
Geologen ontdekken uitgedoofde vulkaan in Noordzee
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er een vulkaan bij. Hij ligt in de Noordzee, in een gebied 100 kilometer ten noordwesten van Texel, en werd bij toeval ontdekt door de Geologische Dienst Nederland (GDN). De 3 kilometer diep begraven uitgedoofde vulkaan heeft van zijn ontdekkers de naam Mulciber gekregen, naar de Romeinse god van het vuur en de vulkanen.
Mulciber is voor zover nu bekend de vierde vulkaan op Nederlands grondgebied. De andere drie zijn de eveneens dode Zuidwalvulkaan in de Waddenzee, die 50 jaar geleden werd aangeboord, en de actieve vulkanen Mount Scenery op het Caribische eiland Saba en de Quill op het nabijgelegen eiland Sint Eustatius.
"Een toevalstreffer, die bijdraagt aan onze kennis van de ondergrond van Nederland en ons deel van de Noordzee", zegt Michel van der Meulen over de ontdekking Mulciber. Hij is hoofd kartering van onderzoeksinstituut TNO, waar GDN onderdeel van is.
De vulkaan gaf zijn bestaan prijs bij het analyseren van gegevens binnen een onderzoek naar de ondergrond van de Noordzee dat de geologen deden voor een groep opdrachtgevers. Ze constateerden opvallende afwijkingen in de structuur van de ondergrond en het aardmagnetisch veld ter plekke. Daarnaast is er vlakbij de locatie een dik pakket vulkanische as en basalt aangeboord. "Deze observaties kunnen tezamen maar op één manier bevredigend verklaard worden: we hebben er een vulkaan bij", aldus Van der Meulen.
Meer uit Binnenland
DELFZIJL (ANP) - "We hopen op een goede afloop, maar we bevinden ons tussen hoop en vrees", verwoordde burgemeester Ben Visser de gevoelens in Delfzijl over de vermissing van Jeffrey (10) en Emma (8). In navolging van de oproep van de familie van de kinderen bij het gemeentehuis vroeg ook hij te blijven zoeken naar de kinderen, die zaterdagmiddag werden meegenomen door hun vader.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De NAVO vraagt Nederland om minstens 16 tot 19 miljard euro extra in defensie te steken. Nederland komt dan uit op 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), schrijft defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) aan de Tweede Kamer. De forse verhoging is volgens het bondgenootschap nodig om de verdediging van de alliantie op peil te houden. Het is nog wel aan het kabinet om over het verzoek te beslissen.
9 minuten geledenLEER (ANP) - De Duitse politie vraagt mensen die in de buurt van de grens met Groningen wonen om ook uit te kijken naar de vermiste kinderen Jeffrey (10) en Emma (8). Mogelijk zijn ze door hun vader meegenomen richting Duitsland, meldt de politie van de plaatsen Leer en Emden dinsdag.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuw voorstel van de Europese Commissie voor versoepeling van het terugkeerbeleid voor asielzoekers, zal leiden tot verdere verzwakking van de toegang tot asiel in Europa. Dat denkt Amnesty International. De Commissie wil het makkelijker maken voor EU-lidstaten om asielzoekers zonder asielprocedure direct terug te sturen naar een land dat als veilig wordt beschouwd.
20 minuten geledenDELFZIJL (ANP) - De familie van de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8) is ten einde raad, zo heeft de halfbroer van de kinderen dinsdag gemeld. "We missen hen zo. Het enige wat ik kan vragen: blijf alsjeblieft zoeken, geef niet op."
46 minuten geledenBALEN (ANP) - In het Belgische Balen is maandag een verdachte aangehouden voor de schietpartij bij een partycentrum in Rotterdam begin februari, maakt de politie dinsdag bekend. Het gaat om een 32-jarige man uit Amsterdam. Bij de schietpartij raakten twee mannen zwaargewond, van wie er een later in het ziekenhuis overleed.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle 22 mannen die vastzaten voor geweld afgelopen zondag na het kampioensfeest van PSV in Eindhoven zijn weer vrij, laat de politie weten. Ook van de vijftien mensen die de politie maandag tijdens de huldiging aanhield, zit niemand meer vast.
1 uur geleden