Gemengde reacties op doorgaan Europese natuurherstelwet
LUXEMBURG (ANP) - De reacties op de nieuwe Europese natuurherstelwet, die door de bocht van de Oostenrijkse minister van milieu is aangenomen en deze zomer al ingaat, zijn gemengd.
De Oostenrijkse minister Leonore Gewessler heeft zelf gezegd dat haar geweten haar heeft geleid en dat ze later tegen de volgende generatie wil kunnen zeggen dat ze haar best heeft gedaan.
"Veel dank voor Oostenrijks Groene minister", schrijft de Europese voorman van de Groenen in het Europees Parlement Bas Eickhout op X. In een persbericht onderstreept Eickhout dat Nederland weliswaar tegenstemde, maar dat het nieuwe Nederlandse kabinet hier niet omheen kan: "Ze zullen plannen moeten maken om de natuur in ons land te herstellen".
'Reddingsboei'
Gerben-Jan Gerbrandy, voor D66 verkozen voor het nieuwe Europees Parlement, is "ontzettend blij". Hij zegt dat hij nooit zo goed heeft begrepen waarom dit in de Nederlandse Tweede Kamer zo'n gepolariseerd debat is geworden. "Mede door de Nederlandse inbreng is de wet al heel erg verwaterd. In plaats van dat er resultaten gehaald moeten worden op natuurgebied, moet er een inspanning geleverd worden. Iedereen wil schone lucht en schoon water. Ik kan niet begrijpen dat je dat basale mensenrecht niet zou willen onderschrijven."
Collega-Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren spreekt van "een broodnodige overwinning voor onze kwetsbare natuur". De natuurherstelwet is een "reddingsboei" die net op tijd zou komen nu in Nederland een regering aantreedt die "natuurbescherming totaal niet serieus neemt".
EU-hof
De Finse minister van milieu stemde tegen. Maar niet omdat Finland tegen natuurherstel is, maar omdat Finland zo ontzettend veel natuur heeft dat de kosten van de wet buitensporig zouden worden voor dit land. Finland vraagt dan ook om oplossingen voor de financiering, aldus minister Kai Mykkänen in Luxemburg.
De Oostenrijkse bondskanselier gaat naar het EU-hof omdat hij denkt dat het stemgedrag van de Oostenrijkse milieuminister onwettig is door zo op eigen houtje te beslissen.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/BLOOMBERG) - De uitvaart van de Servische oorlogsmisdadiger Ratko Mladić vindt komende maandag plaats, bevestigt zijn zoon na berichten in Servische media. Er worden tienduizenden mensen verwacht in Belgrado voor de uitvaart met staatseer.
5 minuten geledenPARIJS (ANP) - De populaire partij van de radicaal-rechtse Marine Le Pen ligt onder vuur om de aankondiging dat die de hulp aan Oekraïne wil stopzetten. Het Rassemblement National "dient Rusland", zegt een belangrijke rivaal van Le Pen in de presidentsverkiezingen van volgend jaar.
36 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Sabotageacties bij het Duitse stroomnet waren vermoedelijk het werk van een klimaatactivist, stelt de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De autoriteiten zoeken een 48-jarige man die naar verluidt in een brief de verantwoordelijkheid voor de aanvallen van deze week heeft opgeëist.
38 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties willen dat wordt overgestapt op wereldkaarten waarop de echte omvang van onder meer Afrika beter wordt afgebeeld. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nam een resolutie aan waarin kritiek wordt geuit op de veelgebruikte mercatorprojectie.
40 minuten geledenPLYMOUTH (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft geweigerd om in te grijpen in de geruchtmakende moordzaak van Lindsay Clancy, die heeft toegegeven dat ze haar drie kinderen heeft gedood. De advocaat van Clancy eiste de vervanging van een jurylid dat dwars zou liggen, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het eeuwenoude Tapijt van Bayeux heeft tijdens de overplaatsing van Frankrijk naar het Verenigd Koninkrijk geen grote schade opgelopen. Volgens de Franse minister van Cultuur zijn er bij het transport twee draadjes gebroken, maar dat is niet zichtbaar.
2 uur geledenLHASA (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingsramp in het Himalayagebergte is in Tibet is gestegen naar 31. Ook worden nog 531 mensen vermist, meldt staatspersbureau Xinhua.
4 uur geleden