Geopolitieke spanningen duwen Europese beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag in het rood geëindigd. Aanleiding lijkt de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Oekraïense troepen hebben een raketaanval uitgevoerd op een grensgebied in Rusland. Die aanval zou de eerste zijn sinds Washington heeft besloten om Kyiv toestemming te geven om Amerikaanse langeafstandsraketten te gebruiken.
Het fiat van de Verenigde Staten werd door het Kremlin maandag al bestempeld als "olie op het vuur". De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov noemde de raketaanval dinsdag "een duidelijk signaal dat het Westen een escalatie wil". Hij sprak over "een nieuwe fase van een westerse oorlog".
Op de aandelenbeurs in Amsterdam sloot de AEX-index 0,4 procent lager op 861,98 punten. De MidKap verloor ook 0,4 procent en eindigde de handelsdag op 865,91 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,7 procent.
De verzekeraars stonden tussen de hekkensluiters binnen de hoofdgraadmeter op het Damrak. Aegon, NN Group en ASR verloren tot 2,6 procent. Ook de chipbedrijven leverden in. Zo zakten Besi, ASMI en ASML respectievelijk 2,5 procent, 1 procent en 0,8 procent. In de MidKap stond laadpalenmaker Alfen onderaan met een min van 2,9 procent.
Bij de kleinere bedrijven verloor Azerion 5,5 procent. Het spelletjes- en advertentiebedrijf boekte meer omzet in het derde kwartaal. Topman Umut Akpinar is tevreden met de prestaties en ziet meer kansen om de groei te versnellen via strategische samenwerkingen en overnames. Het bedrijf handhaafde verder de verwachtingen voor het hele jaar.
Ebusco kelderde ruim 14 procent. De noodlijdende fabrikant van elektrische bussen maakt woensdag na het sluiten van de beurs bekend hoeveel aandeelhouders willen investeren in nieuwe aandelen. Met de aandelenuitgifte wil het bedrijf 36 miljoen euro ophalen. Onlangs meldde Ebusco 53 procent van de benodigde financiering te hebben gevonden.
De euro was 1,0579 dollar waard, tegen 1,0576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 68,86 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent goedkoper en kostte 72,99 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Frans-Duitse defensieconcern KNDS stelt zijn beursgang uit. Het bedrijf startte eind vorige maand het traject voor een notering op de beurzen in Parijs en Frankfurt. Maar KNDS meldt woensdag van plan te zijn het proces later pas te zullen hervatten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de toespraak van de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve in Portugal. Het was de eerste keer dat Kevin Warsh als Fed-voorzitter buiten de Verenigde Staten in het openbaar sprak.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Streamingdienst Videoland heeft de sportrechten en programmering van Viaplay Nederland verworven. Dat heeft DPG Media, de eigenaar van Videoland, woensdag gemeld. De overname is onder voorbehoud van goedkeuring van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) en de Ondernemingsraad (OR). Met de uitbreiding van de portefeuille van Videoland is een bedrag van 142 miljoen euro gemoeid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Verenigde Staten willen de vrijhandelsovereenkomst met Mexico en Canada niet verlengen. In plaats daarvan willen de VS het akkoord jaarlijks evalueren. Dat heeft de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer woensdag gezegd, na een bijeenkomst met de Canadese handelsminister Dominic LeBlanc en de Mexicaanse economieminister Marcelo Ebrard.
5 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Delen van de eerste F126-fregatten die scheepsbouwer Damen voor de Duitse overheid zou bouwen, waren al klaar om in elkaar gezet te worden. Dat meldt het Nederlandse bedrijf woensdag, nadat Duitsland de bouw van de zes fregatten vorige week schrapte. Hetzelfde geldt volgens Damen voor systemen en componenten van leveranciers.
7 uur geledenSINTRA (ANP/BLOOMBERG) - Kevin Warsh, de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, benadrukte woensdag opnieuw dat de Federal Reserve gaat zorgen voor prijsstabiliteit in de Verenigde Staten. Volgens hem zijn de inflatierisico's in de afgelopen weken afgenomen. Hij sprak op het forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in Sintra, Portugal. De nieuwe voorzitter sprak daar voor het eerst buiten de VS in het openbaar.
8 uur geleden