
Gemeenten stoppen met inhuren payroll-arbeidskrachten
DEN HAAG (ANP) - De gemeenten willen stoppen met het inhuren van payroll-arbeidskrachten. Bestaande contracten worden uitgediend, maar zullen vanaf 2028 niet meer worden verlengd.
De maatregel maakt deel uit van de nieuwe cao voor gemeentepersoneel waarover werkgevers en de vakbonden FNV, CNV en CMHF het eens zijn geworden. De leden van de bonden moeten zich nog over het resultaat uitspreken.
Bij payrolling zijn mensen niet in dienst bij de organisatie waarvoor ze werken, maar staan ze op de loonlijst van een payrollbedrijf. De Rijksoverheid heeft het inhuren van externen al langer vanwege de hoge kosten aan banden gelegd.
Tijdelijke werkzaamheden
Maar bij gemeenten is de inhuur van externe krachten de laatste jaren opgelopen tot gemiddeld 17 procent van de salariskosten. Vooral bij kleinere gemeenten worden vaak externe krachten ingehuurd, stelt een woordvoerder van FNV. "Dat kan oplopen tot 30 procent van de medewerkers."
Met ingang van 1 januari 2028 moet dat afgelopen zijn. Werkgevers en vakbonden zijn het erover eens dat de toename van externen een niet gewenste ontwikkeling is. Ze hebben afgesproken dat een arbeidsovereenkomst voortaan het uitgangspunt moet zijn en dat de externe inhuur naar "aanvaardbare en verantwoorde proporties" moet worden teruggebracht. Externen inhuren mag nog wel, maar bij voorkeur alleen voor tijdelijke werkzaamheden en bij ziekte.
Het is de bedoeling dat de nieuwe cao voor het einde van dit jaar wordt bekrachtigd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben in maart meer goederen ingevoerd voorafgaand aan de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Wereldhandelsmonitor. Het CPB spreekt van een mogelijk anticipatie-effect: Amerikaanse bedrijven importeerden extra goederen vooruitlopend op de dreigende tariefsverhogingen.
14 minuten geledenUTRECHT (ANP) - FNV dreigt volgende maand met landelijke acties in de afvalsector tegen het plan van het kabinet om een geplande heffing op plastic voor bedrijven te schrappen. De 567 miljoen euro die de maatregel vanaf 2028 jaarlijks moest opleveren wordt afgewenteld op afvalverwerkers, vreest de vakbond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-voetballer Tom Beugelsdijk heeft vlak voor zijn kort geding tegen gokaanbieder Unibet alsnog inzage gekregen in zijn gokverliezen. Die gegevens probeerde de voormalig verdediger van ADO Den Haag (34) via de rechter in handen te krijgen, om zo een geschatte 100.000 euro terug te eisen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft Nederland gevraagd de exportbeperkingen voor halfgeleiders te versoepelen. Dat zei de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Caspar Veldkamp, na een ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi in Beijing.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Invest-NL heeft vorig jaar minder geld gestoken in bedrijven, meldt het staatsinvesteringsfonds in zijn jaarverslag. In 2024 deelde het fonds 236 miljoen euro uit, een jaar eerder nog 288 miljoen euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien, na de verliesbeurt een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de plannen voor forse belastingverlagingen van president Donald Trump. Het Huis van Afgevaardigden keurde donderdag nipt een omvangrijk belastingvoorstel goed en het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De plannen kunnen de Amerikaanse staatsschuld de komende tien jaar met biljoenen dollars laten stijgen. De rentes op Amerikaanse staatsleningen liepen daardoor deze week flink op.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De Duitse economie is in het eerste kwartaal sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Bij een voorlopige schatting werd nog een plus van 0,2 procent gemeld.
3 uur geleden