Georganiseerde misdaad infiltreert zorg en andere sectoren
DEN HAAG (ANP) - Zorgfraude in georganiseerd verband lijkt niet alleen steeds vaker voor te komen, ook zijn daarbij vaker zware criminelen betrokken. Ook zijn criminelen actief in verschillende sectoren om hun geld wit te wassen via onderaannemers. Dat zijn enkele constateringen van de Financial Intelligence Unit (FIU), het meldpunt dat in Nederland financiële delicten signaleert, in een vrijdag verschenen jaarrapport over 2023.
Vorig jaar was er sprake van zorgfraude bij tientallen verschillende bedrijven. Sommige van die bedrijven leken enkel te bestaan om fraude te faciliteren, aldus de FIU. "Toch zijn er indicaties dat slechts een handvol individuen een sleutelrol vervult binnen dit soort fraudenetwerken", stelt de instantie.
Dat beeld was al bekend, maar is het afgelopen jaar versterkt. "Op basis van (zorg)fraudeonderzoeken lijkt er in toenemende mate verbinding te zijn met personen die bekend zijn vanuit de zware georganiseerde misdaad."
Verdovende middelen
Verder leek ook witwassen volgens de methode 'Cash Compensatie' vaker voor te komen, waar in Nederland volgens de FIU ook grote, bekende bedrijven bij betrokken waren. Bij Cash Compensatie huren bedrijven onderaannemers in die zij giraal betalen. De werknemers van de onderaannemers krijgen vervolgens contant uitbetaald. "De FIU-Nederland heeft aanwijzingen dat het hiervoor gebruikte contante geld vaak een criminele herkomst heeft", aldus de instantie.
Dat geld zou volgens de FIU veelal afkomstig zijn uit de handel in verdovende middelen. Met name in arbeidsintensieve sectoren vindt deze vorm van witwassen plaats, zoals in de transport, bouw en postbezorging.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
54 minuten geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
3 uur geleden