Genoeg stembureauleden bij gemeentes, reserves niet overal rond
DEN HAAG (ANP) - De meeste gemeentes denken genoeg stembureauleden te hebben voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart, zo blijkt uit een rondgang van het ANP. Sommige gemeenten zijn nog wel op zoek naar leden voor op de reservelijsten, zodat er genoeg vervangers zijn bij eventuele uitval van stembureauleden door coronabesmettingen. Vorige week liet het ministerie van Binnenlandse Zaken nog weten dat gemeenten zorgen hebben geuit over zulke uitval kort voor de verkiezing.
In Amsterdam en Utrecht wordt er nog campagne gevoerd om extra stembureauleden, voorzitters en tellers werven. "Het stemmen en tellen op meerdere dagen is een hele operatie waar veel mensen voor nodig zijn", aldus een woordvoerder van de gemeente Utrecht. "Vooralsnog maken we ons geen zorgen of we genoeg mensen vinden." Het reservebestand in Amsterdam is tot nu toe voldoende, aldus een woordvoerder. "Maar we gaan wel campagne voeren om het wat meer aan te trekken, om nog wat extra achtervang te hebben."
In andere gemeenten, zoals Westervoort en Duiven, moeten er nog reservelijsten worden opgebouwd. Hoe groot het tekort precies is, kon een woordvoerder niet zeggen. "Maar er leven nog geen zorgen dat dit niet op tijd goed komt." De gemeente Dordrecht heeft voldoende leden gevonden en is bezig met het samenstellen van een reservebestand. "Corona kan tot afmeldingen leiden maar daar bereiden we ons op voor", aldus een woordvoerder.
Ondersteuning
Ook gemeenten Sittard-Geleen, Almelo en Hillegom geven aan goed op schema te liggen en voorzien geen problemen. "We zien geen aanleiding dat we geen volle bezetting plus achtervang zullen hebben", aldus een woordvoerder van de gemeente Sittard-Geleen. Gemeenten Edam-Volendam, Alphen aan den Rijn en Groningen zeggen inmiddels voldoende stembureauleden en reservecapaciteit te hebben gevonden.
Vorig jaar konden gemeenten tijdens de Tweede Kamerverkiezingen nog aanspraak maken op een zogenoemde 'reservepool' die door het ministerie werd ingericht. Omdat daar weinig gebruik van werd gemaakt, is die pool er dit jaar niet. Mochten gemeenten toch in de knel komen, dan kunnen zij een verzoek indienen voor ondersteuning bij de werving, aldus het ministerie. Hoeveel gemeenten zo'n verzoek hebben ingediend, kon het ministerie niet zeggen.
De verkiezingen zijn op woensdag 16 maart. Op een beperkt aantal stembureaus kan ook maandag en dinsdag al gestemd worden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
26 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
1 uur geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geƫist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
19 uur geleden