Gemeenten openen 42 bibliotheken dankzij subsidie uit Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Dankzij een subsidie uit Den Haag kunnen gemeenten de komende jaren 42 bibliotheekvestigingen openen, meldt demissionair staatssecretaris Fleur Gräper (Cultuur). Daarnaast krijgen 245 bestaande bibliotheken geld om verbeteringen door te voeren. In totaal heeft Gräper in twee rondes 56 miljoen euro aan subsidies verstrekt. Donderdag heeft de bewindsvrouw bekendgemaakt welke gemeenten in aanmerking komen voor de tweede ronde.
Onder andere de gemeenten Almelo, Leeuwarden, Breda, Midden-Delfland, Krimpenerwaard, Echt-Susteren en Lopik hebben donderdag te horen gekregen dat ze subsidie krijgen voor een nieuwe bibliotheek.
De staatssecretaris heeft meer aanvragen voor een subsidie ontvangen dan haar budget toestond. Gemeenten konden in de tweede ronde nog een aanvraag indienen als ze in de eerste ronde een afwijzing hadden gekregen. In de tweede ronde werden uiteindelijk 63 aanvragen afgewezen.
Investering
In totaal wordt circa 70 miljoen euro geïnvesteerd om nieuwe bibliotheken neer te zetten of bestaande te verbeteren. Gemeenten dragen zelf namelijk nog eens een kleine 14 miljoen euro bij.
Door een wijziging in de wet worden gemeenten vanaf 2026 verplicht om inwoners toegang te geven een volwaardige bibliotheek. De subsidie moet de lokale overheden helpen om zich hier op voor te bereiden.
Gräper vindt het belangrijk om te investeren in bibliotheken. "Want bibliotheken doen zo veel meer dan je op het eerste gezicht denkt." Mensen kunnen hier behalve voor boeken ook terecht voor bijvoorbeeld een cursus of om te worden geholpen bij hun belastingaangifte, licht ze toe.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.
55 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.
59 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.
4 uur geledenEEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.
8 uur geleden