetredingsgesprekken met Brussel te beginnen en om lid te worden in 2030".

Meer uit Buitenland

Netanyahu beveelt verdere uitbreiding bufferzone Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.

18 minuten geleden
Netanyahu verdedigt besluit om patriarch te stoppen voor kerk

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.

1 uur geleden
Amerikaanse universiteit Beiroet alleen online na dreiging Iran

BEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.

2 uur geleden
Finland meldt schending van het luchtruim door drones

HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.

4 uur geleden
Paus Leo veroordeelt fel leiders die oorlog beginnen

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.

5 uur geleden
Meer arrestaties na plaatsing explosief bij bank in Parijs

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.

6 uur geleden
Politie Israël verhindert opdragen mis door patriarch Jeruzalem

JERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.

6 uur geleden