Gemengde reacties op doorgaan Europese natuurherstelwet
LUXEMBURG (ANP) - De reacties op de nieuwe Europese natuurherstelwet, die door de bocht van de Oostenrijkse minister van milieu is aangenomen en deze zomer al ingaat, zijn gemengd.
De Oostenrijkse minister Leonore Gewessler heeft zelf gezegd dat haar geweten haar heeft geleid en dat ze later tegen de volgende generatie wil kunnen zeggen dat ze haar best heeft gedaan.
"Veel dank voor Oostenrijks Groene minister", schrijft de Europese voorman van de Groenen in het Europees Parlement Bas Eickhout op X. In een persbericht onderstreept Eickhout dat Nederland weliswaar tegenstemde, maar dat het nieuwe Nederlandse kabinet hier niet omheen kan: "Ze zullen plannen moeten maken om de natuur in ons land te herstellen".
'Reddingsboei'
Gerben-Jan Gerbrandy, voor D66 verkozen voor het nieuwe Europees Parlement, is "ontzettend blij". Hij zegt dat hij nooit zo goed heeft begrepen waarom dit in de Nederlandse Tweede Kamer zo'n gepolariseerd debat is geworden. "Mede door de Nederlandse inbreng is de wet al heel erg verwaterd. In plaats van dat er resultaten gehaald moeten worden op natuurgebied, moet er een inspanning geleverd worden. Iedereen wil schone lucht en schoon water. Ik kan niet begrijpen dat je dat basale mensenrecht niet zou willen onderschrijven."
Collega-Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren spreekt van "een broodnodige overwinning voor onze kwetsbare natuur". De natuurherstelwet is een "reddingsboei" die net op tijd zou komen nu in Nederland een regering aantreedt die "natuurbescherming totaal niet serieus neemt".
EU-hof
De Finse minister van milieu stemde tegen. Maar niet omdat Finland tegen natuurherstel is, maar omdat Finland zo ontzettend veel natuur heeft dat de kosten van de wet buitensporig zouden worden voor dit land. Finland vraagt dan ook om oplossingen voor de financiering, aldus minister Kai Mykkänen in Luxemburg.
De Oostenrijkse bondskanselier gaat naar het EU-hof omdat hij denkt dat het stemgedrag van de Oostenrijkse milieuminister onwettig is door zo op eigen houtje te beslissen.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De officiële start van de onderhandelingen over toetreding van Oekraïne tot de EU is "voor ons echt een Rubicon, een mijlpaal", zei de Oekraïense vicepremier Taras Kachka maandagavond in Luxemburg. "Toetreding tot de Europese Unie is de droom van de Oekraïense samenleving en een zeer sterke veiligheidsgarantie", zei Kachka tijdens een persconferentie in Luxemburg, na de eerste officiële toetredingsgesprekken.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft per decreet besloten dat begin 2027, na meer dan twee decennia, weer presidentsverkiezingen gehouden moeten worden. Dat schrijft het Palestijnse persbureau Wafa, zonder te benoemen of de hoogbejaarde Abbas zelf ook weer wil meedoen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft een verzoek van Marius Borg Høiby om vrijgelaten te worden uit voorlopige hechtenis afgewezen, melden Noorse media. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit diende het verzoek maandag in nadat hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het akkoord dat Iran en de VS zijn overeengekomen, is elektronisch ondertekend door president Donald Trump, vicepresident Vance en de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris maandag tegen Reuters.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Rusland zit vermoedelijk achter brandstichtingen die gericht waren tegen de Britse premier Keir Starmer. Dat meldt de Britse omroep BBC op basis van eigen onderzoek. Een jonge Russische diplomaat zou de brandstichters opdracht hebben gegeven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de scheepvaart gewaarschuwd dat de Amerikaanse zeeblokkade van Iraanse havens nog van kracht is. Dat staat in een bericht van de krijgsmacht dat persbureau Reuters heeft ingezien.
5 uur geledenÉVIAN (ANP) - Iran moet echt veranderen om af te komen van Europese sancties, zegt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. "Als er geen gedragsverandering is, kun je de sancties voor het schenden van de mensenrechten en voor massavernietigingswapens niet opheffen."
5 uur geleden