
Gemeenten willen de mogelijkheid krijgen om AI in te zetten
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten de mogelijkheid krijgen om zogenoemde generatieve AI in te zetten voor hun inwoners, vindt de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Zulke technologie kan nuttig zijn, bijvoorbeeld ter ondersteuning bij het beantwoorden van bezwaarschriften of het voldoen aan Woo-verzoeken (Wet open overheid) van burgers.
De stellingname van VNG dinsdag is een reactie op een Kamerbrief van demissionair staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) op maandag. Daarin schreef ze dat bepaalde vrij beschikbare vormen van AI, zoals ChatGPT, "in beginsel" niet gebruikt mogen worden door Rijksorganisaties. Dit om mogelijke problemen en risico's omtrent privacy en auteursrecht.
Volgens Van Huffelen zijn er wel mogelijkheden als de aanbieder en de gebruiker van AI "aantoonbaar voldoen aan de geldende wet- en regelgeving". De gemeenten, aldus VNG, willen graag antwoord op de vraag welke leveranciers en toepassingen dat dan zijn. "Dit inzicht ontbreekt op dit moment", aldus de organisatie.
Wat er wel mogelijk is wil Van Huffelen in kaart brengen, schrijft ze. Zo worden "in veilige en gecontroleerde omgevingen" proefprojecten gedaan en komt er een inventarisatie van wat er al wordt gedaan op het gebied van AI binnen de Rijksoverheid. Ook wil de staatssecretaris om tafel met aanbieders om "de mogelijkheden te onderzoeken" rond deze "potentieel kansrijke technologie".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Met extra belastingvrijstellingen wil de VVD een koopwoning voor meer mensen bereikbaar maken. Starters moeten wat de liberalen betreft tot 75.000 euro belastingvrij kunnen sparen voor de koop van een eigen woning. Ook wil de partij de mogelijkheden verruimen voor ouders om voor dit doel belastingvrij te schenken aan hun kinderen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.
1 dag geledenPARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
5 dagen geleden