Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemeenten extra alert rond dodenherdenking op 4 mei

Gemeenten extra alert rond dodenherdenking op 4 mei

UTRECHT (ANP) - Gemeenten zijn extra alert op mogelijke verstoringen van de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei. De gemeente Utrecht noemt onder meer de situatie in de Gazastrook als reden waarom de stadsherdenking op het Domplein extra aandacht krijgt. De gemeente Wageningen houdt rekening met "eventuele (spontane) demonstraties. We bereiden ons hierop goed voor", zegt een woordvoerder.

Utrecht noemt de extra aandacht "vanzelfsprekend gezien alles wat er in de wereld gebeurt". Over mogelijke maatregelen zoals meer beveiliging wil een woordvoerster van de gemeente niks zeggen.

Wageningen, waar op 5 mei 1945 in Hotel de Wereld formeel een eind aan de bezetting kwam, neemt nog geen extra maatregelen. De gemeente zegt er "alles aan te doen om de herdenking voor iedereen veilig en vreedzaam te laten verlopen". "We zijn ons zeer bewust van de zorgen die leven in Nederland, ook in onze stad, over een waardige herdenking op 4 mei." Volgens de gemeente zijn er nog geen demonstraties of acties aangemeld. De gemeente "kijkt actief" naar signalen van antisemitisme en demonstraties in de aanloop naar de herdenking.

Geen aanmeldingen

De gemeente Vught, waar SS-concentratiekamp Kamp Vught was, maakt zich geen zorgen om de aanstaande herdenking. De gemeente volgt de ontwikkelingen op nationaal en lokaal niveau "uiteraard op de voet", om "zo nodig alsnog tijdig extra maatregelen te nemen", schrijft een woordvoerder. Er zijn geen demonstraties aangemeld. "In het algemeen gaan we ervan uit dat iedereen, gezien de verschrikkingen die herdacht worden, het fatsoen opbrengt om dit op een gepaste wijze te laten verlopen", schrijft de gemeente.

Andere gemeenten met grote herdenkingen, zoals Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Amersfoort, melden dat de voorbereidingen in volle gang zijn. De gemeenten willen nog niet zeggen of er extra maatregelen getroffen worden.

Antisemitisme

In Den Haag en Amersfoort uitten raadsleden onlangs zorgen over antisemitisme en mogelijke verstoringen van de dodenherdenking. Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) meldde deze week dat het aantal incidenten met Jodenhaat in Nederland vorig jaar sterk is toegenomen.

Voor de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam is het Nationaal Comité 4 en 5 mei in gesprek met de lokale driehoek van politie, gemeente en Openbaar Ministerie. "Ieder jaar zijn er veel veiligheidsmaatregelen rond de Dam", zegt een woordvoerster van het comité over mogelijke maatregelen. "Dat is niet iets nieuws, maar de ontwikkelingen van de afgelopen tijd nemen we daarin altijd mee."

Meer uit Binnenland

9 maanden geen treinen tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven

UTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven ligt vanaf oktober negen maanden stil vanwege de vervanging van de spoorbrug over de Gouwe. Die is op zich veilig, maar er is "beweging geconstateerd in de landhoofden en middenpijler van de spoorbrug", aldus de NS.

2 uur geleden
Dolle Mina's protesteren tegen vrijspraak in verkrachtingszaak

UTRECHT (ANP) - Bij de rechtbank in Utrecht demonstreren donderdagmiddag tientallen mensen tegen de vrijspraak van twee mannen (45 en 48) voor de verkrachting van een 17-jarig meisje in Nieuwegein. De veertigers werden vrijgesproken omdat volgens de rechtbank niet kon worden vastgesteld dat het minderjarige slachtoffer zich in een 'bijzonder kwetsbare positie' bevond. De actie wordt georganiseerd door de Dolle Mina's.

2 uur geleden
27,5 jaar cel voor liquidatie en poging tot liquidatie in Ritthem

BREDA (ANP) - De rechtbank Zeeland-West-Brabant heeft een 34-jarige man veroordeeld tot een celstraf van 27,5 jaar voor het doodschieten van een man op de Visodeweg in het Zeeuwse Ritthem in september 2024. Een andere man werd tijdens het vluchten beschoten en later zwaargewond aangetroffen.

3 uur geleden
Rechter houdt afschieten van damherten Hoeksche Waard weer tegen

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland mag de damherten in de Hoeksche Waard niet afschieten. De rechtbank heeft opnieuw geoordeeld dat de onderbouwing voor het doden van de hele populatie onvoldoende is. Vijf jaar geleden hield de rechter het afschieten van de dieren in het plattelandsgebied ook al tegen.

3 uur geleden
Wijkagent die politie-informatie zou hebben verkocht komt vrij

BREDA (ANP) - Erwin van E. (62), de voormalige vloggende wijkagent uit Tilburg die verdacht wordt van het jarenlang doorspelen van vertrouwelijke informatie uit politiesystemen, komt voorlopig op vrije voeten. De rechtbank in Breda besloot donderdag zijn voorarrest te schorsen. Ook zijn vriendin en medeverdachte Kaylee van O. (24) komt met ingang van vrijdagmiddag vrij. Ze zaten sinds 8 januari vast.

4 uur geleden
Bijna 2100 vrouwen lopen 50 km tijdens Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Dit jaar lopen 2080 vrouwen de 50 kilometer tijdens de Nijmeegse Vierdaagse. Dat komt neer op 19,9 procent van de mensen die de langste afstand wandelen. Het aandeel vrouwen dat 50 kilometer loopt, groeit al enkele jaren gestaag. De jongste wandelaarster op de langste afstand is 11, de oudste 81.

4 uur geleden
Verbod op wateronttrekking uitgebreid naar bijna heel het zuiden

DEN BOSCH (ANP) - In bijna heel het zuiden van Nederland is het nu verboden om water uit sloten en beken te halen. Ook het Brabantse waterschap Aa en Maas heeft een onttrekkingsverbod ingesteld voor een groot deel van zijn werkgebied. Omliggende waterschappen in Brabant en Limburg deden dat eerder al.

7 uur geleden