Gemeenten stemmen in met akkoord jeugdzorg, maar wel morrend
GRONINGEN (ANP) - Gemeenten hebben ingestemd met het moeizaam bevochten principeakkoord over veranderingen in de jeugdzorg. Dat hebben zij gedaan tijdens de ledenvergadering van de gemeentekoepel in Groningen. Ze hebben wel een aantal randvoorwaarden gesteld. Zo eisen gemeenten onder meer financiële duidelijkheid over het budget dat zij vanaf 2026 van het Rijk krijgen voor de uitvoering van de jeugdzorg.
Echt van harte is die instemming met de zogeheten Hervormingsagenda niet, zo blijkt uit de de verschillende moties van gemeenten die op de ledenvergadering zijn aangenomen. Gemeenten vinden dat ze "feitelijk met de rug tegen de muur staan", sinds de VNG heeft laten weten dat het onderhandelingsresultaat van medio april "het hoogst haalbare was". Dat stelden onder meer de gemeenten Hoorn, Dijk en Waard en Schagen in hun motie.
Naast duidelijkheid over het budget vanaf 2026, willen gemeenten ook dat een onafhankelijke deskundigencommissie goed in de gaten houdt of de veranderingen en verbeteringen in de jeugdzorg wel echt tot besparingen leiden, zoals het kabinet verwacht. Gemeenten zijn bang dat zij weer in de financiële problemen komen, als ze straks toch moeten opdraaien voor tegenvallende besparingsopbrengsten.
Afspraken vastgelegd
Gemeenten vinden het belangrijk dat de jeugdzorg wordt verbeterd en willen daar, voor de jongeren in hun gemeenten, verantwoordelijkheid voor nemen.
De zogeheten Hervormingsagenda had er al in januari 2022 moeten liggen. Daarin worden afspraken vastgelegd over verbeteringen en besparingen in de jeugdzorg. Na maandenlang onderhandelen werden staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) het medio april eens over bezuinigingen en verbeteringen in de zorg.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor 25 kinderen die zorg krijgen in zorgvilla's van Villa ExpertCare is nog geen vervangende zorg gevonden en de mogelijkheid bestaat dat dit voor het einde van het jaar ook niet gebeurt. Het zorgbedrijf had eerder beloofd de zorg voort te zetten tot er voor ieder kind een oplossing was, maar heeft die belofte verbroken en stopt de zorg vanaf volgend jaar, schrijft minister Mirjam Sterk (Jeugd) in een brief aan de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad adviseert tegen het structureel invoeren van de 13 wekenecho, een prenatale screening die bedoeld is om ernstige afwijkingen onder ongeboren kinderen op te sporen. Uit onderzoek van de raad blijkt dat de uitslagen van een echo na 13 weken vaak niet kloppen. Volgens de raad wegen de voordelen daarom niet op tegen de nadelen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) is het met Greenpeace eens dat de hoeveelheid PFAS in kraanwater omlaag moet. Dat laat zijn woordvoerder weten na een analyse van Greenpeace, waarin de milieuorganisatie concludeert dat in grote delen van West-Nederland meer PFAS in het kraanwater zit dan het RIVM adviseert.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Kraanwater in grote delen van West-Nederland bevat meer PFAS dan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) adviseert. Dat concludeert Greenpeace in een analyse van data van de tien Nederlandse drinkwaterbedrijven. Met name in Noord-Holland komen hoge PFAS-waarden voor, aldus Greenpeace. Onder PFAS vallen chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mensen en het milieu.
3 dagen geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
1 week geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
1 week geleden