Gemeenten verwachten meer uit te geven aan vluchtelingenopvang
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar meer geld uit te geven dan vorig jaar, zoals voor zorg, vluchtelingenopvang en leefgeld voor Oekraïners. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gemeentebegrotingen voor 2023.
De hogere kosten voor vluchtelingenopvang komen mogelijk door plannen van staatssecretaris Erik van der Burg (asiel). Hij werkt aan een wet om asielzoekers beter over het land te verdelen. Gemeenten zijn nu niet verplicht om vluchtelingen op te vangen, maar met de nieuwe wet kan de staatssecretaris gemeenten desnoods dwingen om vluchtelingen te huisvesten.
In totaal schatten gemeenten 68,3 miljard euro aan kosten kwijt te zijn, 7,2 procent meer dan ze een jaar geleden hadden begroot voor 2022. Uitgaven binnen het sociaal domein, waar onder meer vluchtelingenopvang en zorg onder vallen, zijn met bijna 8 procent gestegen. Dit komt omdat kosten voor de Centra voor Jeugd en Gezin voor jeugdgezondheidszorg hier sinds 2023 bij zitten. Ook uitgaven aan onder meer gebouwen van de gemeente en rente over leningen zorgen voor een hogere begroting.
Daarnaast denken gemeenten meer geld te ontvangen omdat ze een grotere bijdrage krijgen van het Rijk. Ze verwachten in totaal 68 miljard euro te krijgen, iets minder dan alle kosten samen. De bijdrage beweegt mee met de uitgaven van de landelijke overheid en ook die zijn gestegen. Ook heeft het Rijk volgens het CBS ongeveer 1,5 miljard euro extra ter beschikking gesteld om tekorten in de jeugdzorg te compenseren. Extra kosten die gemeenten maken voor de opvang van Oekraïners worden ook gecompenseerd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers waren opgelucht dat de streamingdienst afziet van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. Het bestuur van Warner stelde dat het nieuwste overnamebod van concurrent Paramount Skydance "superieur" was aan het bestaande fusieakkoord met Netflix. De streamingdienst had het recht om het bod van Paramount te evenaren, maar besloot dat niet te doen. Het aandeel Netflix werd daarop 8,9 procent hoger gezet.
5 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrente is in de laatste week van februari voor de zevende week op rij gedaald, meldt De Hypotheekshop. De versnelling die vorige week werd ingezet, hield daarmee onverminderd aan. Daardoor kwam het belangrijkste tarief van een hypotheek van tien jaar met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) uit op 3,7 procent. Dat is de laagste stand sinds begin december.
8 uur geleden