Gentiloni: Europa zal Oekraïne zolang als nodig blijven steunen
WASHINGTON (ANP) - Europa zal Oekraïne blijven steunen zolang dat nodig is. Die garantie heeft Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie) gegeven na afloop van een Eurogroep-vergadering in Washington waarbij ook de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen aanwezig was.
Gentiloni gaf aan dat de Europese Unie eerder dit jaar een lening van 9 miljard euro had toegezegd aan Oekraïne zodat het land op korte termijn de rekeningen kan blijven betalen. Daarvan is pas 1 miljard euro uitgekeerd. Hij verwacht voor het einde van het jaar nog 5 miljard euro over te kunnen maken. Voor volgend jaar is het de bedoeling om Oekraïne een iets langere doorkijk te geven op de steun die het land kan verwachten. Gentiloni denkt ergens in de komende weken meer duidelijkheid te kunnen geven over hoe dat dan precies in zijn werk gaat.
De agenda van de vergadering met Yellen werd gedomineerd door de onzekere economische vooruitzichten en risico's als gevolg van de oorlog in Oekraïne, de energiecrisis en de hoge inflatie aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Volgens Gentiloni was sprake van een "goede uitwisseling van ideeën".
Verwachting
De Ierse minister van Financiën Paschal Donohoe, die het groepje van ministers van Financiën in het eurogebied voorzit, gaf aan dat tijdens de gesprekken vooral aan het licht kwam hoeveel Europa en de VS met elkaar gemeen hebben. Daarbij sprak hij de verwachting uit dat Europa en de VS uiteindelijk "sterker en verenigd" uit deze "onzekere tijden" zullen komen.
Zowel Gentiloni als Donohoe wilden niet inhoudelijk ingaan op vragen over het ontslag van de Britse minister Kwasi Kwarteng. Hij moest vrijdag opstappen vanwege de omstreden belastingplannen van de regering-Truss. Inmiddels heeft de Britse premier die plannen deels aangepast. Gentiloni zei wel Kwartengs opvolger Jeremy Hunt te feliciteren. Donohoe benadrukte met de nieuwe minister van Financiën op dezelfde manier contact te onderhouden als met zijn voorganger.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman heeft een overnamebod gedaan op Universal Music Group, het concern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Pershing biedt 9,4 miljard euro in contanten en aandelen in een nieuw op te richten fusiebedrijf.
19 minuten geledenSEOUL (ANP) - Samsung heeft in het afgelopen kwartaal fors geprofiteerd van de grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen. De operationele winst was ruim acht keer zo hoog als in dezelfde periode vorig jaar, meldde het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern bij zijn voorlopige kwartaalcijfers.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse energiebedrijf ONE-Dyas heeft zijn gasproductie in de Noordzee uitgebreid. Bij het platform N05-A, 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog, is een tweede productieput in gebruik genomen. Daardoor kan de gaswinning uit dit relatief kleine gasveld verder worden opgeschaald.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
16 uur geleden