Geopolitieke spanningen duwen Europese beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag in het rood geëindigd. Aanleiding lijkt de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Oekraïense troepen hebben een raketaanval uitgevoerd op een grensgebied in Rusland. Die aanval zou de eerste zijn sinds Washington heeft besloten om Kyiv toestemming te geven om Amerikaanse langeafstandsraketten te gebruiken.
Het fiat van de Verenigde Staten werd door het Kremlin maandag al bestempeld als "olie op het vuur". De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov noemde de raketaanval dinsdag "een duidelijk signaal dat het Westen een escalatie wil". Hij sprak over "een nieuwe fase van een westerse oorlog".
Op de aandelenbeurs in Amsterdam sloot de AEX-index 0,4 procent lager op 861,98 punten. De MidKap verloor ook 0,4 procent en eindigde de handelsdag op 865,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,7 procent.
De verzekeraars stonden tussen de hekkensluiters binnen de hoofdgraadmeter op het Damrak. Aegon, NN Group en ASR verloren tot 2,6 procent. Ook de chipbedrijven leverden in. Zo zakten Besi, ASMI en ASML respectievelijk 2,5 procent, 1 procent en 0,8 procent. In de MidKap stond laadpalenmaker Alfen onderaan met een min van 2,9 procent.
Bij de kleinere bedrijven verloor Azerion 5,5 procent. Het spelletjes- en advertentiebedrijf boekte meer omzet in het derde kwartaal. Topman Umut Akpinar is tevreden met de prestaties en ziet meer kansen om de groei te versnellen via strategische samenwerkingen en overnames. Het bedrijf handhaafde verder de verwachtingen voor het hele jaar.
Ebusco kelderde ruim 14 procent. De noodlijdende fabrikant van elektrische bussen maakt woensdag na het sluiten van de beurs bekend hoeveel aandeelhouders willen investeren in nieuwe aandelen. Met de aandelenuitgifte wil het bedrijf 36 miljoen euro ophalen. Onlangs meldde Ebusco 53 procent van de benodigde financiering te hebben gevonden.
De euro was 1,0579 dollar waard, tegen 1,0576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 68,86 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper en kostte 72,99 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
14 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
16 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
19 uur geleden