Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten zijn bezorgd over overstap Gazprom

Gemeenten zijn bezorgd over overstap Gazprom

UTRECHT (ANP) - Veel gemeenten hebben zorgen over de verplichte overstap van het Russische staatsbedrijf Gazprom naar een andere gasleverancier. Toch vertelt ook een aantal gemeenten na een rondvraag van het ANP dat het moet lukken om over te stappen. Hoe zij een nieuwe leverancier vinden - en hoe de gemeenten de hogere gasprijzen gaan betalen - daar bestaat wel onduidelijkheid over.

In april liet minister Rob Jetten voor Klimaat en Energie weten dat gemeenten die aangesloten zijn bij Gazprom tot 10 oktober de tijd hebben om te wisselen van gasleverancier. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hoopt dat het ministerie van Economische Zaken en Klimaat daarbij wil helpen. Het ministerie zegt echter dat dat niet zijn taak is.

Gemeenten laten in de rondvraag weten dat ze veel samen optrekken om een nieuwe gasleverancier te vinden. De Friese gemeenten Achtkarspelen en Tytsjerksteradiel zijn kritisch op de minister. "Waar de minister geen antwoord op geeft is hoe wij het prijsverschil tussen 18 cent en 3 euro gaan betalen", laat een woordvoerder weten. De Friese overheden zijn verenigd in de Coöperatie Openbare Verlichting & Energie Fryslân (OVEF).

Weinig zakelijke leveranciers

Ook de gemeente Hilversum geeft aan dat de huidige hoge gasprijzen een probleem zijn. "Bovendien zijn er weinig zakelijke leveranciers", vertelt een woordvoerder. De snelheid waarmee toch een nieuwe gasleverancier moet worden gevonden, baart ook zorgen.

De gemeente Den Haag zegt in een brief aan de gemeenteraad dat het risico blijft bestaan dat andere gasleveranciers zich niet inschrijven voor de aanbesteding. Daardoor is er geen leveringszekerheid van gas vanaf oktober 2022, aldus het bestuur. Wel blijft de gemeente zich inzetten om gas toch te kunnen garanderen.

Gevolgen voor inwoners

De meeste gemeenten vertellen dat inwoners niets zullen merken van de hogere gasprijzen. Nieuwegein zegt wel de extra kosten op te geven in de begroting. "Wat burgers daarvan merken is nog onduidelijk." Een woordvoerder van de gemeente Brummen stelt dat de hogere prijzen uiteindelijk gevolgen hebben voor de inwoners. "De kosten van onze energie worden vier tot vijf keer zo hoog bij een nieuw contract", aldus de Gelderse gemeente.

De gemeente Roermond vertelt dat het contract in december van dit jaar afloopt. Ze had al een nieuwe gasleverancier gevonden: Vattenfall. Omdat de Limburgse gemeente extra kosten wil voorkomen, hoopt ze erop het contract met Gazprom uit te mogen zitten tot het einde van het jaar. Met hogere kosten zullen mogelijk entreeprijzen voor het zwembad en het gemeentelijk museum omhooggaan.

Meer uit Binnenland

Yeşilgöz staat op Indië-herdenking stil bij Molukse veteranen

ROERMOND (ANP) - Tijdens de Nationale Indiëherdenking in Roermond heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zaterdag stilgestaan bij het lot van de Molukse veteranen. "Het ontslag uit militaire dienst, de gebrekkige opvang en huisvesting en het niet nakomen van gewekte verwachtingen hebben diepe sporen nagelaten", zei de bewindsvrouw.

7 uur geleden
Van Zanen: druk op ICC zou ons allemaal zorgen moeten baren

DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jan van Zanen van Den Haag heeft zaterdagmiddag de oproep gedaan "om de internationale rechtsorde, en de mensen en instituten die eraan werken, te blijven verdedigen". Hij noemde daarbij in het bijzonder het in Den Haag gevestigde Internationaal Strafhof (ICC).

10 uur geleden
Reisapp Polarsteps mag niet meer op diensttelefoon Defensie

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse reisapp Polarsteps mag niet meer op diensttelefoons van Defensie. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie zaterdag na berichtgeving van Follow the Money (FTM). Uit onderzoek van het platform bleek dat tientallen militairen via de populaire app te volgen waren.

12 uur geleden
Politie zoekt zaterdag verder in Overasselt en omgeving

OVERASSELT (ANP) - Ook zaterdag vinden in en nabij Overasselt door de politie zoekacties plaats. Waar precies naar gezocht wordt, is niet bekendgemaakt. De politie laat weten dat ze zichtbaar in de buurt aanwezig is.

14 uur geleden
Regio Rotterdam vreest verkeersinfarct, vraagt hulp werkgevers

ROTTERDAM (ANP) - De regio Rotterdam moet de komende jaren rekening houden met "ongekende verkeersopstoppingen" door onderhoud en vervanging van verouderde infrastructuur. Rijkswaterstaat en Metropoolregio Rotterdam Den Haag spreken van de "grootste onderhoudsopgave ooit". Ze verwachten dat als er niet wordt meegedacht vanuit de werkgevers, het verkeer volledig vast komt te staan.

14 uur geleden
Inzamelactie beveiliger Overasselt haalt 20.000 euro op

OVERASSELT (ANP) - De inzamelingsactie voor de beveiliger die in Overasselt is doodgeschoten, heeft 20.000 euro opgehaald. Het streefbedrag is in de nacht van vrijdag op zaterdag verhoogd naar 22.000 euro.

15 uur geleden
Een gewonde agent Overasselt weer thuis, andere van ic af

OVERASSELT (ANP) - Een van de twee agenten die eerder deze week gewond raakten bij de schietpartij in Overasselt heeft het ziekenhuis verlaten en herstelt momenteel thuis van de verwondingen. De andere agent ligt nog in het ziekenhuis, maar is wel van de intensive care af. Dat zei Sara Cremers, hoofd operatiën van de politie Oost-Nederland in de talkshow Renze. Hoe zijn herstel verder zal gaan, is volgens haar onzeker.

1 dag geleden