Generaal Eichelsheim: VS steunen Rutte om NAVO-baas te worden
AMSTERDAM (ANP) - "De Verenigde Staten en de meeste westerse landen" steunen demissionair premier Mark Rutte om de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO te worden, zei generaal Onno Eichelsheim in het programma WNL op Zondag. "Het ziet er eigenlijk heel positief uit."
De Verenigde Staten zijn veruit de belangrijkste militaire macht binnen de NAVO en hebben daarmee ook een doorslaggevende stem in de benoemingsprocedure van een nieuwe topman van het militaire bondgenootschap.
Volgens de commandant der strijdkrachten is de kans "groot" dat Rutte de opvolger wordt van de Noor Jens Stoltenberg als leider van de NAVO. Eichelsheim verwacht dat de benoeming in april of mei naar buiten zal komen.
Niet voorgekomen
"Natuurlijk zullen hier en daar ongetwijfeld nog wat gesprekken moeten worden gevoerd", aldus de hoogste militair van het land. Naast Rutte hebben ook de Estse premier Kaja Kallas en de Letse minister van Buitenlandse Zaken, Krisjanis Karins, belangstelling voor de functie.
Als Rutte in het voorjaar wordt benoemd tot chef van de NAVO is er waarschijnlijk nog geen nieuw kabinet. Of Rutte dan nog aanblijft als demissionair regeringsleider is een politieke beslissing. Die situatie is in de recente Nederlandse geschiedenis niet voorgekomen.
In het verleden zijn er politici geweest die tot hun aantreden als secretaris-generaal van de NAVO een kabinetsfunctie bleven vervullen. Maar er waren ook bewindslieden die na hun benoeming direct opstapten, zoals de Deense premier Anders Fogh Rasmussen in 2009.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het festival Music On dat zaterdag en zondag zou plaatsvinden in het Meerpark in Amsterdam is op het laatste moment afgelast. De organisatie heeft zaterdag op Instagram gemeld dat de gemeente de vergunning heeft ingetrokken.
15 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP) - Een 21-jarige Nederlandse backpacker is met mazelen opgenomen in een ziekenhuis in Panama-Stad, meldt het Panamese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - In de industriehaven van Granadilla op Tenerife worden voorbereidingen getroffen voor de komst van het Nederlandse cruiseschip waarop eerder het hantavirus uitbrak. Op het anderszins vrijwel lege industrieterrein worden legertenten, hekwerk en mobiele toiletten geplaatst om de opvarenden van de m/v Hondius zondag op te vangen, zien ANP-verslaggevers ter plaatse.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
19 uur geleden