Genootschap burgemeesters: lokaal vuurwerkverbod niet te handhaven
DEN HAAG (ANP) - Een lokaal afsteekverbod van vuurwerk is "zoals te verwachten was" niet te handhaven. "Landelijk, eenduidig beleid hierop is nodig", zegt Liesbeth Spies, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Burgemeesters.
Een vuurwerkverbod is volgens de beroepsvereniging "alleen effectief als dit voor heel Nederland geldt en er voldoende capaciteit is voor zowel handhaving als voor de afhandeling van zaken en de vervolging van verdachten". "De handhaving begint overigens aan de grens en niet alleen lokaal", meent Spies, die zelf burgemeester is in Alphen aan den Rijn.
Het genootschap reageert daarmee op het vuurwerkverbod dat tijdens de jaarwisseling gold in twaalf gemeenten, onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Soest, Apeldoorn en Haarlem. Desondanks werd daar toch massaal vuurwerk afgestoken.
Effect lokale verboden
"Dit was de eerste jaarwisseling zonder 'knallen en pijlen'", aldus Spies. "We zijn benieuwd wat de effecten hiervan zijn geweest: leidt dit tot minder overlast en schade en letsel?" Een evaluatie moet dat volgens het genootschap duidelijk maken.
Ze zegt verder zich te realiseren dat velen tijdens de jaarwisseling hebben genoten van het afsteken van en kijken naar het consumentenvuurwerk. "Tegelijkertijd is het de vraag of de nadelen in termen van schade, letsel en overlast en de veel te grote inzet van politie, hulpdiensten en gemeenten nog in verhouding staan tot het plezier dat aan het op deze manier vieren van de jaarwisseling wordt beleefd." Spies pleit er dan ook voor om stapsgewijs toe te gaan naar een andere manier van vieren van de jaarwisseling "die voor iedereen weer een feest kan zijn".
Meer uit Binnenland
WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
3 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
4 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
11 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
11 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
14 uur geleden