Gemengde reacties op doorgaan Europese natuurherstelwet
LUXEMBURG (ANP) - De reacties op de nieuwe Europese natuurherstelwet, die door de bocht van de Oostenrijkse minister van milieu is aangenomen en deze zomer al ingaat, zijn gemengd.
De Oostenrijkse minister Leonore Gewessler heeft zelf gezegd dat haar geweten haar heeft geleid en dat ze later tegen de volgende generatie wil kunnen zeggen dat ze haar best heeft gedaan.
"Veel dank voor Oostenrijks Groene minister", schrijft de Europese voorman van de Groenen in het Europees Parlement Bas Eickhout op X. In een persbericht onderstreept Eickhout dat Nederland weliswaar tegenstemde, maar dat het nieuwe Nederlandse kabinet hier niet omheen kan: "Ze zullen plannen moeten maken om de natuur in ons land te herstellen".
'Reddingsboei'
Gerben-Jan Gerbrandy, voor D66 verkozen voor het nieuwe Europees Parlement, is "ontzettend blij". Hij zegt dat hij nooit zo goed heeft begrepen waarom dit in de Nederlandse Tweede Kamer zo'n gepolariseerd debat is geworden. "Mede door de Nederlandse inbreng is de wet al heel erg verwaterd. In plaats van dat er resultaten gehaald moeten worden op natuurgebied, moet er een inspanning geleverd worden. Iedereen wil schone lucht en schoon water. Ik kan niet begrijpen dat je dat basale mensenrecht niet zou willen onderschrijven."
Collega-Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren spreekt van "een broodnodige overwinning voor onze kwetsbare natuur". De natuurherstelwet is een "reddingsboei" die net op tijd zou komen nu in Nederland een regering aantreedt die "natuurbescherming totaal niet serieus neemt".
EU-hof
De Finse minister van milieu stemde tegen. Maar niet omdat Finland tegen natuurherstel is, maar omdat Finland zo ontzettend veel natuur heeft dat de kosten van de wet buitensporig zouden worden voor dit land. Finland vraagt dan ook om oplossingen voor de financiering, aldus minister Kai Mykkänen in Luxemburg.
De Oostenrijkse bondskanselier gaat naar het EU-hof omdat hij denkt dat het stemgedrag van de Oostenrijkse milieuminister onwettig is door zo op eigen houtje te beslissen.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP) - In Taiwan is één persoon omgekomen en zijn zeker 350 gewond geraakt door de gevolgen van tyfoon Champi in Taiwan. Volgens de autoriteiten werd een persoon meegesleurd door golven die door de tyfoon werden opgewekt, waarna de persoon overleed.
21 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de dodelijke schietpartij bij Trappes, nabij Parijs, vrijdag een "daad van terreur" genoemd. Ook zei hij dat de slachtoffers doelwit waren vanwege hun religie en huidskleur. Macron noemde het incident verder een keerpunt voor Frankrijk.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De antiterrorismeafdeling van het Franse OM heeft formeel een terrorismeonderzoek geopend naar de verdachte van de dodelijke schietpartij nabij Parijs eerder op vrijdag. Daardoor kwam al zeker één iemand om het leven. Vijf anderen zijn gewond, van wie er drie in kritieke toestand verkeren. Een van hen is een 12-jarig meisje.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een afvaardiging van de Franse scholieren roept op tot nieuwe demonstraties na in hun ogen niet toereikende toezeggingen van president Emmanuel Macron. Volgens de groep deed het Franse staatshoofd enkele heldere toezeggingen over onderwijshervormingen, maar is het wachten op "concrete voortgang", zo meldt BFMTV.
1 uur geledenMANILA (ANP/RTR) - De autoriteiten in de Filipijnen zijn een onderzoek begonnen naar Thomas Markle, de vader van Meghan Markle. De 82-jarige schoonvader van de Britse prins Harry, die een periode in het Filipijnse Cebu heeft gewoond, wordt beschuldigd van het bezit van beelden van seksueel kindermisbruik.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt met Oekraïne de details te bespreken rond een humanitair bestand in het door Rusland bezette Oekraïense Olesjky. Dat bestand werd bemiddeld door de Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump, zo meldde het Witte Huis vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Als de Starlink-verbindingen in Oekraïne nog altijd niet naar behoren functioneren, dan zal Donald Trump daarover contact opnemen met Starlink-eigenaar en techmiljardair Elon Musk. De Amerikaanse president zei ook dat hij het er nog niet met Musk over heeft gehad.
2 uur geleden