Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten verwachten meer uit te geven aan vluchtelingenopvang

Gemeenten verwachten meer uit te geven aan vluchtelingenopvang

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar meer geld uit te geven dan vorig jaar, zoals voor zorg, vluchtelingenopvang en leefgeld voor Oekraïners. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gemeentebegrotingen voor 2023.

De hogere kosten voor vluchtelingenopvang komen mogelijk door plannen van staatssecretaris Erik van der Burg (asiel). Hij werkt aan een wet om asielzoekers beter over het land te verdelen. Gemeenten zijn nu niet verplicht om vluchtelingen op te vangen, maar met de nieuwe wet kan de staatssecretaris gemeenten desnoods dwingen om vluchtelingen te huisvesten.

In totaal schatten gemeenten 68,3 miljard euro aan kosten kwijt te zijn, 7,2 procent meer dan ze een jaar geleden hadden begroot voor 2022. Uitgaven binnen het sociaal domein, waar onder meer vluchtelingenopvang en zorg onder vallen, zijn met bijna 8 procent gestegen. Dit komt omdat kosten voor de Centra voor Jeugd en Gezin voor jeugdgezondheidszorg hier sinds 2023 bij zitten. Ook uitgaven aan onder meer gebouwen van de gemeente en rente over leningen zorgen voor een hogere begroting.

Daarnaast denken gemeenten meer geld te ontvangen omdat ze een grotere bijdrage krijgen van het Rijk. Ze verwachten in totaal 68 miljard euro te krijgen, iets minder dan alle kosten samen. De bijdrage beweegt mee met de uitgaven van de landelijke overheid en ook die zijn gestegen. Ook heeft het Rijk volgens het CBS ongeveer 1,5 miljard euro extra ter beschikking gesteld om tekorten in de jeugdzorg te compenseren. Extra kosten die gemeenten maken voor de opvang van Oekraïners worden ook gecompenseerd.

Meer uit Financieel

Wapenstilstand Midden-Oosten zorgt voor opluchting op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.

7 uur geleden
Vakbond roept cabinepersoneel Lufthansa op vrijdag te staken

FRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.

9 uur geleden
Duurder voedsel door Iranoorlog raakt armsten, waarschuwt IMF

WASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.

9 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize keuren beloningsbeleid top goed

ZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.

11 uur geleden
Forse winst voor beurs in Amsterdam dankzij gevechtspauze Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.

12 uur geleden
Activistische aandeelhouders kritisch op AH-moeder in vergadering

ZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.

13 uur geleden
EU voorziet geen olietekort in april

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.

13 uur geleden