Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten kunnen snel opvang Oekraïners niet meer goed uitvoeren

Gemeenten kunnen snel opvang Oekraïners niet meer goed uitvoeren

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten zullen "binnen afzienbare tijd" niet meer in staat zijn om de opvang van Oekraïense vluchtelingen "verantwoord" uit te voeren, stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De vereniging uitte eerder al zorgen over de opvang van Oekraïners, maar vroeg dinsdag de Tweede Kamer om aandacht in een petitie.

Sinds de inval van Rusland in Oekraïne zijn er volgens de VNG zo'n 90.000 opvangplekken voor Oekraïense vluchtelingen ingericht, verspreid over het land. Gemeenten organiseren daarnaast ook onder meer de toegang tot zorg en onderwijs en begeleiding voor de vluchtelingen, legt de vereniging uit.

Opvanglocaties zitten "al weken" bijna vol, zegt de VNG. Tegelijkertijd ligt er volgens de vereniging geen plan voor de toekomst van Oekraïners in Nederland. Zoals het nu gaat "lukt het niet om de gevraagde opvangplekken te blijven leveren".

Langetermijnplan

Gemeenten hebben "behoefte aan een langetermijnplan inclusief passende financiering zodat er geïnvesteerd kan worden in zowel locaties als in mensen". Op dit moment zijn afspraken over financiering telkens tijdelijk en ze worden geregeld gewijzigd, stelt de VNG. Ook is er volgens gemeenten elk jaar minder geld beschikbaar, "zonder dat daar een duidelijke verklaring voor is".

Een ander knelpunt is de eigen bijdrage die Oekraïners moeten betalen voor hun opvang. Gemeenten wijzen erop dat de onderliggende regelgeving het moeilijk maakt om dit goed te doen. Ze willen dat de problemen worden opgelost.

Spanningen en ruzies

De gemeenten merken verder op dat het samenleven op de opvanglocaties "steeds ingewikkelder" wordt. "Onderlinge spanningen en ruzies nemen toe, net als de (ernst van) mentale problematiek, al dan niet gecombineerd met middelenmisbruik en oorlogstrauma's." Sowieso zijn de huidige opvanglocaties niet altijd geschikt voor langdurig verblijf. Daarom zijn gemeenten bezig met verbeteren van de locaties, maar ze "kunnen naar verwachting die kosten niet meer dekken".

De petitie werd aangeboden in het Kamergebouw door Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem en vicevoorzitter van de VNG.

Meer uit Binnenland

Opnieuw doden bij Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.

9 uur geleden
Niet 200 maar ruim 400 aanhoudingen bij XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.

9 uur geleden
Iraanse delegatie vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.

9 uur geleden
Politie houdt ruim 200 demonstranten aan na XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.

10 uur geleden
Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

12 uur geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

13 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

13 uur geleden