Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Generaal Eichelsheim: VS steunen Rutte om NAVO-baas te worden

Generaal Eichelsheim: VS steunen Rutte om NAVO-baas te worden

AMSTERDAM (ANP) - "De Verenigde Staten en de meeste westerse landen" steunen demissionair premier Mark Rutte om de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO te worden, zei generaal Onno Eichelsheim in het programma WNL op Zondag. "Het ziet er eigenlijk heel positief uit."

De Verenigde Staten zijn veruit de belangrijkste militaire macht binnen de NAVO en hebben daarmee ook een doorslaggevende stem in de benoemingsprocedure van een nieuwe topman van het militaire bondgenootschap.

Volgens de commandant der strijdkrachten is de kans "groot" dat Rutte de opvolger wordt van de Noor Jens Stoltenberg als leider van de NAVO. Eichelsheim verwacht dat de benoeming in april of mei naar buiten zal komen.

Niet voorgekomen

"Natuurlijk zullen hier en daar ongetwijfeld nog wat gesprekken moeten worden gevoerd", aldus de hoogste militair van het land. Naast Rutte hebben ook de Estse premier Kaja Kallas en de Letse minister van Buitenlandse Zaken, Krisjanis Karins, belangstelling voor de functie.

Als Rutte in het voorjaar wordt benoemd tot chef van de NAVO is er waarschijnlijk nog geen nieuw kabinet. Of Rutte dan nog aanblijft als demissionair regeringsleider is een politieke beslissing. Die situatie is in de recente Nederlandse geschiedenis niet voorgekomen.

In het verleden zijn er politici geweest die tot hun aantreden als secretaris-generaal van de NAVO een kabinetsfunctie bleven vervullen. Maar er waren ook bewindslieden die na hun benoeming direct opstapten, zoals de Deense premier Anders Fogh Rasmussen in 2009.

Meer uit Binnenland

Paul Haenen stopt na 50 jaar met rol van Bert uit Sesamstraat

HILVERSUM (ANP) - Paul Haenen stopt na ruim vijftig jaar met de nasynchronisatie van de stem van Sesamstraatpop Bert. Dat maakte de acteur zondagochtend bekend in zijn tv-programma Margreet Dolman Begrijpt 'T op RTL 4.

33 minuten geleden
Alle 24 verdachten rellen Malieveld Den Haag vrijgelaten

DEN HAAG (ANP) - De 24 verdachten van de rellen op het Malieveld zaterdagmiddag zijn vrijgelaten, meldt de politie. Het grootste deel van de verdachten heeft de politie zaterdag al laten gaan, laat een woordvoerder weten.

1 uur geleden
NL-Alert verstuurd om brand Leeuwarden met veel rookontwikkeling

LEEUWARDEN (ANP) - Op het Kalverdijkje in Leeuwarden is een grote brand uitgebroken in bowlingcentrum De Grote Keizer. Daarvoor is ook een NL-Alert verstuurd, omdat er veel rook vrijkomt, meldt de Veiligheidsregio Fryslân Veilig.

2 uur geleden
Journalisten belaagd bij rellen op Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Meerdere journalisten zijn zaterdagmiddag belaagd door actievoerders bij een extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag. Dat melden de politie en organisatie PersVeilig. De politie staat in contact met een journalist die tijdens de politie-inzet in het water belandde.

17 uur geleden
Politie houdt 24 mensen aan na extreemrechtse betoging Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagmiddag 24 mensen aangehouden in verband met de rellen op het Malieveld. Zij zitten vast voor voor onder meer verboden wapenbezit en het negeren van het noodbevel.

17 uur geleden
Politiebond over rellen Malieveld: geweld moet gevolgen krijgen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Politiebond (NPB) pleit ervoor dat het geweld tegen de politie in Den Haag "daadwerkelijke gevolgen krijgt en leidt tot strafrechtelijke vervolging van dit reltuig", meldt de bond in een verklaring. De bond roept de rechterlijke macht op "om met kracht op te treden; alleen zo sturen we een helder signaal".

17 uur geleden
Brand Rotterdam sloeg toch niet over naar kunstinstelling

ROTTERDAM (ANP) - De grote brand aan de Keileweg in Rotterdam was toch niet overgeslagen naar kunstinstelling Brutus Art Space, hoewel de veiligheidsregio dat wel had gemeld. Die correctie op de berichtgeving meldt de veiligheidsregio.

18 uur geleden