Gemeenten verwachten meer uit te geven aan vluchtelingenopvang
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar meer geld uit te geven dan vorig jaar, zoals voor zorg, vluchtelingenopvang en leefgeld voor Oekraïners. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gemeentebegrotingen voor 2023.
De hogere kosten voor vluchtelingenopvang komen mogelijk door plannen van staatssecretaris Erik van der Burg (asiel). Hij werkt aan een wet om asielzoekers beter over het land te verdelen. Gemeenten zijn nu niet verplicht om vluchtelingen op te vangen, maar met de nieuwe wet kan de staatssecretaris gemeenten desnoods dwingen om vluchtelingen te huisvesten.
In totaal schatten gemeenten 68,3 miljard euro aan kosten kwijt te zijn, 7,2 procent meer dan ze een jaar geleden hadden begroot voor 2022. Uitgaven binnen het sociaal domein, waar onder meer vluchtelingenopvang en zorg onder vallen, zijn met bijna 8 procent gestegen. Dit komt omdat kosten voor de Centra voor Jeugd en Gezin voor jeugdgezondheidszorg hier sinds 2023 bij zitten. Ook uitgaven aan onder meer gebouwen van de gemeente en rente over leningen zorgen voor een hogere begroting.
Daarnaast denken gemeenten meer geld te ontvangen omdat ze een grotere bijdrage krijgen van het Rijk. Ze verwachten in totaal 68 miljard euro te krijgen, iets minder dan alle kosten samen. De bijdrage beweegt mee met de uitgaven van de landelijke overheid en ook die zijn gestegen. Ook heeft het Rijk volgens het CBS ongeveer 1,5 miljard euro extra ter beschikking gesteld om tekorten in de jeugdzorg te compenseren. Extra kosten die gemeenten maken voor de opvang van Oekraïners worden ook gecompenseerd.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
7 uur geleden