Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten zijn bezorgd over overstap Gazprom

Gemeenten zijn bezorgd over overstap Gazprom

UTRECHT (ANP) - Veel gemeenten hebben zorgen over de verplichte overstap van het Russische staatsbedrijf Gazprom naar een andere gasleverancier. Toch vertelt ook een aantal gemeenten na een rondvraag van het ANP dat het moet lukken om over te stappen. Hoe zij een nieuwe leverancier vinden - en hoe de gemeenten de hogere gasprijzen gaan betalen - daar bestaat wel onduidelijkheid over.

In april liet minister Rob Jetten voor Klimaat en Energie weten dat gemeenten die aangesloten zijn bij Gazprom tot 10 oktober de tijd hebben om te wisselen van gasleverancier. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hoopt dat het ministerie van Economische Zaken en Klimaat daarbij wil helpen. Het ministerie zegt echter dat dat niet zijn taak is.

Gemeenten laten in de rondvraag weten dat ze veel samen optrekken om een nieuwe gasleverancier te vinden. De Friese gemeenten Achtkarspelen en Tytsjerksteradiel zijn kritisch op de minister. "Waar de minister geen antwoord op geeft is hoe wij het prijsverschil tussen 18 cent en 3 euro gaan betalen", laat een woordvoerder weten. De Friese overheden zijn verenigd in de Coöperatie Openbare Verlichting & Energie Fryslân (OVEF).

Weinig zakelijke leveranciers

Ook de gemeente Hilversum geeft aan dat de huidige hoge gasprijzen een probleem zijn. "Bovendien zijn er weinig zakelijke leveranciers", vertelt een woordvoerder. De snelheid waarmee toch een nieuwe gasleverancier moet worden gevonden, baart ook zorgen.

De gemeente Den Haag zegt in een brief aan de gemeenteraad dat het risico blijft bestaan dat andere gasleveranciers zich niet inschrijven voor de aanbesteding. Daardoor is er geen leveringszekerheid van gas vanaf oktober 2022, aldus het bestuur. Wel blijft de gemeente zich inzetten om gas toch te kunnen garanderen.

Gevolgen voor inwoners

De meeste gemeenten vertellen dat inwoners niets zullen merken van de hogere gasprijzen. Nieuwegein zegt wel de extra kosten op te geven in de begroting. "Wat burgers daarvan merken is nog onduidelijk." Een woordvoerder van de gemeente Brummen stelt dat de hogere prijzen uiteindelijk gevolgen hebben voor de inwoners. "De kosten van onze energie worden vier tot vijf keer zo hoog bij een nieuw contract", aldus de Gelderse gemeente.

De gemeente Roermond vertelt dat het contract in december van dit jaar afloopt. Ze had al een nieuwe gasleverancier gevonden: Vattenfall. Omdat de Limburgse gemeente extra kosten wil voorkomen, hoopt ze erop het contract met Gazprom uit te mogen zitten tot het einde van het jaar. Met hogere kosten zullen mogelijk entreeprijzen voor het zwembad en het gemeentelijk museum omhooggaan.

Meer uit Binnenland

Na excuses van jeugdzorg en minister stapt Jason uit spotlights

DEN HAAG (ANP) - Nu minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg, CDA) excuses heeft aangeboden voor misstanden in de gesloten jeugdzorg en justitiële jeugdinstellingen, is voor Jason Bhugwandass het moment gekomen om uit de schijnwerpers te stappen, meldt hij op Instagram. Door twee rapporten van de nu 28-jarige Bhugwandass kwamen de misstanden aan het licht.

34 minuten geleden
Meegenomen actievoerders XR allemaal aangehouden na A12-actie

DEN HAAG (ANP) - Alle 25 tot 30 personen die zaterdagmiddag zijn meegenomen na het blokkeren van de A12 in Den Haag, worden aangehouden. Dat meldt een politiewoordvoerder na de actie van Extinction Rebellion (XR). Precieze aantallen heeft zij echter nog niet. Mogelijk ligt het aantal aanhoudingen hoger. Volgens XR zelf zijn er 53 activisten aangehouden.

40 minuten geleden
Kindertelefoon: het moet niet bij excuses voor jeugdzorg blijven

UTRECHT (ANP) - Dat de overheid zaterdag excuses heeft aangeboden aan jongeren die in de gesloten jeugdzorg en in justitiële jeugdinstellingen hebben gezeten, kan bijdragen aan de erkenning van hun ervaringen. Maar het moet niet blijven bij excuses, zegt directeur Roline de Wilde van de Kindertelefoon. Volgens haar is het belangrijk dat er met de jongeren wordt gewerkt "aan een voor hen passend herstel en aan structurele verbeteringen in de jeugdhulp".

49 minuten geleden
Hart voor Den Haag wil processen-verbaal voor XR op A12

DEN HAAG (ANP) - De grootste partij in de gemeenteraad van Den Haag wil dat er direct processen-verbaal worden opgemaakt van de actievoerders van Extinction Rebellion die zaterdag op de A12 stonden. Hart voor Den Haag wil dat de deze week afgesproken "harde lijn tegen snelwegblokkades nu daadwerkelijk wordt toegepast", zodat kan worden vervolgd als dat nodig is, aldus fractievoorzitter Coen Bom.

1 uur geleden
Twee aanhoudingen bij blokkade A12 Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft twee mensen aangehouden bij de XR-blokkade van de A12 in Den Haag. Dat gebeurde nog voordat de politie de activisten had gesommeerd hun blokkade op te heffen en te vertrekken. Waarvoor de twee zijn aangehouden, is nog niet bekend. Ook een politiewoordvoerder had daar nog geen antwoord op.

1 uur geleden
Burgemeester Den Haag laat bezette A12 ontruimen

DEN HAAG (ANP) - De burgemeester van Den Haag, Jan van Zanen, heeft "onmiddellijk opdracht gegeven tot ontruiming" van de bezette A12. Dat meldt zijn gemeente kort nadat actievoerders van Extinction Rebellion om 13.00 uur de Utrechtsebaan waren opgelopen. Dat is het begin van de A12 de stad uit.

2 uur geleden
XR blokkeert opnieuw snelweg Utrechtsebaan in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion blokkeert zaterdagmiddag opnieuw de snelweg Utrechtsebaan in Den Haag. Enkele tientallen activisten zijn vanaf de oprit de snelweg A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever.

3 uur geleden