Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

Georgië wil komende jaren niet meer praten over toetreding tot EU

TBILISI (ANP/AFP) - Georgië wil de komende jaren geen gesprekken meer voeren met Brussel over toetreding tot de Europese Unie. Premier Irakli Kobakhidze zei dat zijn land in principe nog steeds lid wil worden van het blok, maar de relatie met Europa is de laatste maanden steeds meer verzuurd. De Europese Commissie zei vorige maand al dat de toetredingsgesprekken "in feite gestopt" waren. Kobakhidze beschuldigt de EU nu van "chantage".

"We hebben besloten om niet meer over toetreding tot de EU te praten tot eind 2028", zei de premier in een reactie op een resolutie van het Europees Parlement donderdag. De Europarlementariërs erkennen de uitslag van de verkiezingen van vorige maand niet en eisen dat er binnen een jaar nieuwe verkiezingen komen. Die zouden onder internationaal toezicht moeten worden georganiseerd. Bovendien riep het EU-parlement op om sancties op te leggen aan Georgische functionarissen.

Kobakhidze is lid van de regeringspartij Georgische Droom (GD) die volgens de kiescommissie weer de grootste is geworden. Volgens de oppositie en westerse landen is er gefraudeerd. Oppositieleden hebben de opening van het nieuwe parlement deze week geboycot en willen ook dat er nieuwe verkiezingen komen.

Protesten

Na de aankondiging van de premier gingen mensen in meerdere grote steden de straat op om te protesteren. Voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi zwaaiden mensen bijvoorbeeld met Georgische en Europese vlaggen en werd geclaimd dat de verkiezingen gekaapt waren door GD. De afgelopen weken zijn al veel protesten met tienduizenden Georgiërs geweest tegen de verkiezingsuitslag.

Georgië werd een jaar geleden officieel kandidaat-lidstaat van de EU, maar sindsdien zijn de spanningen opgelopen. Georgië nam onder meer een buitenlandse-agentenwet en strenge lhbti-wetgeving aan. Volgens de Europese Commissie verliest het land daardoor het zicht op EU-lidmaatschap.

Kobakhidze wil nog wel doorgaan met het doorvoeren van hervormingen, zodat "Georgië in 2028 beter voorbereid is dan welk kandidaat-lid dan ook om de toetredingsgesprekken met Brussel te beginnen en om lid te worden in 2030".

Meer uit Buitenland

Israël voert luchtaanvallen uit op zuiden van Beiroet

BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.

1 uur geleden
Justitieminister Bondi gedagvaard om te getuigen in zaak-Epstein

WASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.

1 uur geleden
Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

3 uur geleden
Israël versoepelt beperkingen, mensen mogen weer naar hun werk

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.

5 uur geleden
Hezbollah-leider geeft zich niet over en noemt verzet enige optie

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.

6 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran, krachtige explosie gehoord

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.

6 uur geleden
VS zeggen dat Spanje militair wil samenwerken, Madrid ontkent

WASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.

7 uur geleden