Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemengde reacties van Nederlandse Europarlementariërs

Gemengde reacties van Nederlandse Europarlementariërs

BRUSSEL (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs reageren wisselend op het vangnet ter waarde van 540 miljard euro dat de EU-ministers van Financiën donderdag overeenkwamen. Forum voor Democratie vindt dat Nederland te veel heeft weggegeven en GroenLinks en PvdA hebben ook kanttekeningen. D66, VVD en CDA zijn overwegend positief.

Minister Wopke Hoekstra toonde zich tevreden dat in het "solidaire" pakket gezamenlijke euro-obligaties van de baan zijn. De kwestie van een herstelfonds om de economie na de pandemie weer op gang te krijgen met "innovatieve financiële instrumenten" wordt echter doorgeschoven naar de regeringsleiders.

Volgens Bas Eickhout (GroenLinks) waren de eurobonds al van de baan en heeft Nederland diplomatiek een "flinke deuk" opgelopen met zijn verzet tegen te soepele voorwaarden. "En na Pasen gaat dan pas het echte debat komen over herstelfonds en EU-budget."

Solidariteit en verantwoordelijkheid

CDA-Europarlementariër Esther de Lange prijst het werk van haar partijgenoot Hoekstra. "Dit pakket ademt solidariteit én verantwoordelijkheid. Landen slaan handen ineen om deze crisis te bestrijden en dat betekent ook oog houden voor een gezonde economie op de lange termijn."

Haar VVD-collega Caroline Nagtegaal vindt het "knap" hoe Hoekstra het Europese en Nederlandse belang heeft verweven in het akkoord. Sophie in 't Veld (D66): "Goed dat er eindelijk een compromis is."

Transferunie

Volgens Derk Jan Eppink van Forum voor Democratie betekent het akkoord dat Nederland "met één been" in een transferunie staat, wat staat voor overheveling van geld van Noord- naar Zuid-Europa. "Wil men verder? Misschien mogen de burgers hun mening geven", twittert hij.

De PvdA is blij dat Hoekstra "de Europese nooddeeltijd-WW niet heeft tegen weten te houden". Dit programma met de naam SURE houdt in dat de Europese Commissie 100 miljard euro kan lenen om daarmee vervolgens tegen gunstige voorwaarden kredieten te verstrekken aan lidstaten om werkloosheidsuitkeringen, werktijdverkorting en de gezondheidszorg te financieren.

Hoekstra heeft benadrukt dat dit een tijdelijk instrument is, maar PvdA-delegatieleider Agnes Jongerius hoopt dat hij "bijdraait als het voorstel voor een permanente Europese deeltijd-WW op tafel ligt. Er is nog veel meer nodig om banen en de economie te redden dan deze 100 miljard voor SURE. Ook na deze crisis moet Nederland nog zijn boterhammen in Europa verdienen. Dan zijn we op de volgende crisis wél voorbereid."

Meer uit Politiek

Baudet tijdelijk uit Kamer 'om campagne in goede banen te leiden'

DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.

6 uur geleden
Jetten wil 'komende dagen of weken' besluit over vorm coalitie

DEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.

1 dag geleden
Jetten wil 'komende dagen of weken' besluit over vorm coalitie

DEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.

1 dag geleden
Kabinet geeft nog geen oordeel over optreden VS in Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse optreden in Venezuela roept "terechte vragen" op over de "verenigbaarheid" daarvan met het internationaal recht. Dat schrijft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman geeft zelf evenwel opnieuw geen expliciet antwoord. Hij verwijst naar een eerdere EU-verklaring die evenmin een duidelijk oordeel bevatte.

1 dag geleden
Van Weel spreekt volledige steun uit voor Denemarken om Groenland

DEN HAAG (ANP) - Nederland steunt 'onze Deense vrienden' volledig als het gaat om de toekomst van Groenland. Dat schrijft buitenlandminister David van Weel (VVD) op sociaal medium X. "De toekomst van Groenland is aan Denemarken en Groenland", aldus de bewindsman.

1 dag geleden
Van Weel sprak met Rubio over Venezuela en Caribisch Nederland

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Buitenlandse Zaken belde met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio over de Amerikaanse aanval in Venezuela waarbij president Nicolás Maduro werd opgepakt. Op X schrijft Van Weel dat hij ook de gevolgen van de Amerikaanse ingreep op het Caribische deel van het koninkrijk met Rubio heeft besproken.

1 dag geleden
Kamer onderbreekt reces donderdag voor debat over Venezuela

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het kerstreces voor een debat over de Amerikaanse operatie in Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Het commissiedebat is na een verzoek van ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder ingepland om 17.00 uur.

2 dagen geleden