Gentiloni: Europa zal Oekraïne zolang als nodig blijven steunen
WASHINGTON (ANP) - Europa zal Oekraïne blijven steunen zolang dat nodig is. Die garantie heeft Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie) gegeven na afloop van een Eurogroep-vergadering in Washington waarbij ook de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen aanwezig was.
Gentiloni gaf aan dat de Europese Unie eerder dit jaar een lening van 9 miljard euro had toegezegd aan Oekraïne zodat het land op korte termijn de rekeningen kan blijven betalen. Daarvan is pas 1 miljard euro uitgekeerd. Hij verwacht voor het einde van het jaar nog 5 miljard euro over te kunnen maken. Voor volgend jaar is het de bedoeling om Oekraïne een iets langere doorkijk te geven op de steun die het land kan verwachten. Gentiloni denkt ergens in de komende weken meer duidelijkheid te kunnen geven over hoe dat dan precies in zijn werk gaat.
De agenda van de vergadering met Yellen werd gedomineerd door de onzekere economische vooruitzichten en risico's als gevolg van de oorlog in Oekraïne, de energiecrisis en de hoge inflatie aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Volgens Gentiloni was sprake van een "goede uitwisseling van ideeën".
Verwachting
De Ierse minister van Financiën Paschal Donohoe, die het groepje van ministers van Financiën in het eurogebied voorzit, gaf aan dat tijdens de gesprekken vooral aan het licht kwam hoeveel Europa en de VS met elkaar gemeen hebben. Daarbij sprak hij de verwachting uit dat Europa en de VS uiteindelijk "sterker en verenigd" uit deze "onzekere tijden" zullen komen.
Zowel Gentiloni als Donohoe wilden niet inhoudelijk ingaan op vragen over het ontslag van de Britse minister Kwasi Kwarteng. Hij moest vrijdag opstappen vanwege de omstreden belastingplannen van de regering-Truss. Inmiddels heeft de Britse premier die plannen deels aangepast. Gentiloni zei wel Kwartengs opvolger Jeremy Hunt te feliciteren. Donohoe benadrukte met de nieuwe minister van Financiën op dezelfde manier contact te onderhouden als met zijn voorganger.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
39 minuten geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
1 uur geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
4 uur geleden