Gemiddeld hypotheekbedrag stijgt naar hoogste niveau ooit
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een nieuwe woning is in het derde kwartaal van dit jaar gestegen tot het hoogste niveau ooit, meldt De Hypotheker. Volgens de hypotheekadviseur steeg het gemiddelde hypotheekbedrag met 8 procent tot 346.572 euro, waarmee het vorige record uit het eerste kwartaal van 2022 van 337.384 euro werd overtroffen.
Door de gestegen salarissen en de lichte daling van de hypotheekrente beschikken kopers over een grotere leencapaciteit, wat de concurrentie op de huizenmarkt volgens de adviseur doet toenemen. Zo wordt weer vaker overboden, wat een sterk opwaarts effect heeft op de huizenprijzen die nu zelfs boven de piek in 2022 liggen. Deze combinatie van factoren heeft volgens De Hypotheker geleid tot een flinke stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag.
In de provincies Utrecht, Groningen en Limburg was de stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag het grootst en in Noord-Holland het laagst. In provincies buiten de Randstad is het gemiddelde hypotheekbedrag een stuk lager, omdat de huizenprijzen daar op een lager niveau liggen.
Jonge huizenkopers tot 35 jaar zijn volgens de hypotheekadviseur het meest actief op de woningmarkt. Ook is het gemiddelde hypotheekbedrag onder jonge huizenkopers van 20 tot 25 jaar veel lager dan bij andere leeftijdsgroepen. Dat komt doordat zij vaker een minder dure woning kopen. Huizenkopers tussen 40 en 45 jaar sluiten de hoogste hypotheek af, terwijl het gemiddelde hypotheekbedrag weer daalt naarmate de leeftijd vordert. Zo is het gemiddelde hypotheekbedrag het laagst onder 60-plussers.
Door de daling van de hypotheekrente en de loonstijgingen is de leencapaciteit van huizenkopers volgens De Hypotheker in het afgelopen jaar verbeterd. Vooral voor jonge huizenkopers maakt dit verschil, waardoor er steeds meer starters op de woningmarkt komen. Ook volgens consultancybureau IG&H spelen starters een belangrijke rol in het aanhoudende herstel van de hypotheekmarkt. Zo steeg de hypotheekomzet in het derde kwartaal van 2024 tot het hoogste niveau in twee jaar. De hypotheekomzet van starters nam daarbij toe met bijna 34 procent en deze groep sloot in het derde kwartaal ruim 20 procent meer hypotheken af.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris gaat geplande lokale verboden voor fatbikes aanvechten. Dat bevestigt eigenaar Armando Muis na berichtgeving in het AD. Volgens Muis moet niet het voertuig, maar de gebruiker worden aangepakt.
43 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers deden het rustig aan en keken uit naar het vervolg van het cijferseizoen later in de week. Ook hebben Amerikaanse beleggers een vrije dag vanwege President's Day.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de coalitiepartijen om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen zorgt voor een toename van het aantal arbeidsongeschikte 60-plussers. Dat komt naar voren uit schattingen van uitkeringsinstantie UWV, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf en Trouw.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV wil dat concessiewisselingen in het openbaar vervoer in de toekomst niet meer in december plaatsvinden, na de chaos rond het busvervoer in Utrecht. Volgens de vakbond zou het wisselen van vervoerder voortaan alleen nog in de zomer moeten gebeuren. De bond gaat hiervoor pleiten bij de provincies, die verantwoordelijk zijn voor de aanbestedingen.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het vierde kwartaal van vorig jaar zwakker gegroeid dan verwacht. Het cijfer is een tegenvaller voor de Japanse premier Sanae Takaichi die de economie juist wil stimuleren met hogere overheidsbestedingen en lagere belastingen. Zij won onlangs nog een belangrijke overwinning bij de parlementsverkiezingen met haar plannen voor meer economische stimulering.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
22 uur geleden