Genocidezaak Myanmar begonnen bij Internationaal Gerechtshof
DEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.
Gambia beroept zich op een genocideverdrag dat ook door Myanmar is ondertekend. Het land wil onder meer dat het ICJ Myanmar herstelbetalingen oplegt en garanties laat bieden dat een dergelijke schending van het verdrag niet opnieuw zal voorkomen. In 2020 beval het ICJ Myanmar al om tijdens de zaak het genocideverdrag niet te schenden, een zogenoemde provisionele beschermingsmaatregel.
Een uitspraak in de zaak kan een juridisch precedent scheppen dat van invloed kan zijn op de definities rond genocide en de bewijslast daaromtrent.
Myanmar heeft de aantijgingen altijd verworpen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-minister van Transport Pete Buttigieg (44) zegt dat zijn twee 4-jarige kinderen een etmaal van hem en zijn echtgenoot zijn gescheiden na een valse melding van kindermishandeling. Buttigieg schrijft dat in een bericht op het platform Substack. De autoriteiten concludeerden na onderzoek dat de beschuldiging ongegrond was.
7 uur geledenNANTERRE (ANP) - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van tweedehandsplatform Vinted na berichten op sociale media over advertenties die in verband werden gebracht met kinderhandel. Vooralsnog is niet vastgesteld dat daarvan daadwerkelijk sprake is.
9 uur geledenOUAGADOUGOU (ANP) - Burkina Faso heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, de voormalige kolonisator van het West-Afrikaanse land, verbroken. De militaire junta maakte vrijdag bekend dat het besluit per direct ingaat. Volgens het regime handelt Frankrijk al langere tijd tegen de belangen van het land.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.
13 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.
16 uur geleden