Genoeg stembureauleden bij gemeentes, reserves niet overal rond
DEN HAAG (ANP) - De meeste gemeentes denken genoeg stembureauleden te hebben voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart, zo blijkt uit een rondgang van het ANP. Sommige gemeenten zijn nog wel op zoek naar leden voor op de reservelijsten, zodat er genoeg vervangers zijn bij eventuele uitval van stembureauleden door coronabesmettingen. Vorige week liet het ministerie van Binnenlandse Zaken nog weten dat gemeenten zorgen hebben geuit over zulke uitval kort voor de verkiezing.
In Amsterdam en Utrecht wordt er nog campagne gevoerd om extra stembureauleden, voorzitters en tellers werven. "Het stemmen en tellen op meerdere dagen is een hele operatie waar veel mensen voor nodig zijn", aldus een woordvoerder van de gemeente Utrecht. "Vooralsnog maken we ons geen zorgen of we genoeg mensen vinden." Het reservebestand in Amsterdam is tot nu toe voldoende, aldus een woordvoerder. "Maar we gaan wel campagne voeren om het wat meer aan te trekken, om nog wat extra achtervang te hebben."
In andere gemeenten, zoals Westervoort en Duiven, moeten er nog reservelijsten worden opgebouwd. Hoe groot het tekort precies is, kon een woordvoerder niet zeggen. "Maar er leven nog geen zorgen dat dit niet op tijd goed komt." De gemeente Dordrecht heeft voldoende leden gevonden en is bezig met het samenstellen van een reservebestand. "Corona kan tot afmeldingen leiden maar daar bereiden we ons op voor", aldus een woordvoerder.
Ondersteuning
Ook gemeenten Sittard-Geleen, Almelo en Hillegom geven aan goed op schema te liggen en voorzien geen problemen. "We zien geen aanleiding dat we geen volle bezetting plus achtervang zullen hebben", aldus een woordvoerder van de gemeente Sittard-Geleen. Gemeenten Edam-Volendam, Alphen aan den Rijn en Groningen zeggen inmiddels voldoende stembureauleden en reservecapaciteit te hebben gevonden.
Vorig jaar konden gemeenten tijdens de Tweede Kamerverkiezingen nog aanspraak maken op een zogenoemde 'reservepool' die door het ministerie werd ingericht. Omdat daar weinig gebruik van werd gemaakt, is die pool er dit jaar niet. Mochten gemeenten toch in de knel komen, dan kunnen zij een verzoek indienen voor ondersteuning bij de werving, aldus het ministerie. Hoeveel gemeenten zo'n verzoek hebben ingediend, kon het ministerie niet zeggen.
De verkiezingen zijn op woensdag 16 maart. Op een beperkt aantal stembureaus kan ook maandag en dinsdag al gestemd worden.
Meer uit Binnenland
HENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
49 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
7 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
10 uur geleden