Genoeg vrijwilligers voor verkiezingsdag, maar soms met moeite
DEN HAAG (ANP) - De meeste gemeenten hebben genoeg vrijwilligers gevonden voor de dag van de Tweede Kamerverkiezingen. Maar in sommige gemeenten was het moeilijk om genoeg mensen te werven om overdag de kieslokalen te bemensen en om na afloop de stemmen te tellen. Dat komt naar voren uit een rondgang van het ANP langs ongeveer tweehonderd gemeenten.
De Groningse gemeente Eemsdelta zegt dat de bezetting van alle stembureaus rond is, maar "dit heeft meer moeite gekost dan vorige jaren. We merken dat men minder bereidwillig is om mee te helpen en dat de interesse achteruitgaat." Volgens de gemeente is de animo onder burgers "minimaal" en blijft het lastig om jongeren enthousiast te krijgen voor het werk. Dat ziet ook Best. De Brabantse gemeente kreeg genoeg aanmeldingen voor de stembureaus, maar noemt het "een uitdaging om ervoor te zorgen dat er een mix van verschillende leeftijden op het stembureau zit. Er zijn meer dan genoeg aanmeldingen in de leeftijd 65+, er melden zich significant minder inwoners die jonger zijn."
Ook in het Brabantse Boekel is de bezetting rond, maar op de reservelijst staan weinig namen. "We hopen van harte dat er geen griep uitbreekt. Het lijkt of het ieder jaar lastiger wordt om burgers te werven voor hulp bij verkiezingen." Hetzelfde probleem speelt in Harderwijk. De bemensing is rond, er zijn genoeg mensen die willen helpen, maar tegelijk "is er geen grote groep met reserveleden. Daarnaast begint de griepperiode. De ervaring leert dat er dan altijd mensen ziek worden en zich op het laatste moment afmelden." Ook Heerlen, Heemskerk, Kaag en Braassem en Roerdalen hebben weinig reserves achter de hand.
Animo neemt af
Bergen op Zoom zegt alle stembureauleden en tellers te hebben gevonden, en meldt dat er ook genoeg reserveleden zijn. "Wel merken we dat de animo voor het tellen van de stemmen en het op een reservelijst staan, afneemt." Geldrop-Mierlo beaamt dat. Die gemeente had snel genoeg leden en reserveleden voor de stembureaus gevonden, maar "we moeten herhaaldelijk extra oproepen doen om alle vacatures voor teller en reserveteller in te vullen".
Sinds het begin van deze eeuw waren er 29 landelijk gehouden verkiezingen: acht voor de Tweede Kamer, zes voor gemeenteraden, vijf voor het Europees Parlement, drie voor alleen de Provinciale Staten, een voor alleen de waterschappen, en drie gecombineerde verkiezingen voor Provinciale Staten en waterschappen, evenals drie raadgevende referenda. De Kamerverkiezingen van 29 oktober zijn dus de dertigste landelijke gang naar de stembus deze eeuw.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland is vrijdag aangekomen op de plek waar donderdag een tourbus met Nederlanders verongelukte. Ze is daar samen met een team, zei minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen vrijdag voor de ministerraad. "En staat in goed contact met de lokale autoriteiten."
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt dat beveiliging moet worden ingezet zolang dat nodig is in Ter Apel om overlastgevende asielzoekers te weren. Woonzorgcentrum Kloosterheerd doet dat sinds kort, omdat jongeren daar in de avond voor overlast zorgen. Van den Brink noemt dat "onwenselijk".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De houten kap van het Torentje van de premier is bijna 480 jaar oud, blijkt uit onderzoek van Rijksvastgoed tijdens de renovatie van het Binnenhof. Het hout is afkomstig van bomen uit Zuid-Zweden die in de herfst van 1546 of de winter van 1546/47 zijn gekapt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona kan de onderzoeksvraag van de Tweede Kamer beantwoorden, denkt commissievoorzitter Daan de Kort (VVD). Hij zei na het laatste van de 51 verhoren dat er genoeg informatie is verzameld.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het veelvuldig gebruik van AI voor berichtgeving op sociale media van premier Rob Jetten past zijn geloofwaardigheid niet aan, zei hij donderdag tegen media. "Nee, dat vind ik echt onzin", aldus Jetten. "Driekwart van de Nederlanders gebruikt tegenwoordig elke dag AI als hulpmiddel. En dat geldt ook voor ons in het dagelijks werk."
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) wil nog niets weten van aangifte tegen zijn eigen ambtenaren, zolang niet zeker is dat er "moedwillig" documenten uit handen zijn gehouden van de parlementaire commissies die het toeslagenschandaal hebben onderzocht. Hij noemde dat in een Kamerdebat "een buitengewoon zwaar middel" waarbij zorgvuldigheid geboden is.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is nog niet tevreden met het aangekondigde onderzoek naar een datakluis met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, die dit voorjaar werd herontdekt op het ministerie van Financiën. Oppositiepartijen deden in een Kamerdebat de oproep daar ook strafrechtelijk onderzoek naar te laten doen.
22 uur geleden