Gemeenten lopen achter bij huisvesten statushouders
DEN HAAG (ANP) - Veel gemeenten helpen nog niet genoeg statushouders aan een woning. In de tweede helft van 2023 moesten bijna 23.000 voormalige asielzoekers een woning krijgen, maar met nog één maand te gaan hebben bijna 10.000 van deze statushouders nog geen woning toegewezen gekregen. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van de cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken.
Het Rijk bepaalt elk halfjaar voor hoeveel statushouders gemeenten een woonruimte moeten vinden. Bij de taakstelling voor het tweede halfjaar van 2023 is ook de achterstand die gemeenten het eerste halfjaar hebben opgelopen opgeteld.
In totaal hebben acht op de tien gemeenten hun doel voor het tweede halfjaar van 2023 nog niet behaald. Daarvan haalt een deel de doelstelling mogelijk in de laatste maand van dit jaar nog wel, omdat ze op schema liggen. Zeker vier op de tien gemeenten lopen dusdanig achter dat ze eind november nog niet eens de helft van hun doel hebben behaald.
Verst verwijderd
Woudenberg en Hilvarenbeek zijn de enige gemeenten die sinds juli geen statushouders hebben gehuisvest, terwijl ze dit volgens de taakstelling wel moesten. Hierna zijn de gemeenten Eemsdelta en Oldebroek het verst verwijderd van hun taakstelling. Eemsdelta moet, inclusief eerder opgelopen achterstanden, 183 statushouders huisvesten. De Groningse gemeente vond slechts voor tien mensen passend onderdak. De Gelderse gemeente Oldebroek vond tot nu toe voor slechts 3 van de 47 te plaatsen personen een woonruimte.
Ook in de hoofdstad is de achterstand groot. Amsterdam moet de tweede helft van 2023 bijna 2100 statushouders huisvesten. Slechts 581 voormalige asielzoekers kregen hier een passende woning.
45 gemeenten lopen voor op schema en wisten de doelstelling eind november al te halen. Onder meer Zaanstad, Gouda, en Alkmaar huisvestten tientallen vergunninghouders "meer" dan nodig volgens hun taakstelling.
Meer uit Binnenland
SEXBIERUM (ANP) - Boeren hebben maandagavond in Friesland met trekkers over de snelweg gereden. Dat gebeurde na afloop van een protestactie in Sexbierum.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog onduidelijk of er Nederlanders zijn onder de slachtoffers van de zware aardbeving maandag in Colombia. Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten de situatie op de voet te volgen en te onderzoeken of en hoeveel Nederlanders zijn getroffen.
8 uur geledenSEXBIERUM (ANP) - Boeren houden maandagavond in het Friese Sexbierum een protestactie tegen de stikstofplannen van het kabinet. De boeren hebben zich met meer dan honderd trekkers verzameld op een weiland langs de A31.
9 uur geledenOMMEN (ANP) - Met tientallen trekkers zijn boeren maandagavond samengekomen bij het gemeentehuis van Ommen. Ze overhandigden daar een brandbrief aan het college van burgemeester en wethouders waarin ze hun zorgen uiten over de stikstofplannen van het kabinet. Locoburgemeester Alice van den Nieuwboer nam de brief in ontvangst.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie Sawadee heeft nog vier groepen Nederlanders van ieder ongeveer twintig reizigers in het door een aardbeving getroffen Colombia, zegt een woordvoerder. Volgens de zegsman is niemand gewond geraakt.
10 uur geledenENKHUIZEN (ANP) - De twee mannen die ervan worden verdacht dat ze vorige week iemand hebben doodgestoken in Enkhuizen blijven voorlopig vastzitten. De rechtbank heeft hun voorarrest met veertien dagen verlengd.
12 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - In en rond tien natuurgebieden in het werkgebied van Waterschap Rijn en IJssel mag vanaf woensdag geen grondwater meer worden opgepompt voor beregening. Het schap stelt dat de tijdelijke maatregel nodig is om in deze droge periode "onherstelbare schade aan kwetsbare natuur te voorkomen".
13 uur geleden