Gemeenten kunnen snel opvang Oekraïners niet meer goed uitvoeren
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten zullen "binnen afzienbare tijd" niet meer in staat zijn om de opvang van Oekraïense vluchtelingen "verantwoord" uit te voeren, stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De vereniging uitte eerder al zorgen over de opvang van Oekraïners, maar vroeg dinsdag de Tweede Kamer om aandacht in een petitie.
Sinds de inval van Rusland in Oekraïne zijn er volgens de VNG zo'n 90.000 opvangplekken voor Oekraïense vluchtelingen ingericht, verspreid over het land. Gemeenten organiseren daarnaast ook onder meer de toegang tot zorg en onderwijs en begeleiding voor de vluchtelingen, legt de vereniging uit.
Opvanglocaties zitten "al weken" bijna vol, zegt de VNG. Tegelijkertijd ligt er volgens de vereniging geen plan voor de toekomst van Oekraïners in Nederland. Zoals het nu gaat "lukt het niet om de gevraagde opvangplekken te blijven leveren".
Langetermijnplan
Gemeenten hebben "behoefte aan een langetermijnplan inclusief passende financiering zodat er geïnvesteerd kan worden in zowel locaties als in mensen". Op dit moment zijn afspraken over financiering telkens tijdelijk en ze worden geregeld gewijzigd, stelt de VNG. Ook is er volgens gemeenten elk jaar minder geld beschikbaar, "zonder dat daar een duidelijke verklaring voor is".
Een ander knelpunt is de eigen bijdrage die Oekraïners moeten betalen voor hun opvang. Gemeenten wijzen erop dat de onderliggende regelgeving het moeilijk maakt om dit goed te doen. Ze willen dat de problemen worden opgelost.
Spanningen en ruzies
De gemeenten merken verder op dat het samenleven op de opvanglocaties "steeds ingewikkelder" wordt. "Onderlinge spanningen en ruzies nemen toe, net als de (ernst van) mentale problematiek, al dan niet gecombineerd met middelenmisbruik en oorlogstrauma's." Sowieso zijn de huidige opvanglocaties niet altijd geschikt voor langdurig verblijf. Daarom zijn gemeenten bezig met verbeteren van de locaties, maar ze "kunnen naar verwachting die kosten niet meer dekken".
De petitie werd aangeboden in het Kamergebouw door Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem en vicevoorzitter van de VNG.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
9 uur geleden